Boran Uglešić i drugi splitski liječnici osuđeni zbog lažnih braniteljskih mirovina

NA VIŠEGODIŠNJE zatvorske kazne nepravomoćno su osuđeni okrivljenici u slučaju "Dijagnoza" koji je pokrenut još 2008. godine privođenjem osumnjičenika, liječnika i medicinskih tehničara, koji su sređivali lažne vojne invalidske mirovine, javlja Dalmatinski portal.
Ovo je prva presuda donesena u ovom slučaju koji je prije četiri godine dan u ruke suca Dinka Mešina. Koncem 2011. počelo se sa suđenjem. Do tada su održane dvije rasprave. U međuvremenu su umrla dvojica optuženika, a desetci kaznenih djela pali su u zastaru. Među ostalim i organiziranje zločinačkog udruženja.
Organizatorici 4 godine i 10 mjeseci zatvora
Organizatorica Suzana Jelavić dobila je najveću kaznu od 4 godine i 10 mjeseci zatvora, i to za 18 kaznenih djela pomaganja u primanju mita i poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti. Vozač HZZO-a Dragiša Sušić osuđen je na 2 godine i dva mjeseca za pet kaznenih djela, a medicinski tehničar Mario Tafra na tri i pol godine zatvora za 14 kaznenih djela.
Od liječnika najstrože je kažnjen Dario Sučević s dvije i pol godine zatvora, Valter Nutrizio i Boris Samaržija dobili su po godinu i 10 mjeseci zatvora, a Boran Uglešić godinu i pol.
Svima, osim Jelavić i Tafri, izrečene su djelomične uvjetne osude po kojima će odslužiti pola kazne u zatvoru, dok ostatak neće ako u roku provjeravanja od pet godina ne počine novo kazneno djelo. Nakon privođenja početkom 2008., okrivljenici su proveli nekoliko mjeseci u pritvoru, što će im biti uračunato u zatvorsku kaznu.
Jelavić od istražitelja tražila 4.500 eura
Oduzeta im je i imovinska korist, Jelavić nešto više od 10 tisuća eura, Tafri i Samaržiji preko pet tisuća eura, a Nutriziju šest tisuća eura. Ostalima su oduzeti manji novčani iznosi.
Slučaj je otkriven nakon što se prikriveni istražitelj za pomoć oko sređivanja invalidske vojne mirovine obratio Jelavić. Tražila je 1.500 eura za liječničku dokumentaciju i tri tisuće eura za liječnike prvostupanjske i drugostupanjske invalidske komisije.
"Ovaj predmet je pojelo vrijeme. Presuda nakon 18 godina. Ne mogu reći da nema svrhe, ali sankcije bi bile sigurno dvostruko strože da se odmah presudilo", kazao je sudac Mešin.
Podsjetio je kako su svi okrivljenici negirali kaznena djela pa i Jelavić.
"Iskoristili ste ljude i uzeli novac"
"Vi imate na to pravo, ali svjedoci su rekli da su vam dali novac na ruke. Taj novac nije bio za dobre ruke, nego za sređivanje invalidskih mirovina. Sušić kaže da je bio samo vozač i da ne zna ništa, no bio je jako dobro upućen i obavljao je sve što treba. Kod Samaržije i Tafre su pronađeni pečati i nalazi", kazao je sudac Mešin.
Olakotne okolnosti su bile neosuđivanost okrivljenika, sređen obiteljski život pa i protek vremena.
"Vi niste za to krivi. Kriv je netko drugi", konstatirao je sudac Mešin.
"Svi smo mi ljudi, svatko želi pomoći. Ali, ovo što ste vi radili, iskoristili ste ljude, uzeli novac za to. Pojedini optuženici su se pozivali na status dragovoljaca Domovinskog rata. Vi ste se borili da postoje zakoni i pravila, vi ste trebali biti primjer drugima, ali ste napravili sasvim suprotno. Radili ste, ne da pomognete, nego da pribavite sebi korist", zaključio je Mešin.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati