Predstavnici država jugoistočne Europe na Jahorini, došao i predsjednik Albanije
SUMMIT zemalja članica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi počeo je u jutros na Jahorini pokraj Sarajeva a na sastanku sudjeluju šefovi pet od trinaest država članica uključujući predsjednika Albanije Ilira Metu koji je u Sarajevo doputovao u ponedjeljak navečer, unatoč ranijim najavama kako će njegova zemlja bojkotirati ovaj skup.
Uz članove Predsjedništva BiH Milorada Dodika, Željka Komšića i Šefika Džaferovića na summitu sudjeluju i predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan, Crne Gore Milo Đukanović i Sjeverne Makedonije Stevo Pendarovski.
Albanija je ranije najavila da će bojkotirati skup u znak solidarnosti s Kosovom čiji su dužnosnici odbili poziv kojim je ta država tretirana "statusno neutralno".
Došla i srpska premijerka
Srbiju i Bugarsku predstavljaju predsjednici vlada Ana Brnabić i Bojko Borisov, dok su druge države uključujući Hrvatsku zastupljene na razini predstavnika ministarstva vanjskih poslova.
Hrvatsko izaslanstvo predvodi Zdravka Bušić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
Unatoč činjenici da je završetak jednogodišnjeg predsjedavanja Bosne i Hercegovine SEECP-om zasjenio sukob domaćina i kosovskih dužnosnika koji su se odlučili na bojkot jer njihova zemlja nije pozvana u statusu samostalne države s obzirom na to da je BiH nije priznala, očekuje se kako će sudionici summita na Jahorini usvojiti zajedničku izjavu koja je načelno usuglašena na tehničkoj razini na sastanku održanom u ponedjeljak.
Izjavom sve države članice potvrđuju spremnost za nastavak zajedničkog djelovanja započetog kroz ovu inicijativu još 1996. godine s ciljem jačanja regionalne suradnje, sigurnosti i stabilnosti, gospodarske suradnje kao i suradnje na području pravosuđa, borbe protiv organiziranog kriminala i terorizma.
U prijedlogu deklaracije istaknuto je kako se perspektiva članstva država ovog dijela Europe u Europskoj uniji pokazala najsnažnijim poticajem za provedbu reformi te za očuvanje mira i stabilnosti u regiji.
"Nužno je održati poticaj za proširenje (EU) i kontinuiranu opredijeljenost za provedbu reformi kako bi se moglo nastaviti s proširenjem", stoji, uz ostalo u nacrtu deklaracije u koji je Hina imala uvid.
Članice SEECP-a suglasne su i kako bi bilo potrebno uspostaviti bolju koordinaciju među različitim regionalnim inicijativama kako bi se izbjeglo bespotrebno preklapanje različitih projekata a daju potporu i nastavku rada Regionalnog vijeća za suradnju (RCC) čije je sjedište u Sarajevu.