Prvi dan ljeta obilježen potresom, poplavama, nevremenom i jesenskim temperaturama
Tekst: Z.J. / J.C.
Foto: Zvonimir Barišin, Admir Buljubašić, Mišo Lisanin, Nikola Wolf, Mark Thomas / Cropix
AKO JE vjerovati narodnim mudrostima koje kažu da se ljeto po svojem prvom danu poznaje, onda možemo zaključiti da nam se loše piše. Naime, današnji ljetni solsticij cijela je Hrvatska dočekala s otvorenim kišobranima, a prema najavi prognostičara, u idućim će danima vrijeme biti tek malo bolje. Prvi dan ljeta u Dubrovniku obilježila je jutros obilna kiša, koja je zbog "tradicionalnog" problema odvoda oborinskih voda probila šahtove i poplavila prometnice, što je neko vrijeme otežavalo kako cestovni, tako i pješački promet.
> Potres jačine 4,3 stupnja zatresao Livno, podrhtavalo i u Dalmaciji
Zbog obilnih kiša poplavio je Stradun, ulice gotovo cijele dubrovačke gradske jezgre su pod vodom. Vatrogasci su imali nekoliko intervencija u Dubrovniku zbog poplavljenih podruma u trgovinama i ugostiteljskim objektima. Na dubrovačkom je području uočeno čak i nekoliko pijavica.
Vjetar u Zagrebu trgao kišobrane
Istovremeno, snažni vjetar rušio je sve pred sobom jutros u Zagrebu. Najbolje su prošle prodavaonice kišobrana jer je velik broj šetača Trgom bana Jelačića izgubio borbu s vjetrom i odšetao sa slomljenim kišobranom.
Na području Zagreba policija je do 17 sati više od 40 puta izlazila na teren zbog posljedica nevremena. Više automobila je oštećeno zbog snažnog vjetra koji je lomio grane na stablima, ali točna materijalna šteta nije još utvrđena. U Šubićevoj ulici su na parkirane automobile padali komadi fasade. Srećom, nitko nije ozlijeđen.
Za dio Velike Gorice i Jastrebarskog proglašena je elementarna nepogoda. Tamo je, naime, uz kišu padala i tuča koja je uništavala usjeve, a šteta je nastala i na kućama. Najveća šteta nastala je na pšenici, ječmu, zobi, kukuruzu, povrću te plantažnim voćnjacima.
Poplave u Osijeku
U Metkoviću je tijekom noći palo čak 85 litara kiše po kvadratnom metru. To je samo pet litara manje nego u siječnju kad je Metković bio pod vodom, ali ovoga puta, srećom, nije bilo nikakve veće štete.
Velike količine kiše pale su i u Osijeku, kao i u Trogiru i Koprivnici, gdje su vatrogasci također imali pune ruke posla zbog poplavljenih ulica.
Smirivanje vremena tek sutra
Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda, danas će u cijeloj Hrvatskoj prevladavati oblačno, kišovito i razmjerno hladno. Obilnije kiše bit će u istočnoj i gorskoj Hrvatskoj, a u Dalmaciji osobito prijepodne, ponegdje uz grmljavinu. Na sjevernom Jadranu će kiša do kraja dana uglavnom prestati. Bit će vjetrovito uz umjeren, u sjeverozapadnim i gorskim predjelima i jak sjeverac i sjeveroistočnjak. Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana puhat će umjerena i jaka, na udare mjestimice olujna bura, a na južnom jugo i jugozapadnjak. Temperature će biti većinom između 14 i 19, u Gorskom kotaru i Lici 10 i 14°C.
Ipak, za sutra se najavljuje postupno smirivanje vremena i kraća sunčana razdoblja. U većini predjela očekuje se smirivanje vremena uz porast temperature. Bit će promjenljivo sa sunčanim razdobljima, no još je moguća i kratkotrajna kiša. Oblačno i kišovito zadržat će u Slavoniji. Vjetar umjeren, povremeno i jak sjeverni i sjeverozapadni, na Jadranu jaka, na udare i olujna bura i tramontana. Jutarnja temperatura bit će od 9 do 14, na Jadranu 14 do 19, a najviša dnevna uglavnom između 18 i 23 Celzijeva stupnja.
Bura otežava promet na Jadranu, zatvaraju se ceste
Dok na kontinentu pada jaka kiša, na Jadranu od ranoga jutra puše jaka bura koja otežava promet na nekim dionicama autoceste Zagreb-Split i Zagreb-Rijeka te na manjim cestama.
Zbog bure, Paškim mostom i Jadranskom magistralom (D 8) od Senja do Svete Marije Magdalene zabrana je prometovanja za I. skupinu vozila (autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle). Jak vjetar puše i na dionicama autoceste A1, od vijadukta Božići do južnog ulaza u tunel Sveti Rok (brzina ograničena na 60 km/h), kao i na A 6 Rijeka-Zagreb, između Kikovice i tunela Tuhobić, no autoceste su otvorene za sve kategorije vozila, stoji na HAK-ovim stranicama.
Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni te skliski u većem dijelu zemlje. Upozoravamo vozače da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama. Duž Jadranske (D 8) i Ličke (D 1) magistrale, kao i na cestama kroz gorja, mogući su odroni zemlje i kamenja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati