Sjeverna Koreja će možda poslati građevinske radnike u Donjeck i Lugansk
SJEVERNA Koreja pokazala je zainteresiranost za slanje građevinskih radnika da pomognu u obnovi teritorija pod ruskom okupacijom na istoku Ukrajine, piše AP.
Ideju otvoreno podupiru visoki ruski dužnosnici i diplomati, koji u sjevernokorejskim radnicima vide jeftinu i marljivu radnu snagu. "Sjevernokorejski radnici mogli bi raditi u iznimno teškim uvjetima", rekao je u intervjuu ruski veleposlanik u Sjevernoj Koreji.
Sjeverna Koreja priznala neovisnost Donjecka i Luganska
Veleposlanik Sjeverne Koreje u Moskvi nedavno se sastao s izaslanicima dvaju separatističkih teritorija koje podržava Rusija u regiji Donbas u Ukrajini. Izrazio je optimizam u pogledu suradnje na polju radne migracije.
Razgovori su uslijedili nakon što je Sjeverna Koreja u srpnju postala jedina nacija osim Rusije i Sirije koja je priznala neovisnost Donjecka i Luganska, dodatno se svrstavajući s Rusijom oko sukoba u Ukrajini.
Zapošljavanje sjevernokorejskih radnika u Donbasu očito bi bilo u suprotnosti sa sankcijama Vijeća sigurnosti UN-a nametnutim Sjeveru zbog nuklearnih i raketnih programa.
Također, to bi i dodatno zakompliciralo međunarodne napore predvođene SAD-om za nuklearno razoružavanje Sjeverne Koreje.
Neki smatraju da Sjeverna Koreja slanjem radnika u okupirana područja želi potaknuti svoje gospodarstvo
Mnogi stručnjaci sumnjaju da će Sjeverna Koreja poslati radnike dok rat traje, ali smatraju kako je vrlo vjerojatno da će Sjeverna Koreja opskrbljivati Donbas radnom snagom kada se borbe smanje kako bi potaknula vlastito gospodarstvo. Ekonomija Sjeverne Koreje stoji loše zbog sankcija predvođenih SAD-om, desetljeća lošeg upravljanja te zatvaranja granica zbog pandemije korone.
Izvoz radne snage također bi pridonio dugoročnijoj sjevernokorejskoj strategiji jačanja suradnje s Rusijom i Kinom, još jednim ideološkim saveznikom. Zamjenik ruskog premijera Marat Khusnullin rekao je da su sjevernokorejske građevinske tvrtke već ponudile pomoć u obnovi ratom razorenih područja u Donbasu te da bi sjevernokorejski radnici bili dobrodošli.
To je jasan odmak od ruskog stajališta iz prosinca 2017., kada je podržala nove sankcije Vijeća sigurnosti UN-a, nametnute Sjevernoj Koreji zbog testiranja interkontinentalne balističke rakete. Tada se od država članica zahtijevalo da potjeraju sve radnike iz Sjeverne Koreje sa svojih teritorija u roku od dvije godine. Sada se čini da Rusija želi umanjiti te sankcije.
"Za Rusiju, ideja zapošljavanja sjevernokorejskih radnika za poslijeratnu obnovu ima stvarnu vrijednost. Veliki broj sjevernokorejskih građevinskih radnika došao je u Rusiju prethodnih godina, a potražnja za njihovom radnom snagom bila je velika jer su bili jeftini i poznati po kvalitetnom radu", rekao je za AP Lim Soo-ho, viši analitičar Instituta za nacionalnu sigurnosnu strategiju Južne Koreje.
Sjevernokorejski radnici u drugim zemljama velik dio zarade moraju davati državi
Prije sankcija 2017. izvoz radne snage bio je rijedak legitiman izvor strane valute za Sjevernu Koreju, što je vladi godišnje donijelo stotine milijuna dolara. Američki State Department ranije je procijenio da oko 100.000 Sjevernokorejaca radi u inozemstvu na poslovima koje je organizirala vlada, prvenstveno u Rusiji i Kini, ali i u Africi, na Bliskom istoku, Europi i južnoj Aziji.
Stručnjaci kažu da su radnici zarađivali od 200 do 500 milijuna dolara godišnje za vladu Sjeverne Koreje dok su stavljali u džep samo djelić svojih plaća, često radeći više od 12 sati dnevno pod stalnim nadzorom sigurnosnih agenata svoje zemlje.
Dok je Rusija poslala kući neke sjevernokorejske radnike prije roka UN-a u prosincu 2019., neodređeni broj je ostao te nastavio raditi ili nije mogao otići nakon što je Sjeverna Koreja zatvorila granice zbog pandemije.
"Sjeverna Koreja bi lako mogla mobilizirati nekoliko stotina ili čak tisuća radnika u Donbas ako odluči koristiti radnike koji su ostali u Rusiji", rekao je Kang Dong-wan, sjevernokorejski stručnjak na južnokorejskom Sveučilištu Dong-A.
Još nije jasno koliko bi Donbas bio unosan za Sjevernu Koreju.
"Sjeverna Koreja bi poslala radnike u zamjenu za hranu, gorivo, strojeve"
Rusiji nedostaje gotovine, pogođena je zapadnim sankcijama usmjerenim na njezine financijske institucije i industriju. Sjeverna Koreja vjerojatno nema interesa da joj se plaća u rubljama zbog zabrinutosti oko kupovne moći valute, koja je pala tijekom ranih dana rata.
"Sjeverna Koreja bi mogla biti voljna dobiti kompenzaciju hranom, gorivom i strojevima, razmjenom koja bi vjerojatno također prekršila sankcije Vijeća sigurnosti UN-a", rekao je Lim.
Hong Min, viši analitičar u južnokorejskom Institutu za nacionalno ujedinjenje, rekao je da bi Sjeverna Koreja mogla imati na umu veće stvari od izvoza radne snage.
"Strateško natjecanje SAD-a s Kinom i sukob s Rusijom dali su Sjevernoj Koreji prostora za disanje jer se pridružila Moskvi i Pekingu kako bi se suprotstavila utjecaju SAD-a i promicala multipolarni međunarodni sustav", rekao je Hong.
Sjeverna Koreja već je iskoristila rat u Ukrajini kako bi pojačala svoj razvoj oružja, iskorištavajući podjele u Vijeću sigurnosti UN-a, gdje su Rusija i Kina stavile veto na rezolucije SAD-a o pooštravanju sankcija Sjevernoj Koreji zbog njezinih nuklearnih testova ove godine.
"Uskoro će početi izvoz radne snage iz Sjeverne Koreje"
Nam Sung-wook, profesor na odjelu za ujedinjenje i diplomaciju južnokorejskog sveučilišta, jedan je od rijetkih stručnjaka koji tvrdi da će izvoz radne snage uskoro početi.
"Sjeverna Koreja očajnički želi riješiti svoje ekonomske probleme pa bi mogla poslati male skupine radnika u Donbas tijekom sljedećih par mjeseci te bi mogla postupno povećavati broj radnika, ovisno o tome kako se rat odvija. Poklapaju se interesi Pjongjanga i Moskve, 100 ili 200 radnika mogli bi na kraju postati 10.000", rekao je za AP.