Kakvi su sportski pregledi djece? "Organiziraju se masovno, djeca samo ulaze, izlaze"

SPORTSKI pregledi djece, koji bi trebali biti temelj zdravlja mladih sportaša, zakonom su propisani dva puta godišnje i trebali bi uključivati anamnezu, klinički pregled, EKG, spirometriju i krvne pretrage. No, mnogi roditelji žale se da se pregledi obavljaju površno – često traju tek minutu ili dvije, pri čemu se ključne pretrage izostavljaju, a potvrde o zdravstvenoj sposobnosti izdaju gotovo automatski, bez stvarne provjere zdravlja djeteta.
"To su masovni pregledi, djeca samo ulaze i izlaze"
Ovakva praksa izaziva zabrinutost među roditeljima, koji smatraju da se pregledi pretvaraju u formalnost čija je primarna svrha naplata usluge, a ne zaštita djece.
"Moj sin je na pregledu bio manje od pet minuta. Liječnik mu nije ni krv izvadio, samo ga je poslušao stetoskopom i pitao kako se osjeća i je li do sada imao problema. Osjećam se kao da smo bacili 20 eura, a zdravlje djeteta je zanemareno. Kada sam pitao je li potrebno obaviti EKG, liječnik mi je odgovorio da je dijete potpuno zdravo", ispričao nam je roditelj čiji sin trenira judo.
Mama dječaka koji trenira nogomet požalila se kako se takvi pregledi organiziraju masovno.
"Pregledi se organiziraju masovno, djeca samo ulaze i izlaze iz ordinacije, a liječnici ih jedva pogledaju. Sina većinom odveze suprug, ali igrom slučaja ovog puta sam ga odvela ja i ostala iznenađena. Suprug se već žalio, ali nisam mislila da to tako izgleda.
Bili smo unutra desetak minuta. Pregled je trajao svega nekoliko minuta, a ostatak je bio moj razgovor s liječnikom jer sam željela da se pregled odradi kako treba. Nevoljko je na kraju i rekao sestri da mu izvadi krv, ali EKG po njegovim riječima nije trebalo raditi jer je on zdrav kao dren čim trenira", ispričala nam je mama.
Pregled od nekoliko minuta naplaćuju 20 eura
Forumi i društvene mreže prepuni su komentara zabrinutih roditelja, zbog čega smo kontaktirali s više od deset privatnih klinika diljem Hrvatske koje provode sportske preglede djece. Pitali smo ih koliko u prosjeku traju pregledi, koje se pretrage obavljaju, traže li se prethodni nalazi te kolika je cijena pregleda.
Razgovori s klinikama bili su gotovo identični: svi su naglašavali da nema čekanja i da pregledi traju desetak minuta. Nitko nas nije pitao o vrsti sporta, dobi djeteta niti o eventualnim kroničnim bolestima. Na pitanje koje se pretrage rade, najčešći odgovor bio je neodređen – u stilu "sve što je potrebno, malo ga posluša liječnik i tako to", kako nam je rekla jedna djelatnica na telefonu.
Samo su nam u dvije klinike kazali da sportski pregledi traju između 30 i 40 minuta te da uključuju vađenje krvi, EKG, a spirometrija i ostale pretrage rade se prema potrebi. U tim klinikama cijena pregleda iznosila je 30 i 40 eura, dok su u ostalim klinikama pregledi bili znatno kraći i jeftiniji, s cijenama oko 20 eura.
Sportski pregledi djece u Hrvatskoj zakonski su obvezni za svako dijete u sustavu sporta i moraju se obavljati dva puta godišnje. Potvrda o zdravstvenoj sposobnosti nužna je za sudjelovanje na treninzima i natjecanjima. Ove preglede u pravilu sportaši sami plaćaju, iako prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti djeca do 18. godine imaju pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu.
Još 2006. godine Zakonom o sportu predviđeno je donošenje posebnog pravilnika koji bi detaljno regulirao preglede, ipak taj pravilnik još uvijek nije stupio na snagu. Zbog toga su pregledi u praksi često neujednačeni, a kvaliteta i opseg ovise o pojedinoj ustanovi.
Kardiokirurg: Par minuta je premalo za suvisli pregled
Razgovarali smo s doc. dr. sc. Matom Petričevićem, pročelnikom Zavoda za kardiokirurgiju splitskog KBC-a, o tome mogu li pregledi djece sportaša koji traju svega nekoliko minuta biti kvalitetni, koliko bi zapravo trebao trajati jedan pregled te zašto su takvi pregledi ključni za zdravlje mladih sportaša.
"Postoji nekoliko razloga zbog kojih su sportski pregledi, a naročito kardiološki pregledi, važni kod djece koja se bave sportom. Prije svega, kroz takve preglede mogu se otkriti skriveni srčani poremećaji. Oni često kod djece ne ispoljavaju simptome, međutim mogu biti opasni kod intenzivnog fizičkog napora kojem se djeca izlažu prilikom treninga ili natjecanja u bilo kojem sportu.
Redoviti sportski pregledi mogu spriječiti nastanak nagle srčane smrti kojoj su izložena djeca s bolestima kardiovaskularnog sustava. Redoviti kardiološki pregledi koji uključuju EKG i po potrebi UZV srca mogu otkriti ne samo urođenu srčanu problematiku već i stečenu srčanu problematiku", pojasnio je kardiokirurg Petričević.
Ističe da EKG ne može otkriti sve srčane probleme, ali naglašava njegovu važnost i smatra da bi trebao biti obvezan dio sportskih pregleda jer omogućuje prepoznavanje aritmija koje mogu dovesti do naglih srčanih zastoja.
"Ne postoji pravilo glede vremena potrebnog za pregled. Puno je važnije da se učini strukturirani pregled koji je u prvom aspektu i najvećem udjelu probirni pregled. Kod djece kod koje se identificira određeni problem važno je usmjeriti pretrage u ovisnosti o problemima koji su identificirani.
Par minuta je premalo za suvisli pregled. U sklopu dobre organizacije i u tijeku primarnog probira može se zaista biti vremenski učinkovit. Međutim, ako se identificira mogući problem ili postoje rizični čimbenici, tada je potrebno više vremena", smatra Petričević.
Ministarstvo nakon 20 godina: Uskoro će biti donesen
Unatoč propisanoj obvezi iz 2006. godine o donošenju pravilnika o zdravstvenim pregledima sportaša, Ministarstvo zdravstva izradilo ga je tek 2023. i uputilo u javno savjetovanje. Iako se na pravilnik čekalo više od petnaest godina, ni dvije godine nakon javnog savjetovanja on još uvijek nije službeno donesen.
"Pravilnik o zdravstvenom pregledu sportaša i organizaciji medicinske pomoći u sportu u završnoj je fazi izrade te će uskoro biti donesen. U tijeku su završne konzultacije Ministarstva zdravstva i Ministarstva turizma i sporta", odgovorili su nam iz Ministarstva zdravstva.
U praksi, međutim, nedostatak pravilnika i jasnih kontrolnih mehanizama otvara prostor za nepravilnosti i razlike u pristupu zdravstvenoj zaštiti djece.
"Prijavite Ministarstvu ili nama"
Potpredsjednik Hrvatskog društva za sportsku medicinu i specijalist medicine rada i sporta Vladimir Ivančev istaknuo je kako bi svi ovlašteni liječnici trebali obavljati preglede u skladu s preporukama i svjetskim smjernicama te da nema opravdanja za nepotpune i nekvalitetne preglede.
"Svaki pregled bi trebao obuhvaćati detaljne podatke o sportašu, antropometrijske i morfološke parametre, EKG nalaz u mirovanju, spirometriju, nalaz krvi i urina te klinički pregled s naglaskom na detaljan pregled mišićno-koštanog sustava.
Svaki pregled koji se radi ispod ovih standarda smatra se nepotpunim. Roditelji mogu poslati pritužbu Ministarstvu zdravstva ili Hrvatskoj liječničkoj komori. Drugi način, kojem sam osobno skloniji, jest pritužba Hrvatskom društvu za sportsku medicinu nakon čega ćemo nastojati ispravljati propuste u praksi", zaključio je Ivančev.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati