Francuska vlada pred padom
FRANCUSKA vlada će gotovo sigurno pasti idućih dana pošto su krajnje desne i lijeve stranke najavile da će izglasati nepovjerenje premijeru Michelu Barnieru.
Njihov potez uslijedio je nakon što je Barnier rekao da će nastojati progurati proračun o socijalnom osiguranju kroz donji dom parlamenta bez glasanja jer njegov najnoviji ustupak nije bio dovoljan da osigura potporu krajnje desne stranke Nacionalno okupljanje.
Čelnica Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen rekla je da će njezina stranka podnijeti vlastitu inicijativu za izglasavanje nepovjerenja vladi, ali će podržati i svaki sličan prijedlog drugih stranaka. "Francuzima je dosta (...) Možda su mislili da će s Michelom Barnierom stvari biti bolje, ali su još gore", rekla je Le Pen.
Mathilde Panot iz ljevičarske stranke Nepokorena Francuska poručuje: "Suočeni s ovim, po tko zna koji put, poricanjem demokracije, glasat ćemo protiv vlade. Živimo u političkom kaosu zbog vlade Michela Barniera i predsjedništva Emmanuela Macrona."
Budu li svi zastupnici Nacionalnog okupljanja te ljevica glasali za rušenje Barniera, vlada to neće preživjeti. Glasanje bi se moglo održati već u srijedu.
Nijedna francuska vlada nije srušena na taj način još od 1962. godine.
Francuskoj prijeti nova politička kriza
Barnierove bitke da provuče proračun za 2025. kroz duboko podijeljen parlament mogle bi uvući Francusku u drugu političku krizu u šest mjeseci, što naglašava nestabilnost koja je zavladala u članicama Europske unije.
"Ovo je trenutak istine", rekao je Barnier zastupnicima stavljajući sudbinu svoje vlade u njihove ruke. "Francuzi nam neće oprostiti što interese pojedinaca stavljamo ispred budućnosti zemlje", rekao je premijer.
Barnierova manjinska vlada, formirana u rujnu, oslanjala se na podršku Nacionalnog okupljanja za svoj opstanak.
Prijedlog proračuna, kojim se nastoji obuzdati rastući francuski javni deficit kroz povećanje poreza i smanjenje potrošnje u iznosu od 60 milijardi eura, mogao bi prekinuti tu slabašnu suradnju.
Pad francuske vlade stvorio bi rupu u srcu Europe, uz Njemačku koja je već zaokupljena izborima, tjednima prije povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.