Izbori u Kambodži: Zemlju 38 godina vodio bivši gerilac Crvenih Kmera
U KAMBODŽI su danas otvorena biračka mjesta na izborima koji će zasigurno produljiti dominaciju vladajuće stranke u politici, otvarajući put za povijesnu tranziciju vodstva i kraj vladavine jednog od najdugovječnijih svjetskih premijera Hun Sena. Izbori su zapravo utrka s jednim konjem jer Kambodžanska narodna stranka (CPP) premijera Hun Sena, s ogromnim novcem iz rata, ne suočava se s ozbiljnim protivnicima nakon nemilosrdnog, višegodišnjeg obračuna sa suparnicima.
Bivši gerilac Crvenih Kmera Hun Sen (70) vodio je Kambodžu 38 godina i odbacuje optužbe Zapada za nevjerodostojnost izbora te je odlučan spriječiti svaku prepreku u pomno kalibriranom prijenosu vlasti na najstarijeg sina Hun Maneta. Nikakav vremenski okvir za primopredaju vlasti nije objavljen sve do četvrtka kada je Hun Sen signalizirao da bi njegov sin "mogao biti" premijer za tri ili četiri tjedna, ovisno o tome "hoće li Hun Manet to moći ili ne".
"Dok god je Hun Sen tu, nitko se neće okrenuti protiv Hun Maneta"
Preduvjet je da sin osvoji mjesto u Nacionalnoj skupštini da bi postao premijer, što je vjerojatno. Hun Manet, odjeven u zelenu safari majicu, smijao se i pozirao za selfieje sa sljedbenicima nakon što je glasao u glavnom gradu Phnom Penhu pred mnoštvom medija. Odbio je komentirati mogućnost da postane premijer i rekao je da koristi svoje glasačko pravo.
Analitičari su očekivali da će se prijelaz dogoditi sredinom mandata, dajući vremena 45-godišnjem Hun Manetu da stekne legitimitet u javnosti i političkoj eliti. "Prijenos moći dok je još fizički i mentalno zdrav omogućuje Hun Senu da snažno zaštiti sina od bilo kakvih unutarnjih izazova", rekao je Gordon Conochie, znanstveni suradnik na Sveučilištu La Trobe i autor nove knjige o kambodžanskoj demokraciji.
"Dok god je Hun Sen tu, nitko se neće okrenuti protiv Hun Maneta." Hun Manet je dao nekoliko medijskih intervjua i nema naznaka o njegovoj viziji Kambodže i njezinih 16 milijuna ljudi.
Hun Manet dočekan kao rock zvijezda
Stekao je magisterij na Sveučilištu New York i doktorat na Sveučilištu u Bristolu, oboje iz ekonomije, te je pohađao vojnu akademiju West Point, što mu je pomoglo da napreduje kroz činove kambodžanske vojske do zapovjednika vojske i zamjenika zapovjednika oružanih snaga.
Velike sile pomno će pratiti hoće li Hun Manet zadržati autoritarni status quo ili će težiti većoj liberalizaciji i više zapadnjačkom stilu demokracije. Ključno će biti hoće li nastojati izvući Kambodžu iz orbite Kine i popraviti veze sa Sjedinjenim Državama.
Hun Manet dočekan je kao rock zvijezda na velikom skupu u petak, gdje je obećao da je glasanje za CPP glas "za svijetlu i prosperitetnu budućnost" i upozorio na neodređene "ekstremističke" pokušaje "uništavanja izbora". U svibnju je s izbora diskvalificiran jedini veći rival CPP-a, stranka Svjetlost svijeća, zbog tehničke dokumentacije.
Vlasti su također zabranile samoprognanom oporbenom čelniku Samu Rainsyju i njegovih 16 saveznika da glasaju i natječu se na izborima idućih 20 godina jer su pozivali Kambodžance da unište svoje glasačke listiće.
Hun Sen je dao svoj glas u provinciji Kandal, nekoliko sati udaljenoj od glavnog grada, ljubeći svoj glasački listić prije nego što ga je objavio i pozirao za fotografije, nasmijan, s prstom umrljanim tintom.