Kako je Varšavska postala Horvatinčićeva ulica
Foto: Damir Krajač / Cropix
TOČNO prije godinu dana, na današnji dan, počeli su radovi na zagrebačkoj Varšavskoj ulici, prilikom čega je uhićeno 150 mirnih građana, što će dugo ostati sramotni hrvatski rekord, podsjetili su na to danas aktivisti Prava na grad i Zelene akcije.
Godinu dana kasnije i dalje traju stotine sudskih postupaka protiv prosvjednika iz Varšavske te protiv organizatora, od kojih su neki završili s drakonskim kaznama, primjerice Tomislav Tomašević iz Zelene akcije i Teodor Celakoski iz Prava na grad koji su osuđeni svaki sa po 10.000 kuna u jednom takvom postupku. S druge strane, podsjeća Tomislav Tomašević, kaznena prijava za nezakoniti ugovor o financiranju rampe u Varšavskoj u iznosu od 12 milijuna kuna, a koje preuzima Grad, i dalje stoji u ladicama Dorha i Uskoka.
"Muljanje s dozvolama"
"Godinu dana kasnije, iako je centar već otvoren, i dalje se mulja s dozvolama. Primjerice HOTO grupa je nedavno zatražila izmjenu lokacijske dozvole za Varšavsku 6 kojom bi se legalizirala još veća izgrađenost na toj parceli, a stanare Varšavske traže da se ne žale na izmjenu lokacijske i da daju suglasnost na već zatečeno, izgrađeno stanje. Pri tome se čak koriste i pritiscima što se vidi iz pisma namjere HOTO grupe stanarima Varšavske gdje spominju kao mogućnost i traženje naknade štete od stanara zato što koriste svoje pravo da se žale na dozvole", kazao je u razgovoru za Index Tomislav Tomašević.
Konkretno, u pismo namjere stanarima Varšavske od 2. lipnja, a kojeg osobno potpisuje Tomislav Horvatinčić, stoji: "Međutim, iz dosadašnjih iskustava u realizaciji projekta Cvjetni, možemo zaključiti kako nam svako očitovanje / žalba / tužba susjeda u postupku ishođenja dozvola, ma koliko isto bilo neosnovano u znatnijoj mjeri produljuje razdoblje ishodovanja traženih dozvola, a samim time i dovršetak svih namjeravanih radova. Nije namjera HOTO grupe d.o.o., kao što je to iz dosadašnjih postupaka i vidljivo, zahtijevati naknadu štete protiv stranaka koje su podnosile upravnu tužbu radi poništenja izdanih dozvola, ma koliko takve tužbe bile ocijenjene kao neosnovane".
Od aktivista doznajemo kako je dio stanara odbio potpisati suglasnost te su se žalili na ovu lokacijsku dozvolu kojm se dozvoljava još veća izgrađenost u Varšavskoj 6. Pri tom se pitaju: što će Horvatinčiću suglasnost za već izgrađeno ako je radio po dozvolama?
Nijedan element javnog interesa nije realiziran
Odluka o javnom interesu, bez koje nije bilo moguće zakonski realizirati projekt, pokazuje da se ni taj "jadni interes", kako aktivisti zovu tzv. javni interes koji je morao ispuniti Tomislav Horvatinčić, neće realizirati. "Naime, gradonačelnik će predložiti Skupštini grada na nagovor HOTO grupe da Grad odustane od dvije dvorane u centru, a za uzvrat će HOTO grupa oprostiti Gradu Zagrebu tzv. dug od 12 milijuna kuna u ugovoru koji je i dalje predmet istrage", ističe Tomašević.
Radi se, podsjetimo, o dvoranama koje su, prema Zaključku o utvrđivanju javnog interesa Gradskog poglavarstva iz 2008. trebale biti iskorištene za realizaciju kulturnih sadržaja iz programa Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport te održavanje javnih tribina, rasprava i prezentacija programa svih gradskih ureda i zavoda. Odrekne li se Skupština tih dvorana, Horvatinčić će ih iznajmiti za komercijalne sadržaje. 12 milijuna kuna "duga" koje će pri tom oprostiti Gradu Zagrebu, onih je 12 milijuna kuna kojima su građani ovoga grada platili izgradnju Horvatinčićeve privatne garaže. "Prevara je dvostruka", zaključuje Tomašević.
Ni prolaza, ni sređenih fasada...
Osim toga, nije realiziran ni prolaz kroz Cvjetni do Gundulićeve, kao dio dogovorenog javnog interesa, još nije realiziran, a nema ni roka do kada se to treba dogoditi. "Ista stvar je i sa unutarnjim i vanjskim fasadama građevina u cijelom bloku, a što je isto bio element javnog interesa. Ni ovo malo javnog interesa se nije realiziralo, a niti će se realizirati", kaže nam Tomašević.
Aktivisti su, stoga, zatražili od Skupštine Grada Zagreba da ne pristane na to da izgubi dvije dvorane u centru Cvjetni u zamjenu za oprost duga koji je, kako ocjenjuju aktivisti, nepostojeći dug.
Horvatinčićeva ulica
Epilog borbe za Varšavsku je sljedeći: dio te ulice već je uzet za privatnu rampu, a na drugom dijelu je zauzet terasama kafića koje su postavljene u tolikom intenzitetu, da su progutale cijelu ulicu. "Sada stvarno možemo reći da je cijela ulica postala privatna", zaključuje Tomašević.