Kineski premijer obećao brojne reforme: Pred nama su mnoge teškoće
KINESKI premijer Li Keqiang je na početku godišnje sjednice parlamenta obećao niz reformi s ciljem poticanja rasta kineskog gospodarstva koji bi prema ciljanim stopama vlade u Pekingu ove godine trebao iznositi između šest i 6,5 posto.
Taj raspon značio bi najslabiji rast kineskog gospodarstva u gotovo tri desetljeća. Promatrači ga unatoč tome smatraju previše optimističnim i teško ostvarivim.
U prošloj je godini drugo gospodarstvo svijeta poraslo za 6,6 posto, pri čemu su aktivnosti bile prigušene zbog trgovinskog rata sa SAD-om i sve većeg duga države.
"Mnoge teškoće" na putu
Li je upozorio na "mnoge teškoće" s kojima je gospodarstvo suočeno na otvaranju Svekineskog narodnog kongresa koji je okupio 2948 zastupnika i trajat će do 15. ožujka.
Premijer je među mjerama za poticanje rasta istaknuo smanjenje poreza, posebno poreza na dodanu vrijednost (PDV) u prerađivačkoj i drugim industrijama, i to za tri postotna boda, na 13 posto. Smanjit će se i doprinosi za socijalno osiguranje na teret poslodavaca, a privatnim će kompanijama biti osiguran bolji pristup financiranju, poručio je Li.
"Mnogobrojni rizici i potencijalni problemi nagomilani tijekom proteklih godina zahtijevaju snažnije poteze u smjeru njihova ublažavanja", kazao je Li.
Uvažavajući upozorenja međunarodnih financijskih institucija, poput MMF-a, koji upozoravaju na rastući kineski dug, premijer je poručio da zemlja mora "ublažavati rizike korak po korak" i "prevenirati sve sistemske i regionalne rizike."
Vlada po njegovim riječima mora izbjegavati kratkoročne poticaje, poput usmjeravanja novca u infrastrukturne projekte. Za tim su receptom posegnuli nakon globalne financijske krize iz 2008. kako bi izbjegli recesiju.
Osvrnuvši se na usporavanje globalnog gospodarstva, Li je upozorio na rastući protekcionizam i unilateralizam.
"Nestabilnost i neizvjesnost naočigled jačaju kao i rizici generirani vanjskim čimbenicima", istaknuo je.
Obećao je snažnije reforme u mnogim područjima, apostrofiranima u kineskom višemjesečnom trgovinskom ratu sa SAD-om. Kineska i američka izaslanstva signalizirala su da se bliže rješenju sukoba, u sklopu kojeg je Washington uveo carine na 250 milijardi dolara vrijedan uvoz iz Kine.
Washington želi da Peking ukine podršku ključnom tehnološkom sektoru i kompanijama u državnom vlasništvu, kao i da smanji carine i poboljša zaštitu prava u području intelektualnog vlasništva.
Ključno riješiti trgovinski spor sa SAD-om
Rješavanje američko-kineskog trgovinskog sukoba bit će ključno za ostvarivanje vladine zacrtane stope rasta, smatra neovisni ekonomski analitičar Hu Xingdou.
Vlada trenutno gospodarski rast podupire investicijama, no njezin bi se fokus trebao preusmjeriti na stvaranje povoljnog okruženja za privatne kompanije, dodao je.
"Ostvarivanje zacrtanog cilja ovisit će o provedbi strukturnih reformi," mišljenja je pak analitičar Wu Qiang. "Državni dug već je ekstremno visok pa se formiralo usko grlo u državnim investicijama. Ove će se godine gospodarski rast isključivo oslanjati na vlasnike privatnih kompanija i na potrošače."
Neki promatrači smatraju da su ciljane stope rasta ipak previše optimistične.
"Taj cilj mogao bi biti teško dostižan. No odredi li vlada nižu ciljanu stopu, to će definitivno negativno utjecati na povjerenje u čitavoj zemlji", upozorava ekonomski analitičar Zhang Ming.
U govoru na sjednici parlamenta Li je obećao da će otvoriti gospodarstvo, sniziti neke birokratske barijere i modernizirati tradicionalne privredne grane.
Kineske i strane kompanije uživat će "jednak tretman", poručio je premijer, referirajući se na pritužbe američkih i europskih kompanija da Kina prednost daje domaćim kompanijama.
Pred Komunističkom je strankom u političkom smislu osjetljiva godina, s obzirom na obljetnice vezane uz nekoliko nemirnih razdoblja u povijesti Kine, uključujući 60 godina od Tibetanskog ustanka protiv kineske vladavine, 30 godina od prosvjeda na trgu Tiananmen i deset godina od izbijanja krvavih etničkih sukoba u gradu Urumqiju na zapadu zemlje, primjećuje agencija dpa.