Hrvat otkrio način bežičnog prijenosa električne energije
MARIN SOLJAČIĆ, Zagrepčanin, trenutno zaposlenik Massachusetts Institute of Technology (MIT) će uskoro predstaviti istraživanje o fizici elektromagnetskih polja koje je proveo sa svojim kolegama Aristeidisom Karalisom i Johnom Joannopoulosom.
Poanta ovog istraživanja je pokazati kako će se u (bližoj) budućnosti naprave poput laptopa ili mobitela puniti bežičnim putem.
Soljačić je došao na ideju za ovaj projekt jedne noći kad ga je probudio iritantni zvuk njegovog mobitela, signalizirajući da je baterija prazna. "Naravno da se takve stvari uvjek dogode usred noći" - kaže Marin. "Tako mi je jedne noći sinulo: ne bi li bilo sjajno kad bi se prokleta stvar punila sama?!" - dodao je.
Znanstvenici su već dva stoljeća svjesni da nije potreban fizički kontakt između žica da bi se ostvario prijenos električne energije. Uređaji kao što su elektromotori koriste zavrtnice da bi si međusobno prenosili energiju putem magnetske indukcije. Strujanje energije u zavrtnici koja emitira energiju izaziva slično strujanje u onoj koja je prima i tako se ostvaruje prijenos. Zavrtnice su vrlo blizu, ali se ne dodiruju.
Kasnije su znanstvenici otkrili elektromagnetsku radijaciju u obliku radio valova te su uspješno pokazali kako pomoću njih dobivamo energiju iz Sunca. No, prijenos energije na taj način iz jedne točke u drugu je gotovo beskorisno zato što se valovi šire na sve strane pa se većina energije gubi.
Razmišljajući o tome, Soljačić je shvatio kako je moguće konstruirati izvor energije koji će odašiljati u prostor oko sebe neozračeno elektromagnetsko polje. Energiju koja bi kružila tim poljem bi mogli prihvatiti samo naprave s posebnim prijemnikom, dok bi se sva neiskorištena energija jednostavno vraćala u emiter pa ponovo u opticaj.
Naravno da bi domet odašiljanja energije bio ograničen, ali Soljačić tvrdi da bi se naprave poput laptopa ili mobitela bez problema mogle bežično puniti na udaljenosti od nekoliko metara, tj. unutar jedne sobe.
Iako je potpuno u skladu s poznatim zakonima fizike, bežični prijenos električne energije je potpuno nov koncept kojeg dosad nitko nije pokušao istražiti. "Na početku istraživanja nije nam bilo jasno koliko efikasno bi to moglo funkcionirati, a pogotovo nismo bili sigurni koji nacrti bi bili najbolje primjenjivi" kaže Soljačić. Taj su problem njegove kolege i on riješili provodeći kompjuterske simulacije svojih teoretskih kalkulacija.
Soljačić se veseli budućnosti u kojoj će ovaj način prijenosa energije biti moguć, te smatra da će se mnogi kućanski aparati uskoro puniti bez ikakvih žica. Promjena ove tehnologije bi se također mogla proširiti i na tvornička postrojenja jer bi omogućila korištenje robota koji bi se mogli slobodno kretati i nadopunjavati svoje energetske baterije istodobo.
Soljačićevi kolege na ovom projektu su Aristeidis Karalis, postdiplomski student elektrotehnike i računarstva i John Joannopoulos, profesor fizike. Njihova istraživanja većim djelom financira Nacionalni znanstveni zavod.
P.V.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati