Grci odbili prihvatiti izbjeglice koje Njemačka deportira: "Imamo ih previše"

GRČKI ministar za migracije i azil Makis Voridis izjavio je jučer da Grčka neće prihvatiti zahtjeve Njemačke za povratak izbjeglica koji su već podnijeli zahtjev za azil u toj mediteranskoj zemlji.
Voridis je za televiziju Skai rekao da takav povratak ne dolazi u obzir u sadašnjim okolnostima, s obzirom na to da Grčka već ima najveći broj izbjeglica po glavi stanovnika u Europskoj uniji, odmah nakon Cipra.
Odgovarajući na izvještaj da je njemački sud dozvolio deportacije u Grčku, Voridis je naglasio da takva mjera ne bi riješila migrantsko pitanje. "Neki ljudi su otišli iz Grčke u Njemačku, gdje sada podnose zahtjeve", rekao je Voridis.
"Kada je Grčka trenutno druga zemlja po pritisku po glavi stanovnika u pogledu migracija i zahtjeva za azil, ne možemo sada govoriti o povratcima", dodao je. "Sve dok ne postoji pravedna raspodjela tereta unutar Europske unije, Grčka neće prihvatiti nikakve povratke."
"Pravna pitanja bi bila razmotrena"
Voridis je istaknuo da bi, ako Njemačka zatraži povratak izbjeglica, pravna pitanja bila razmotrena. "Trenutno nemamo nikakvih zahtjeva. Međutim, nećemo biti posebno prijateljski nastrojeni prema takvom zahtjevu", rekao je.
Prema važećem "Dublinskom sporazumu" Europske unije, tražitelji azila moraju završiti postupak azila u prvoj zemlji EU u koju su stigli. Prošlog tjedna Savezni upravni sud u Leipzigu presudio je da dvojica muškaraca kojima prijeti deportacija u Grčku ne bi bila izložena nehumanim ili ponižavajućim uvjetima po povratku.
Obojica su se preselila u Njemačku i tamo podnijela nove zahtjeve za azil, ali su ih vlasti proglasile nedopuštenima te su izdane naredbe za deportaciju u Grčku. Sud je utvrdio da, iako osobe sa zaštitnim statusom u Grčkoj imaju vrlo ograničen pristup državnoj pomoći, nema značajne vjerojatnosti da bi pretrpjeli ekstremnu materijalnu oskudicu.
Grčka jasno poručuje da neće prihvatiti povratak izbjeglica iz Njemačke dok ne dođe do pravednije raspodjele odgovornosti među članicama EU. Iako njemački sudovi smatraju da uvjeti za povratak nisu nehumani, Atena ističe da je već pod prevelikim pritiskom i traži solidarnost na europskoj razini.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati