Institut za rat: Rusija je inscenirala napad na Kremlj, to bi za njih bila sramota
RUSIJA je jučer optužila Ukrajinu da je tijekom noći dronovima pokušala ubiti Vladimira Putina, a na društvenim mrežama se pojavila videosnimka na kojoj se vidi kako se iznad Kremlja dizao manji oblak dima.
Kremlj je priopćio da se radilo o "planiranoj terorističkoj akciji", o čemu je odmah izvijestila ruska državna novinska agencija RIA. Naveo je da su u napadu korištena dva drona, ali da ih je onesposobila ruska obrana. "Putin nije ozlijeđen, a na zgradama Kremlja nema materijalne štete", priopćio je Kremlj. Ukrajinski su dužnosnici, uključujući i predsjednika Volodimira Zelenskog, poručili da Ukrajina nije odgovorna za napad.
Institut za proučavanje rata (ISW) u svojoj se najnovijoj analizi osvrnuo na taj događaj, za koji tvrdi da ga je vjerojatno inscenirala Rusija i navodi znakove koji ukazuju na tu tezu.
"Šira društvena mobilizacija"
"Rusija je vjerojatno organizirala ovaj napad u pokušaju da rat približi ruskoj domaćoj publici i postavi uvjete za širu društvenu mobilizaciju. Nekoliko pokazatelja govori da je udar bio interno vođen i ciljano insceniran", navodi ISW.
Kažu kao su Rusi pojačali domaće protuzračne obrambene sposobnosti, uključujući i one unutar same Moskve, zbog čega je malo vjerojatno da su dvije bespilotne letjelice mogle probiti višestruke slojeve protuzračne obrane da bi potom bile oborene neposredno iznad srca Kremlja.
Geolocirane slike iz siječnja 2023. pokazuju da ruske vlasti postavljaju sustave protuzračne obrane Pantsir u blizini Moskve kako bi stvorile krugove protuzračne obrane oko grada. Napad koji bi u tim okolnostima doveo do udara na sam Kremlj bio bi velika sramota za Rusiju, tvrdi ISW.
Trenutni koherentni i koordinirani odgovor Kremlja na incident sugerira da je napad bio interno pripremljen na takav način da su njegovi namjeravani politički učinci nadmašili njegovu sramotu. Kremlj je odmah optužio Ukrajinu za izvođenje terorističkog napada, a ruski službeni odgovori brzo su se složili s tom optužbom.
"Napad blizu Danu pobjede"
ISW tvrdi da bi bilo veliko iznenađenje da je Ukrajina stvarno izvela napad. "U tom bi slučaju inicijalni odgovor iz Rusije bio manje organiziran jer bi se ruski dužnosnici trudili stvoriti koherentan narativ i neutralizirati retoričke implikacije jasne neugodnosti koju bi takav napad izazvao. Kremlj nije koherentno i pravodobno odgovorio na druga vojna poniženja koja nije sam napravio, uključujući pad Balaklije i Hersona", kažu.
Brza i koherentna prezentacija službenog ruskog narativa oko napada sugerira da je Rusija inscenirala ovaj incident u neposrednoj blizini praznika Dana pobjede 9. svibnja kako bi svojoj domaćoj publici prikazala rat kao egzistencijalan. Kremlj bi mogao iskoristiti ovaj napad kako bi opravdao ili otkazivanje ili daljnje ograničavanje proslave 9. svibnja.
ISW je prethodno procijenio da Rusija koristi niz mjera kako bi rat u Ukrajini uokvirila kao egzistencijalnu krizu i prijetnju za rusku domaću publiku i pripremila se za širu društvenu mobilizaciju.