Samo u HDZ-ovoj Hrvatskoj ovakav bezveznjak može uspjeti

MINISTRU obrane Mariju Banožiću je preko APN-a odobren subvencionirani kredit od 100.000 eura za izgradnju nove kuće u Vinkovcima. Ministru kojem građani plaćaju 2740 eura neto mjesečno tako će državni obveznici platiti i četvrtinu kredita, odnosno 25.306 eura.
>> Ovo je APN. Uzmi sirotinji, daj ministru
Njegova supruga prima neto plaću od 1081 eura, također na račun poreznih obveznika. Zaposlena je u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Banožići za sebe i djecu u vlasništvu imaju stan od 91.97 kvadrata u Vinkovcima, dakle stambeno su zbrinuti.
Banožić je vlasnik građevinskog zemljišta u Vinkovcima površine 726 metara kvadratnih i procijenjene vrijednosti 45.000 eura. Tu i gradi kuću za koju traži kredit. Sa suprugom dijeli štednju od 18.000 eura, a vlasnik je i dva automobila ukupne vrijednosti 26.000 eura.
Stambeni je kredit podigao u komercijalnoj banci jer, kako tvrdi, nema dovoljno vlastitih sredstava za gradnju obiteljske kuće u Vinkovcima.
''Kako sam i najavio, neću prihvatiti ni koristiti ovo pravo ako bih time, kao član vlade, oduzeo nekome drugom građaninu mogućnost subvencije APN-a'', rekao je danas Banožić.
Banožić je primjer tipičnog uhljeba koji je sve što je stekao dobio zahvaljujući politici i HDZ-u. U svoje 44 godine skupio je 18 godina radnog staža, a da niti jedan rani dan nije odradio u realnom sektoru.
"I ja sam kao dijete bio u Oluji"
Rođen je 10. ožujka 1979. u Vinkovcima. Bilo je to dovoljno rano da, kako je rekao u kolovozu prošle godine, kao dijete bude u Oluji.
"I ja sam kao dijete bio u Oluji. Prošao sam cijeli dio '95. godine, isto kao i '91. Jako se dobro sjećam događaja, bio sam u ratnom području. Mislim da svi zajedno na to trebamo gledati s pijetetom, a ne raditi na promaknuću pojedinih političkih ciljeva kad o tome govorimo", rekao je Banožić za HRT.
Sljedeći dan su ga novinari pitali kako je moguće da kao dijete bude u Oluji, na što je ministar odgovorio da se sjeća "masu događaja koji su bili vezani za Vinkovce i nešto što se u tom trenutku dalo ispratiti iz medija, ali i one trenutke sreće, radosti, kada je završena vojno-redarstvena operacija Oluja".
''Ja sam generacijski nažalost imao dovoljno godina da zapamtim što se događalo i 1991., isto tako 1995. godine. Isto tako znam što su hrvatski branitelji prolazili, što su civili prolazili", rekao je Banožić.
Bio na popravnom, doktorirao na istom studiju kao i Mihanović
Nakon završene osnovne škole Banožić u Vinkovcima upisuje Prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Već u prvom razredu Banožić je upućen na popravni ispit, kao i sljedeće godine. Popravne ispite je uspješno položio i u roku je završio srednju školu.
Nakon toga Banožić odlazi na Ekonomski fakultet u Osijeku, gdje je 2002. godine i diplomirao. 2008. je završio magisterij, dok je 2013. obranio doktorat, na istom doktorskom studiju na kojem je bio i nesuđeni HDZ-ov gradonačelnik Splita i doktor znanosti Vice Mihanović.
U međuvremenu se, čim je postao punoljetan, učlanio u HDZ.
Nema ni dana staža u realnom sektoru
Svoj prvi posao Banožić je dobio 2005. godine kada je u Vukovarsko-srijemskoj županiji zaposlen na mjestu stručnog suradnika. Od 2009. do 2010. je bio voditelj odsjeka turizma u toj Županiji.
2010. dogurao je do mjesta pomoćnika pročelnika, također u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Od 2010. do 2013. Banožić je bio pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za regionalni razvoj i međunarodnu suradnju.
2013. odlazi na poziciju pročelnika pravnog odjela za turizam i kulturu u istoj Županiji. Nije se dugo zadržao u tom odjelu pa je iste godine postao pročelnik drugog odjela Vukovarsko-srijemske županije, Upravnog odjela za turizam i kulturu.
I tamo je ostao samo nekoliko mjeseci pa je iste 2013. godine promijenio i treći odjel i došao do nove pročelničke pozicije u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Ovog puta postaje pročelnik Stručne službe za unutarnju reviziju.
Postao ministar obrane, nije imao veze s vojskom
2014. godine Banožić s mjesta pročelnika u Vukovarsko-srijemskoj županiji prelazi na mjesto pročelnika u Gradu Vinkovcima. Od 2014. do 2017. tako je pročelnik Upravnog odjela za kulturu i turizam u Vinkovcima.
2018. postaje predstojnik Ureda državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje ostaje do 2019. Tada se na sceni pojavljuje Andrej Plenković, koji ga je 2019. godine postavio za ministra državne imovine.
Banožić nakon gašenja tog ministarstva zamjenjuje generala Damira Krstičevića na čelu Ministarstva obrane, bez ikakvog ranijeg doticaja s vojnim sustavom.
Banožić je "konfizanc" da će Ukrajina biti pobjednica
Iako je godinama radio u županijskom i gradskom odjelu za turizam, Banožić se ne može pohvaliti zavidnim poznavanjem engleskog jezika. Demonstrirao je to prije mjesec dana u Odesi dok je na presici čitao svoj govor s papira. U nekoliko navrata izrekao je pogrešne riječi. Na početku je rekao: "Croatia and Croatian people stance with Ukraine." Vjerojatno je želio kazati da stoje uz Ukrajinu.
Banožić je potom kazao kako je "konfizanc" da će Ukrajina biti pobjednica. Valjda je htio kazati "confident", odnosno da je uvjeren.
Prije tjedan dana je, govoreći o Izvješću o obrani, Banožić rekao da je svaka rečenica tog izvješća "provjerljiva jednostavnim control C - control past".
Božinović je poznavanje engleskog jezika naglasio i u svojoj službenoj biografiji na stranicama vlade.
Sam sebi dodijelio stan u centru Zagreba
Banožić je sam sebi kao ministar 2019. godine dodijelio stan od 92 kvadrata u strogom centru Zagreba, u Gundulićevoj ulici. Taj stan Banožić je dobio na korištenje po povlaštenim uvjetima. Država je na uređenje stana u Gundulićevoj potrošila stotine tisuća kuna da bi ga Banožić koristio, što je postalo velika afera u proljeće prošle godine.
"Ja kao dužnosnik prve skupine imam potpuno pravo na veći stan od 60 kvadrata ili trosoban stan. U onom trenutku kad su mi ponudili stan od 90 kvadrata, ja sam prihvatio, kao jedan od osnovnih razloga jer se sastoji od dvije spavaće sobe.
U jednoj sam ja, u drugoj su tri dječja kreveta, dakle vrlo jednostavno - da onim vikendima, onim trenucima kad ne mogu otići kući, nastojim da djeca dođu u Zagreb, da budemo zajedno", rekao je Banožić krajem 2021. godine za Dnevnik Nove TV.
Dakle, Banožić je dobivanje ogromnog stana u centru Zagreba na korištenje pravdao odvojenošću od obitelji. Uz to je dobio i naknadu za odvojen život. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa tada ga je zbog stana kaznilo sa 7000 kuna, na što se Banožić kasnije žalio.
Pad MiG-a pokazao "spremnost Hrvatske vojske"
U listopadu prošle godine saborska oporba je, zbog otkrića o potencijalnom poslovanju hrvatske državne tvrtke ZTC s ruskom vojnom industrijom pod EU sankcijama, tražila smjenu ministra obrane Marija Banožića.
Smjenu je oporba tražila i u prosincu prošle godine kada je kod Slatina pao MiG. Obojica pilota tada su pronađena živa, a Banožić je tvrdio da je incident pokazao spremnost Hrvatske vojske da uspješno obavlja svoje zadaće unatoč izazovnim trenucima i stanju opreme.
Još se na zna čiji je dron pao na Zagreb
10. ožujka prošle godine u Zagrebu se, samo dva tjedna poslije početka ruske invazije na Ukrajinu, srušila bespilotna letjelica sovjetske proizvodnje Tu-141. Dron je pao kod studentskog doma Stjepan Radić, gdje se pri padu punom dužinom zabio u zemlju, pri čemu je nastao dubok krater.
Kako je kasnije rekao ministar obrane Mario Banožić, "dron je definitivno došao s područja Ukrajine".
Dron je prije ulaska u Hrvatsku preletio dvije članice NATO-a, Mađarsku i Rumunjsku, a nakon sedam minuta leta srušio se u trećoj članici NATO-a, Hrvatskoj. U tih sedam minuta nije reagirao nitko, ni Oružane snage RH ni Ravnateljstvo civilne zaštite. Ni NATO nije učinio ništa.
Paralelno s istragom, u javnosti je trajalo prepucavanje o tome je li dron doista imao bombu ili ne. Banožić i Plenković tvrdili su da je u dronu bila bomba, dok je niz stručnjaka to osporavao. Skeptičan oko bombe u dronu bio je i Milanović, koji je Plenkoviću i Banožiću predbacio i naslikavanje kod rupe gdje je letjelica pala.
U raspravu o bombi u dronu ušao je čak i tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, koji je na presici izjavio da je dron bio nenaoružan. Nakon toga je presicu sazvao premijer Plenković, koji je demantirao tu njegovu tvrdnju, usput pokazujući fotografije dijelova drona za koje je rekao da pripadaju bombi.
Kad se tražila Banožićeva odgovornost, Plenković je ponovo podržao svog ministra i poručio da Banožić ne može biti odgovoran za pad drona.
Svađe s Milanovićem
Banožić je gotovo cijeli svoj trenutni mandat proveo u svađi s predsjednikom Zoranom Milanovićem, koji ga je nazivao "nepismenim lažovom", "neprijateljem Ustava i zakona", "lažljivim opstruktorom", "saboterom" i ponavljačem koji "sve mrvice svoje pameti troši na smišljanje laži, podvala i štetočinskih poslova".
Milanović je više puta pozivao i DORH da pokrene istragu protiv Banožića, kojeg je optuživao za kriminalne radnje.
Sukob je eskalirao kad je u listopadu 2021. Banožiću zabranjeno održati govor na prisezi vojnika u Požegi. Banožić je tada rekao da se to dogodilo prvi put u povijesti te je zatražio ostavku načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH Roberta Hranja, nakon čega je Zoran Milanović oštro kritizirao Banožića i rekao da je on osobno naredio da mu se zabrani govoriti.
Nakon godinu dana je Banožić navodno pokušao umiroviti admirala Roberta Hranja prije isteka njegovog mandata, čemu se snažno protivio predsjednik Milanović.
Hranj je ipak ostao na dužnosti načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, a Banožić je tada tvrdio da ne popušta Milanoviću, nego se samo drži zakona. Sukob ministra i predsjednika time nije završio te traje i danas.
Đerek: Banožić je pogodovao obitelji Rodić
Zviždačica i bivša šefica Državnih nekretnina Maja Đerek je početkom prošle godine izjavila da ju je svojedobno Banožić, koji je tada bio ministar državnih nekretnina, pozvao na sastanak i galamio nakon što je zapečatila poslovne prostore obitelji Rodić u Zagrebu. Tražio je, tvrdi Đerek, da se prostori navedene obitelji koji su zapečaćeni zbog višemilijunskog duga otpečate.
Banožić je rekao kako je želio spriječiti višemilijunsku štetu koju je obitelj Rodić prouzročila neplaćanjem zakupnine, kao i gubitak sudskoga spora koji je za navedeni prostor bio u tijeku.
Žaneta Rodić, žena koja se našla u centru pozornosti nakon što je Đerek optužila Banožića za pogodovanje, u medijima je prozvana kraljicom parfema. Vlasnica je luksuzne parfumerije Flores, smještene u zagrebačkom Dežmanovom prolazu i za koju, prema tvrdnjama zviždačice, godinama nije plaćala zakupninu.
Premijer Andrej Plenković je nakon svake afere stao uz Banožića pa je ministar preživio svaki pokušaj svoje smjene.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati