Speleolozi otkrili četvrtu jamu dublju od 1000 metara u Hrvatskoj
SPELEOLOZI su dosegli 1021 metar dubine u jami Nedam na Velebitu, čime je Hrvatska dobila četvrtu jamu dublju od 1000 metara, priopćeno je iz Planinarskog društva Sveučilišta Velebit.
Speleolozi napominju da to nije dno jame jer se ukupna duljina kanala od 1989 metara nastavlja u dubinu.
Jama Nedam nalazi se na području Strogog rezervata Hajdučki i Rožanski kukovi u Nacionalnom parku Velebit, u kojem se nalaze sve četiri hrvatske najdublje jame.
Najdublji je jamski sustav Lukina jama - Trojama, dubine 1431 metar.
"Istraživanje je bilo teško i zahtjevno jer je jama jako razvedena u brojne meandre te ima dionice koje treba penjati i ponovo se spuštati", kazao je jedan od speleologa Velebita Marijan Sutlović.
Tri vikenda istraživanja
U velikoj ekspediciji s gotovo 70 speleologa, u prvoj polovici kolovoza ove godine jama 20 godina poznata do dubine od 250 metara produbljena je do 740 metara, a potom su speleolozi u tri vikenda istraživanja došli do aktualne dubine od 1021 metar.
"Umorni smo i sretni zbog ovog rezultata i ako nam dopuste vremenske prilike, možda ćemo pokušati još jedno kraće istraživanje za tri tjedna", kazao je Sutlović i dodao da to nije sasvim izvjesno jer velika količina vode na jednom dijelu staze može postati neprolazna.
Vrlo blizu jame Nedam je sustav Lukina jama - Trojama. Obje se nalaze u sličnoj građi i tektonici pa postoji mogućnost da i jama Nedam ide do morske razine, što je oko 1400 metara vertikalne razlike, kazao je Sutlović i dodao da s nestrpljenjem čeka sljedeće ljeto.
Duboke jame Sjevernog Velebita od posebnog su speleološkog i znanstvenog interesa jer, uz ino, pružaju nove spoznaje o geološkoj građi Velebita, kretanju vode na velikim dubinama, promjenama klime na Zemlji kroz tisuće godina u prošlosti i o endemskim životinjama koje žive u podzemnim ekosustavima.
Posjetitelji Kuće Velebita u Krasnu mogu o tome doznati brojne pojedinosti, uključujući i simulaciju vožnje liftom kroz model jame, ističe se.