Par tisuća zdravstvenih djelatnika sutra štrajka. Bolnice: Sve će biti skoro normalno
NEKOLIKO tisuća zdravstvenih djelatnika koji su članovi Sindikata Zajedno sutra započinje štrajk. Uglavnom se radi o laborantima, radiolozima i vozačima saniteta. Danas popodne ministar zdravstva Vili Beroš održao je sastanak s ravnateljima bolnica, no nakon sastanka javnost nije obaviještena o čemu se razgovaralo.
Prema informacijama koje su proteklih dana iznesene u medijima, većina pregleda ipak će se moći obaviti, dok će se pojedini obavljati sporije. Naime, očekuje se štrajk tek par tisuća djelatnika u zdravstvu od njih ukupno 80-ak tisuća. No iz Sindikata Zajedno poručuju: nema vađenja krvi, nema magneta, nema CT-a, nema zračenja, radit će samo hitne pacijente.
Kako će to sutra funkcionirati, tek ćemo vidjeti. Iz mnogih bolnica poručuju građanima da trebaju doći na zakazane kontrole i preglede.
KBC Sestre Milosrdnice: "Moglo bi biti tek manjih zastoja u laboratorijima i na radiologiji"
Zagrebačka Vinogradska sutra će uglavnom raditi. Štrajkat će njihovih 50-ak djelatnika. "Svi liječnici i medicinske sestre normalno rade. Ako je netko naručen kod kardiologa, dermatologa, oftalmologa, otorinolaringologa - neka dođe. Moglo bi biti manjih zastoja u laboratorijskoj dijagnostici i na nekim radiološkim pretragama, gdje očekujemo moguće kašnjenje", rekao je šef Vinogradske Davor Vagić u razgovoru za Dnevnik HRT-a.
Šef bolnice apelirao je na članove sindikata da zaštite najranjivije skupine pacijenata tijekom štrajka.
"Posebno bih htio naglasiti važnost zaštite djece i onkoloških pacijenata te pozvati sve da im posvete posebnu pažnju kroz cijelo trajanje štrajka", dodao je.
KBC Zagreb ne očekuje probleme
Predsjednica Sindikata KBC-a Zagreb Tanja Leontić u razgovoru za Media servis ogradila se od izjava koje su dali članovi Sindikata Zajedno koji nisu, kaže, zaposlenici Rebra.
"Mi ne očekujemo nikakve zastoje niti probleme u dijagnostici. Poruka za građane je mogu biti mirni i da će sva dijagnostika Kliničkog bolničkog centra Zagreb, bez obzira hoće li jedna mala skupina radnika odlučit se za štrajk, sve pretrage će se obavljati po proceduri kako je propisano."
KBC Rijeka: Štrajk neće značajno utjecati na naš rad
KBC Rijeka pozvao je pacijente da se u vrijeme štrajka odazovu na pretrage ili zahvate prema dodijeljenom terminu.
"Sukladno provedenim internim analizama, najavljena obustava rada svojim opsegom i disperzijom neće značajno utjecati na dostupnost zdravstvene zaštite u KBC Rijeka pa opravdano očekujemo da će se pružanje medicinskih usluga u cijelosti odvijati prema planiranom programu", istaknuo je riječki KBC.
U slučaju bilo kakvih značajnih organizacijskih promjena, KBC Rijeka će bez odgode obavijestiti javnost, navodi se u priopćenju Uprave riječkog KBC-a.
KBC Split očekuje poteškoće na nekim odjelima
Splitski KBC priopćio je da se zbog najavljenog štrajka dijela zdravstvenih djelatnika očekuju poteškoće u radu Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i Zavoda za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku.
Na tim odjelima obrađivat će se samo hitni, bolnički i onkološki pacijenti, kao i svi oni pacijenti koji po drugim osnovama spadaju u kategoriju prioritetnih.
"Djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati, a normalno će raditi i sve druge sastavnice splitskog KBC-a.
Pacijenti će tijekom jutra biti obaviješteni o potencijalnom otkazivanju termina.
"Sve pacijente molimo za strpljenje i nadamo se što skorijem okončanju štrajka. Svi pacijenti kojima pregled bude otkazan dobit će novi, što skoriji termin o kojem će biti naknadno obaviješteni", poručuju iz splitske bolnice.
OB Pula: Kod nas je 6 članova sindikata, rekli su da će raditi
"Mi smo u petak dobili od štrajkaškog odbora obavijest da su članovi pulske bolnice također u štrajku. No, međutim, paralelno s njime smo dobili obavijest Ministarstva zdravstva kako moramo postupiti i što moramo raditi u tim slučajevima. Šest djelatnika je vrlo mala brojka, a oni su najavili da će raditi i da neće sudjelovati u štrajku, nego će ga podržati", komentirao je ravnatelj OB-a Pula Andrej Angelini za HRT.
Pojasnio je što će biti s onkološkim i hitnim pacijentima ako se oni ipak sutra odluče na štrajk.
"Sve hitne službe će sutra raditi uobičajenim tempom, uobičajenim načinom rada, kako i vanbolničke, tako i bolničke hitne službe, a pogotovo onkološke ambulante će raditi normalno. Svi koji su sutra naručeni, svi koji sutra imaju svoj termin, ne da mogu, nego moraju doći na svoj redoviti termin", naglasio je Angelini.
KBC Osijek: Ne bi trebalo biti nikakvih zastoja
Iz Ravnateljstva KBC-a Osijek za HRT su rekli da s voditeljima odjela prate situaciju te da prema njihovim saznanjima u KBC-u nema mnogo članova sindikata koji su se pridružili najavljenom štrajku. Bolnica bi trebala manje-više funkcionirati uredno i ne bi trebalo biti nikakvih zastoja ni u pretragama ni u dijagnostici. Članica sindikata, liječnica iz požeške bolnice, izjavila je za HRT da se u Osijeku vrši pritisak na članove koji su izrazili namjeru da sutra štrajkaju te da će u osječkoj bolnici sutra na neko vrijeme s radom prestati laboratorijska dijagnostika četiri odjela.
Hitne laboratorijske pretrage će se raditi.
OB Dubrovnik ne štrajka
"U dubrovačkoj bolnici neće biti štrajka jer, kako znamo, u našoj bolnici uopće nemamo organiziran Sindikat Zajedno. Prema svim pravilima o organiziranju štrajka, prethodno nismo dobili nikakvu obavijest. Sve aktivnosti u bolnici odvijat će se kako su planirane", rekao je ravnatelj OB-a Dubrovnik Marijo Bekić.
Hoće li biti problema u sanitetskom prijevozu?
Problema ne bi trebalo biti ni u sanitetskom prijevozu. Kako su riješili mogući problem, objasnio je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije Branko Godić: "U ovom slučaju smo iz kvote postojećih zaposlenika Zavoda za hitnu medicinu osigurali dodatne kapacitete u vidu djelatnika koji su bili spremni dobrovoljno priskočiti u pomoć i odraditi ovaj posao kako naši pacijenti ne bi osjetili najavljeni štrajk."
Sindikat: Dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće se obavljati
Sindikat Zajedno, koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu, najavio je da počinje štrajk zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima, kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari.
Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.
"Mi smo kao djelatnici u zdravstvu imali svoje posebne uvjete rada kojima su se vrednovala radna mjesta po težini, složenosti posla i obimu te smo imali dodatke. Svi ti dodaci su se trebali vrednovati i staviti u novi koeficijent. Međutim, tu je došlo do anomalije. Vozači konjske zaprege u Lipiku i Đakovu imaju koeficijent 1,50, a ja 1,43. Fotograf u Ministarstvu kulture ima koeficijent 1,55. Čuvari prirode imaju koeficijent 1,60", kazao je voditelj Odjela saniteta u Sindikatu Zajedno Vladimir Markuš.
"Od ponedjeljka staje cijela dijagnostička obrada koja nije hitna, radioterapija, zračenje onkoloških bolesnika, i nuklearna medicina. Nećemo raditi magnete, rendgene, mamografije, neće se raditi PET-CT, scintigrafije, CAM kamere, zračenje niti planiranje onkoloških bolesnika", rekla je članica sindikata i tehnološka radiologinja Andrijana Lukačević.
"Javnost mora znati da za ovaj štrajk nisu krivi zdravstveni djelatnici nego je kriva isključivo Vlada i resorno Ministarstvo", rekla je dopredsjednica Sindikata Zajedno Sanda Alić.
"Građani mogu biti mirni"
Iz Ministarstva su ranije izjavili da su spremni razgovarati sa svim sindikatima o otvorenim pitanjima i da smatraju da štrajk nije prihvatljivo rješenje. Ministarstvo je sa sindikatom utvrdilo popis prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati i popis su u petak poslali medijima, a Beroš je poručio građanima da mogu biti mirni.