Najveći luzer u povijesti Amerike

DA ŠTOS s carinama funkcionira kako je to Donald Trump zamislio, Jugoslavija bi danas još bila živa, zdrava i puna samoupravnih entuzijasta. Nama s malo duljim sjećanjem, Trumpove carinske ekshibicije neodoljivo mirišu na osamdesete prošlog stoljeća. Bilo je to desetljeće kad su u bivšoj državi javni dug i inflacija trčali štafetu, kreditori čekali rate, a mi smo ih bodrili s lošom kavom, šećernim tablama i bonovima za benzin.
Uvoz je bio vrag, devize sveta stvar, a rješenje, naravno, carine, zabrane i "kupujmo domaće". Rezultat? BDP Jugoslavije 1990. bio je manji nego 1980. godine.
Carine su pišanje u vjetar
Carine, ta Trumpova omiljena čarobna palica, narodski rečeno, gospodarsko su pišanje u vjetar. Dobro grije dok puše od naprijed. Ali kad vjetar okrene, mokar si do kože. Da ne kažem do gaća, ili kako bi rekli južnije, do mudanti.
Istina, carine nekad imaju smisla - ako ste nerazvijena država koja pokušava zaštititi mladu biljčicu domaće industrije ili ako vam netko preko granice subvencionira izvoz pa vas ruši ispod cijene.
Kad je, primjerice, Kina dotirala slanje paketa, a mi smo naručivali svjetleće pseće ogrlice i USB ventilatore za 99 centi, koji nikoga nikad nisu rashladili. Ali kad carine uvedeš kao što je to Trump učinio – široko, srčano, i bez puno veze s realnošću – rezultat nije zaštita domaće proizvodnje, nego jeftina šarada za birače koji ne znaju gdje im je Made in China, a gdje Made in MAGA.
Trump je prije svega kukavica
Trump je kao prvo – kukavica. Nema mjere koju nije započeo, a potom povukao. Pogledajte samo carine. Prvo ih je nabio cijelom svijetu, a kad je zaigrala mečka s tržištem obveznica, onda je bilo veliko povlačenje. Trumpa nije previše opterećivalo to što su pali dionički indeksi i mirovinski fondovi prosječnih Amerikanaca.
No kad je počelo padati tržište američkih državnih obveznica, ono gdje su pravi igrači koji igraju za bilijune, i kad su se takvi počeli znojiti i panično telefonirati, došlo je do naglog povlačenja, pa su carine "pauzirane" na 90 dana. Sam Trump je rekao: "Tržište obveznica je zeznuto." Lijepa riječ za ono što bi narod pristojno nazvao - uhvatila ga trčkalica.
Budući da Kina nije iskazala strah pred Trumpom (već uvela vlastite carine na američku robu koju uvozi), prije tri dana Trump najavljuje da će carine na kinesku robu rasti na preko 100%. Znate li koliko je to trajalo? Tri dana.
Američka carinska služba jučer je javila kako su mobiteli i kompjuteri, gle čuda, ipak izuzeti iz novih carina. U zadnji čas. Uz te carine, potpredsjednik JD Vance bi drugu biografsku knjigu pisao na pisaćoj mašini, a neki novi napad na hutske pobunjenike mogli bi kredom planirati na ploči. Barem im ne bi curile informacije preko mobitela.
U MAGA pokretu su, čini se, zaboravili onu osnovnu istinu - carine na kraju plaća kupac, dakle ne Kina ili Vijetnam koji izvoze – nego Average Joe koji negdje u Teksasu u trgovini ide kupiti iPhone ili Lenovo prijenosnik. Naime, i IBM je davno prodao Kinezima svoju liniju prijenosnika.
Ljubljenje guzice kao izričaj Dragog Vođe
Trump je, vezano za potencijalne dogovore oko ukidanja carina, javno pred kamerama rekao: "Zovu me, ljube mi guzicu. Umiru od želje da se dogovore." Možete misliti kako će reagirati na to bilo koja država koja imalo drži do sebe.
Zemlje koje imaju razvijenu demokraciju možda će i posustati, pa se i javiti, ali oni malo manje demokratski znaju da je pokazivanje slabosti prvi znak gubljenja vlasti. A javiti se Trumpu nakon ovakve izjave znači pokazati slabost. Radije će pretrpjeti određeni pad standarda zbog nemogućnosti izvoza u SAD.
Čini se i da politika istjerivanja ilegalnih imigranata nešto loše ide, počelo je vrlo odlučno, a onda čitamo kako je Trump na sjednici Kabineta sugerirao da bi osobama bez dokumenata koje rade na farmama i u hotelima moglo biti dopušteno da napuste zemlju i potom se vrate kao legalni radnici, pod uvjetom da za njih jamče njihovi poslodavci. Naime, obistinilo se ono što su mnogi već govorili - ilegalni imigranti rade poslove koje u Sjedinjenim Državama nitko drugi ne želi raditi.
Priču o tome da će odmah zaustaviti rat u Ukrajini i ne spominjemo. Putin, kojeg Trump iznimno cijeni i još nije rekao jednu izravnu lošu rečenicu o njemu, doslovno se poigrava s Trumpom i cijelom američkom administracijom.
Tvornice o kojima priča američka administracija nikad se neće vratiti
Da se vratimo na carine. Tvornice koje su otišle iz SAD-a nikad se neće vratiti, barem ne na način na koji to Trump sanja - tako da zaposle tisuće radnika i njegovih glasača. To više ne ide.
Pa Elon Musk u SAD-u ima jednu od najvećih tvornica na svijetu, onu Tesli. Međutim, ta tvornica ne zapošljava puno ljudi jer je potpuno robotizirana. Nove tvornice su takve – traže mali broj vrlo specijaliziranih stručnjaka.
Dodatno, nitko neće uložiti u državu u kojoj se bitne odluke za poslovanje (carine su jedna od najvažnijih) mijenjaju svaka tri dana. Skoro nijedna odluka nije izdržala ni jedan tjedan, toliki je, čini se, Trumpov "prag dosljednosti". Kako bi se posložilo poslovanje trebaju godine i planiranje barem deset godina unaprijed. Tko to može jamčiti uz ovakvu politiku prvog čovjeka prve sile svijeta?
Donald Trump, čovjek koji je živio među zlatnim kvakama i mramornim zahodima, navikao pregovarati u biznisu s nekretninama tako da je dovoljno biti glasan, nabaciti osmijeh s popustom i reći "ili to ili ništa", na isti način pokušava voditi državu. Tako se država ne može voditi. Ni iznutra ni u svijetu s još 200 država.
Ne, Trump ne igra šah u sedam dimenzija
Realnost je da Trump, okružen savjetnicima koji nose značke s njegovim likom kao da su Sjeverna Koreja (ni Kinezi ni Rusi to više ne rade), vodi politiku tako da piše poruke na svojoj društvenoj mreži, a zapravo vodi svoje pristaše, izvan stvarnog svijeta. Lajkovi i pljesak. Lajkovi i pljesak, pa onda još lajkova i pljeska!
Donald Trump misli da je diplomacija kad napiše CAPS LOCK prijeteći tvit (ili kako se to već zove na mreži Truth Social) protiv Kine i da je ekonomski plan kad kaže: "We'll bring the jobs back. Big jobs. The best jobs. Beautiful jobs!"
Čuli smo priče o tome kako je Trump genijalac, kako će promijeniti svijet, kako će donijeti toliko toga novog, kako s njim počinje novo razdoblje – kako čovjek igra valjda šah u sedam dimenzija s cijelim svijetom gradeći američku budućnost prema kojoj će i komunistička utopija izgledati skromno. Pa, moram vas razočarati.
On je samo budaletina
Donald Trump je samo budaletina i luzer. Teško da su Ameri imali veću budaletinu u povijesti za predsjednika i teško da će ikad izabrati veću budaletinu.
Povijesne knjige, ako bude ostao nakon ovoga netko da uopće piše povijesne knjige, govorit će o razdoblju Trumpa kao o razdoblju budaletine kad je Amerika izgubila većinu onoga što je gradila kao svjetska sila punih 80 godina.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati