Povijesne vrućine u Europi, crveni alarm u Hrvatskoj: "Ovo je samo početak"

U EUROPI je danas izmjerena najviša temperatura otkad postoje mjerenja. Zabilježena je u Italiji. Na jugoistoku Sicilije izmjereno je 48.8 Celzijevih stupnjeva. Izmjerio ju je SIAS - agrometeorološki informativni servis Sicilije.
Rekordna temperatura zabilježena je u 14 sati u Floridiji, mjestu u pokrajini Sirakuzi na Siciliji. Dosadašnji rekord držala je Atena, u kojoj je 1977. godine izmjereno 48 stupnjeva. Inače, na Siciliji je 20.9.1999. godine zabilježeno 48.5 stupnjeva, no to nikada nije formalno priznato kao rekord.
Današnji rekord Floridije također je još uvijek neslužben. Stručnjaci Svjetske meteorološke organizacije moraju ga provjeriti i odobriti.
U dijelu Sicilije u kojem je izmjerena najviša temperatura posebno su visoke temperature
Floridia i unutrašnjost Sirakuze nalaze se u posebnoj konformaciji koja podiže temperature na vrlo visoke razine, piše Corriere della Serra. Nekoliko desetaka kilometara dalje temperature su 10-12 stupnjeva niže, no temperature su ekstremno visoke i u zaleđu Sardinije.
Naročito na Siciliji, ali i u središnjoj i južnoj Italiji, a djelomično i na sjeveru, na vrlo visoke temperature utječe struja koja stiže iz Sahare.
U četvrtak će 10 talijanskih gradova biti u crvenom po vrućinama, a u petak čak 15. Do 15. kolovoza maksimalne temperature u Toskani, Laziju i Emiliji mogle bi doseći 39-40 stupnjeva u unutrašnjosti, 38 u Rimu, 37 u Venetu i Lombardiji, 35 u Pijemontu i 32 u Liguriji, prema prognozama IlMeteo.ita.
"Ovo je samo početak okrutnog toplinskog vala"
Zastrašujući toplinski val širi se sa sjevera Afrike prema jugu Europe, objavio je sinoć na Twitteru škotski meteorolog Scott Duncan. Jučer je tako u glavnom gradu Tunisa izmjerena temperatura od nevjerojatnih 49 stupnjeva Celzijevih, čime je ujedno srušen i povijesni temperaturni rekord.
Prema Meteorološkom zavodu, prijašnja rekordno visoka temperatura u Tunisu je iznosila 46.8 stupnjeva Celzija, a izmjerena je 1982. U utorak su rekordno visoke temperature izmjerene i u sjevernim gradovima Bizertu i Beji. Ovo je samo početak okrutnog toplinskog vala, napisao je meteorolog.
U nekim dijelovima zemlje su visoke temperature izazvale prekid električne struje jer su ljudi korištenjem klimatizacijskih uređaja preopteretili električnu mrežu.
U zemljama Sredozemlja su tijekom proteklog tjedna izbili razorni šumski požari, poharavši šume i raslinje u Grčkoj, Turskoj i Alžiru.
Za sutra upaljen crveni alarm za cijelu hrvatsku obalu
Za sutra je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) zbog toplinskog vala upalio crveni alarm za cijelu hrvatsku obalu.
Sutra će biti sunčano te i dalje vruće. Uz dnevni razvoj oblaka vrlo je mala vjerojatnost za poneki popodnevni pljusak u gorju. Vjetar u unutrašnjosti slab. Na Jadranu u noći i ujutro slaba i umjerena bura, danju sjeverozapadni, uz obalu i jugozapadni vjetar. Najniža temperatura zraka od 16 do 21, na Jadranu uglavnom od 23 do 28, a najviša između 31 i 36°C, objavio je DHMZ.
Prognoza po regijama
U četvrtak u Slavoniji, Baranji i Srijemu pretežno sunčano i vruće. Uz slab vjetar jutarnja temperatura bit će između 18 i 21°C, a najviša dnevna 31 ili 32°C, prognozira Dunja Plačko-Vršnak za HRT.
Podjednake vremenske prilike - prave ljetne - i u središnjoj Hrvatskoj, uz pretežno sunčano i vruće vrijeme te najvišu temperaturu između 30 i 32°C.
U gorskoj Hrvatskoj te unutrašnjosti Istre noć i jutro bit će mnogima najugodniji za odmor, uz temperaturu oko 15°C. Zbog visoke temperature tijekom noći i jutra te najviše dnevne između 31 i 35°C najviši stupanj opasnosti od toplinskoga vala vrijedi za sjeverni Jadran. Pritom će uz obalu u noći i ujutro biti umjerene, podno Velebita i jake bure, koja će danju oslabjeti i okrenuti na sjeverozapadnjak. Prevladavat će sunčano, a uz dnevni razvoj oblaka u gorju postoji mala vjerojatnost za poneki poslijepodnevni pljusak.
Sunčano i na srednjem Jadranu te u unutrašnjosti Dalmacije. Noć i jutro uz more vrlo topli, a svježije će biti u Zagori. Danju vruće i vrlo vruće, uz slab do umjeren vjetar s mora - jugozapadni i sjeverozapadni.
Smorac će poslijepodne puhati i na jugu Hrvatske, uz malo do umjereno valovito more. Međutim, u prvom dijelu dana valja računati i na umjerenu buru, zbog koje će jutarnja temperatura uglavnom biti viša od 25°C. Danju sunčano i vruće, u zaobalju i vrlo vruće."
Toplinski val trajat će danima
Toplinski val trebao bi, prema meteorologinji N1 Televizije Tei Blažević, trajati sve do početka idućeg tjedna. Sve više će se širiti i na kopno.
U nedjelju je u unutrašnjosti moguć umjeren razvoj oblaka, ponajprije u gorju, postoji vjerojatnost za poneki poslijepodnevni pljusak.
Vrući i vrlo vrući dani te tople i vrlo tople noći obilježit će nastavak tjedna i na Jadranu. Uz sunčano vrijeme na snazi će i dalje biti velika opasnost od toplinskog vala, koji može utjecati na zdravlje.
Civilna zaštita objavila upozorenje
Civilna zaštita objavila je preporuke za zaštitu dok traje toplinski val.
"Vrućine mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti. Štetni učinci vrućina na zdravlje u velikoj se mjeri mogu spriječiti dobrom javnozdravstvenom praksom uz istovremenu zaštitu od bolesti uzrokovane koronavirusom", objavili su iz civilne zaštite.
Za vrijeme trajanja velikih vrućina treba se pridržavati savjeta zdravstvenih ustanova.
Između ostaloga, savjetuje se:
- rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, jer se znojenjem gubi više tekućine, čime dolazi do dehidracije.
- piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.
- izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima. Osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta.
- nositi laganu svijetlu odjeću od prirodnih materijala te zaštititi glavu od direktnog sunca.
- rashladiti prostor u kojem se živi koristeći hladniji noćni zrak. Danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu.
- isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu.
- izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana i naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima.
- ne ostavljati djecu ni životinje u parkiranom vozilu.
- redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, a posebnu pažnju posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom te odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zračenja.
- ako imate zdravstvene probleme, potražiti savjet liječnika.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati