Američka gospodarska komora: "Carine štete ekonomiji i poskupljuju život građanima"

ZEMLJE diljem svijeta žure se prilagoditi novom načinu poslovanja sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je Donald Trump predstavio carine koje bi mogle potaknuti globalni trgovinski rat. Trump je jasno dao do znanja koje ciljeve želi postići tim carinama: vratiti proizvodnju u SAD, odgovoriti na nepoštene trgovinske politike drugih zemalja, povećati porezne prihode te potaknuti strože mjere protiv migracija i krijumčarenja droga.
Međutim, Europska unija i Kina obećale su protumjere, dok je Južna Koreja najavila “sveobuhvatan" odgovor. Politička šteta nanesena odnosima s tradicionalnim saveznicima, poput Ujedinjenog Kraljevstva, također bi mogla imati svoju cijenu, s obzirom na to da se procjenjuje kako bi moglo doći do gubitka milijardi dolara u gospodarskom rastu. The Guardian donosi ključne točke koje treba uzeti u obzir nakon Trumpove objave.
Tvrtke se pripremaju na značenje Trumpova "oslobađanja"
Američki predsjednik predstavio je ideju globalnih carina u slavljeničkom tonu, ispunjavajući svoje predizborno obećanje da će naciju osloboditi od visokih cijena. Tvrdio je da su cijene znatno pale otkako je ponovno preuzeo dužnost, ali mnogi potrošači koji su u međuvremenu kupovali namirnice mogli bi se s time ne složiti.
Američke tvrtke zabrinute su zbog šireg učinka ove mjere. Upozoravaju da će povećani troškovi biti prebačeni na kupce. Predstavnik Američke gospodarske komore izjavio je da su sve industrije i poduzeća iz cijele zemlje upozorile kako ove opće carine predstavljaju povećanje poreza koje će poskupjeti život američkim potrošačima i naštetiti gospodarstvu.
Kina je posebno teško pogođena novim carinama
Kina je posebno teško pogođena novim carinama, čime ukupna davanja na kineski uvoz prelaze 50%. Uz to, pogođene su i neke zemlje jugoistočne Azije koje se već bore s gospodarskim teškoćama, poput ratom razorenog i potresom pogođenog Mjanmara.
Jedna od teorija sugerira da su na meti zemlje u koje su usmjerena značajna kineska ulaganja. Prema mišljenju stručnjaka iz Singapura, administracija vjeruje da ciljanjem tih zemalja može posredno utjecati na kineska ulaganja u državama poput Kambodže, Laosa, Mjanmara i Indonezije. Ideja je da će ciljanjem njihovih proizvoda doći do udara na kineski izvoz i gospodarstvo.
Iako je Kina glavna meta, učinci na te zemlje mogli bi biti ozbiljni jer ta ulaganja stvaraju radna mjesta i izvozne prihode. Sve se to događa u trenutku kada se te zemlje već suočavaju s posljedicama rezova američke pomoći, koja pruža humanitarnu potporu i podržava borbu za demokraciju u regiji pogođenoj prirodnim katastrofama i represivnim režimima.
Ključni trgovinski partneri Kanada i Meksiko donekle pošteđeni
Kanada i Meksiko izuzeti su iz posljednjeg kruga carina, no kako su podsjetili kanadski premijer Mark Carney i poslovni lideri, carine od 25% na kanadski čelik i aluminij te na automobile stupile su na snagu svega nekoliko sati nakon objave u srijedu.
Carney je upozorio da, iako su očuvani ključni elementi bilateralnih odnosa, nove globalne carine na temelju objave iz istog dana uvelike mijenjaju međunarodni trgovinski sustav. Kanada i Meksiko već su pogođeni prethodnim carinama od 25% na brojne proizvode, koje su opravdane pitanjima kontrole granice i krijumčarenja fentanila.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum izjavila je u srijedu da njezina zemlja neće uzvratiti jednakom mjerom, već će u četvrtak predstaviti sveobuhvatan program.
Opće carine stupaju na snagu 5. travnja, a recipročni odgovori na njih 9. travnja
Trump je, čini se, spreman na to da najava izazove potrese na tržištima diljem svijeta. Nedavno je izjavio da slijedi prijelazno razdoblje jer je ono što planira – vrlo veliko. Opće carine stupaju na snagu 5. travnja, a recipročni odgovori na njih 9. travnja, što ostavlja vrlo malo vremena zemljama da odluče kojim će putem krenuti. Neke će možda pokušati sklopiti dogovor s Trumpom, dok će druge odgovoriti protumjerama, ali konstantna neizvjesnost ostat će u središtu zbivanja.
Ni izolirani otoci bez gospodarske aktivnosti nisu zaboravljeni
Otok Heard i otočje McDonald, neka od najudaljenijih mjesta na Zemlji naseljena samo divljim životinjama, našla su se među australskim vanjskim teritorijima koji su posebno navedeni za carinu od 10%.
Otok Norfolk, koji se nalazi uz istočnu obalu Australije, opterećen je carinom od 29% – što je 19 postotnih bodova više nego ostatak zemlje. Australski premijer Anthony Albanese izjavio je u četvrtak da mu nije jasno kako bi otok Norfolk mogao biti trgovinski konkurent američkoj ekonomiji, ali da to samo pokazuje kako nijedno mjesto na Zemlji nije sigurno od ovog trgovinskog poteza.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati