Licemjerje na HTV-u: Pročitajte izvještaj Stipićeve radne skupine o Hloverkinoj strahovladi
Tekst: Jelena Šimac
Fotomontaža: Index
"NE POSTOJE činjenice na temelju kojih se može zaključiti da postoji bilo kakav napredak i da se 'puno radi na unutarnjoj organizaciji i unaprjeđenju profesionalnih standarda'. Naprotiv, nered i neprofesionalizam u organizaciji i emitiranju programa u posljednje je dvije godine sve veći i dosegnuo je zabrinjavajuće razmjere. Ne postoji precizna shema ustroja IP-a, s jasno definiranim obvezama i ovlastima pojedinaca i organizacijskih jedinica. Također, ne postoji nikakva sustavna i profesionalna kadrovska politika, koja bi omogućila uobičajenu i postepenu generacijsku smjenu novinara i urednika u IP-u - uz istu ili veću profesionalnu razinu", početak je katastrofalno lošeg izvještaja o stanju u Informativnom programu HTV-a pod uredničkom palicom Hloverke Novak Srzić u razdoblju od 14. listopada 2008. do 31. prosinca 2009. godine.
Radi se o izvještaju peteročlanog Povjerenstva za utvrđivanje činjeničnog stanja u IP-u koje je sastavio upravo ravnatelja HTV-a Mislav Stipić - čovjek koji je prije par dana Hloverki Novak Srzić omogućio imenovanje u direktoricu programa HTV-a, osobu koja će u izbornoj godini krojiti jesensku shemu HTV-a. Cijeli izvještaj možete skinuti ovdje (.pdf)
U izvještaju se može pročitati kako se važne političke teme dodjeljuju novinarima koji "zbog 'bliskosti' s urednicima unaprijed znaju kakva mora biti 'intonacija' priloga, ili pak mlađim, 'mekšim' novinarima koje se, katkad i prije događaja, može uvjeriti kako prilog mora izgledati i kakva mora biti njegova poruka javnosti". Porazno je i što je Povjerenstvo utvrdilo da je jedan od najvećih Hloverkinih grijeha žutilo. U izvještaju se zaključuje da se u Hloverkino doba nije znalo što koji novinar i urednik zapravo treba raditi, a zamjera joj se i katastrofalno loš odabir suradnika. Primjećuje se i da Hloverka govori neistinu kada tvrdi u svom izvješću da je dijelu novinara koji su trpili nepravde u IP-u poboljšala plaće. Povjerenstvo ističe kako "glavna urednica i bivši glavni ravnatelj nisu napravili nijedan korak kako bi ispravili nepravde u plaćama".
"Niz primjera dokazuje da je urednica samo 'kupovala' neke pojedince. Davala je visoke koeficijente 'poslušnim' ljudima koji to objektivno nisu zaslužili, a oni 'neposlušni' nisu dobili ništa. Učinila je samo to da je na stare i velike nepravde nadodala nove i još veće", ističe se. U dijelu koji opisuje strukture redakcije zaključuje se kako je Hloverka potpuno izbacila novinarske sektore i dopustila "svaštarenje" pa se taj izvještaj može čitati i kao sustavno uništavanje Informativnog programa HTV-a od strane Hloverke Novak Srzić.
Sukus svega je zaključak Povjerenstva kako "angažman urednika i novinara nikad nije bio manji, zaposleni su demotivirani, podcijenjeni, posramljeni, kontrolirani, ucijenjeni i profesionalno dezorijentirani".
Analizirali istinitost tvrdnji Hloverkinog izvještaja o napretku u IP-u
Naime, potaknuti ogromnim nezadovoljstvom koje je zavladalo Informativnim programom HTV-a od postavljanja Hloverke za njegovu glavnu urednicu, velikim padom gledanosti, kaosom koji je zavladao u IP-u HTV-a, dio Programskog vijeća, točnije Marina Škrabalo, Sanja Modrić i Hašim Bahtijari, zatražio je od rukovodstva izvješće o stanju u IP-u. "Istina je da smo zatražili izradu izvješća o stanju u IP-u. Uvjet je bio da ga izrade novinari HTV-a. Ističem pritom da su dvoje ljudi iz Povjerenstva novinari i pravnici", kazala je za Index bivša članica Programskog vijeća Marina Škarablo koja je zbog imenovanja Hloverke za direktoricu programa, zajedno sa Sanjom Modrić i Damirom Grubišom, dala ostavku.
Škrabalo je potvrdila da se radi o iznimno lošem izvještaju o stanju u Informativnom programu s čijom se predajom maksimalno otezalo. Izvještaj Povjerenstva, koji zorno i konkretno prikazuje stanje u Informativnom programu HTV-a, trebao je biti podloga za izradu godišnjeg izvještaja o radu Programskog vijeća za Sabor. Povjerenstvo od pet članova sastavio je ravnatelj HTV-a Mislav Stipić, a u zadatak su dobili analizirati istinitost tvrdnji iz izvještaj o stanju u IP-u koji je Hloverka mjesec dana ranije sama sastavila i 30. listopada 2009. predala članovima Programskog vijeća.
"Istraživačko novinarstvo na HTV-u nikad se nije poticalo"
Svoj je vrlo kratak izvještaj koji se sastojao od tek dvije stranice znakovito nazvala "Izvješće o napretku u IP-u". U njemu je odmah na početku navela kako se u razdoblju od 14. listopada 2008. do 31. prosinca 2009. "puno radilo, i još se radi, na unutarnjoj organizaciji HTV-ovog Informativnog programa te se svakodnevno nastojalo unaprijediti profesionalne standarde". "Napredak je vidljiv", piše Hlo u svome izvješću te, među svim ostalim, navodi kako se u IP-u "poticalo, i potiče se, istraživačko novinarstvo, čega su rezultat otkrivene afere u HŽ-u i HEP-u".
Peteročlana Stipićeva skupina, međutim, nije baš dijelila mišljenje Hloverke Novak Srzić. Upravo suprotno, u izvješću o stanju u IP-u na kojem su radili od kraja studenog i tijekom prosinca 2009., stoji kako se "istraživačko novinarstvo u IP-u nikad nije poticalo, niti su za njega ikad stvoreni materijalni i kadrovski preduvjeti, što najbolje dokazuje i činjenica koliko je mala citiranost HTV-a u drugim medijima". U praksi su postojali samo počeci istraživačkog novinarstva, ocijenilo je Povjerenstvo, "sve dok ih glavna urednica nije 'ugušila'".
"Katkad postoje i elementi istraživačkog novinarstva, i to u rijetkim situacijama kada Dnevnik ili Vijesti prvi u državi objave neku informaciju. U Dnevniku katkad ima priloga koji se čine kao da su produkt istraživačkog novinarstva. No, ti se prilozi emitiraju u isto vrijeme kada ih objavljuju i drugi mediji. To upućuje na činjenicu da se zapravo nije radilo o pravom istraživačkom novinarstvu, nego je novinaru ili uredniku IP-a neki službeni izvor te povjerljive informacije dostavio istodobno kada i ostalim medijima zato što je to odgovaralo određenim centrima moći u državi. Dakle, riječ je o tzv. spinu", ulomak je iz dijela izvještaja koji govori o "istraživačkom novinarstvu" na HTV-u.
Zaposlenici su posramljeni, kontrolirani i ucijenjeni
Kako su u dopisu ravnatelju i naveli, izvještaj je "rezultat intenzivnog prikupljanja informacija i mnogih razgovora s brojnim zaposlenicima iz različitih dijelova Informativnog programa HTV-a, te osobnih iskustava i saznanja članova Povjerenstva". U izvještaju na 13 stranica, koji je ravnateljstvu predan 4. siječnja ove godine, analizira se točka po točka ranijeg Hloverkinog izvještaja.
Usprkos izvještaju u kojem nema ama baš nijedne svijetle točke ni pozitivne riječi za bivšu glavnu urednicu Informativnog programa, ravnatelj HTV-a Mislav Stipić upravo Hloverku predlaže za mjesto jedne od dviju glavnih uredničkih pozicija na HTV-u, a Programsko vijeće koje ju je 19. siječnja ove godine na osnovi izvješća Stipićevog Povjerenstva smijenilo, izglasava je za direktoricu programa HTV-a.
"Izvještaj je trebao posužiti kao osnovica za godišnji izvještaj o radu Programskog vijeća za Hrvatski sabor. U to je vrijeme pokrenuto nekoliko inicijativa za smjenu Hloverke Novak Srzić, a među njima i ona Blage Markote. Njegova fotelja se tada već klimala pa ni njegova inicijativa nije shvaćena ozbiljno, a zatim je i smijenjen. Događale su se tada čudne stvari, koje su rezultirale ovim od prije par dana", kazao je za Index programski vijećnik Hašim Bahtijari ističući kako su se navodi izneseni u izvješću Povjerenstva poklapali s kritikama Vijeća na račun stanja u Informativnom programu koje je ocijenjeno iznimno lošim.
Stipićev "link" s Vladom Jadranke Kosor
Kao jedan od glavnih Stipićevih motiva za taj potez vidi se u njegovoj povezanosti s ministrom gospodarstva Đurom Popijačom, inače bivšim predsjednikom Programskog vijeća HRT-a, ali i bivšim šefom HUP-a. U vrijeme dok je Popijač bio na čelu HUP-a Stipić je bio voditelj pravnog tima u istoj Udruzi.
Zato među ostalim oporba, Hrvatsko novinarsko društvo, Kuća za ljudska prava i ostale nevladine organizacije, ali i brojni zaposlenici HTV-a s pravom dižu buku oko imenovanja Hloverke za direktoricu programa ističući kako se javni servis pretvara u Vladin servis, odnosno u dirigiranu državnu televeziju pod kontrolom Vlade, te da je "stanje na HRT-u izmaklo zdravom razumu". Traže raspuštanje Programskog vijeća upozoravajući kako je nepojmljivo da osoba koja je tek nedavno zbog svoje neprofesionalnosti smijenjena s jedne uredničke pozicije biva unaprijeđena na još odgovorniju funkciju.
Sam Stipić nam se do objavljivanja ovog teksta nije javljao na telefon.