Slovenski parlament glasao protiv smjene Hojsa, opozicija ga optužila za filoustaštvo
SLOVENSKI parlament je na izvanrednoj sjednici u noći na subotu odbio interpelaciju protiv ministra obrane Aleša Hojsa, člana stranke premijera Janeza Janše.
Na glasanju poslije maratonske sjednice započete u petak za Hojsovo smjenjivanje glasovalo je 38 zastupnika, a 43 su bila protiv, što odražava i omjer parlamentarne većine Janšine četverostranačke koalicijske vlade nad lijevo-liberalnom oporbom.
Hojs je nakon glasanja kazao da će o svojoj poziciji u ponedjeljak ponovo razgovarati s premijerom Janezom Janšom. Hojs je prije tri mjeseca nakon skandala u svom ministarstvu već bio dao "neopozivu" ostavku, ali je premijer nakon toga kazao da se radilo o "kuvertiranoj" ostavci, koju nije prihvatio.
Opozicija optužila Hojsa za "filoustaštvo"
Opozicija je Hojsa optužila za politizaciju resora te miješanje u nezavisnost policije i istražnih organa, ali i navodno "filoustaštvo" vezano za neodržani koncert Marka Perkovića Thompsona u Mariboru 2017. godine.
Braneći se od optužbi Hojs je zastupnicima kazao da osuđuje "ustaštvo", ali da mu je isto tako neprihvatljivo i "četništvo".
Dodao je da se radi o ideološkim napadima te da su oporbeni Socijalni demokrati (SD) za napade na njega iskoristili fantomski neodržani koncert kontroverznog hrvatskog pjevača u Mariboru 2017. godine.
"Tog koncerta nije bilo niti će ga biti"
"Tog koncerta nije bilo niti će ga biti", kazao je Hojs. Podsjetio je da je taj koncert 2017. zbog očuvanja javnog reda i mira zabranila tadašnja načelnica upravne jedinice Maribor Ksenija Klampfer, kasnije ministrica za rad i socijalna pitanja u vladi bivšeg premijera Marjana Šarca, te da je tu njezinu odluku na žalbu organizatora koncerta ukinuo upravni sud, što je onda potvrđeno i rješenjem MUP-a. Hojs je rekao da se tako postupilo po načelu vladavine prava i da s tim osobno nije imao ništa.
Tijekom izvanredne sjednice oko parlamenta su u Ljubljani u večernjim satima održani novi, 25. po redu prosvjedi protiv vlade Janeza Janše, koji se održavaju svakoga petka.
Ovoga su puta prosvjednici okružili parlament i palili baklje, tražeći ostavku Hojsa i cijele "strahovlade" Janeza Janše, odnosno koalicije u kojoj dominira "ekstremna" desnica, želeći time pokazati da u Sloveniji "vlast pripada narodu", prenijela je Slovenska tiskovna agencija STA.