Američki turist uznemiravao domoroce u Indijskom oceanu, ostavio limenku i zviždao

JEDAN 24-godišnji američki turist uhićen je nakon što je pokušao stupiti u kontakt s izoliranim domorodačkim plemenom na Sjevernom Sentinelu, zabranjenom području u Indijskom oceanu. Humanitarna organizacija Survival International upozorava da ovakvi postupci influencera na društvenim mrežama predstavljaju novu i sve veću prijetnju za nepoznata plemena.
Mihailo Viktorovič Poljakov navodno je pristao na obalu otoka, ostavio limenku Coca-Cole i kokos, snimao posjet kamerom i na kraju pokušao privući pažnju članova plemena zviždanjem, izvijestila je agencija AFP, pozivajući se na lokalnu policiju.
Sjeverni Sentinel dio je otočja Andamani i Nikobari, koje pripada Indiji. Zbog zaštite plemena koje tamo živi, strogo je zabranjeno približavati se otoku na manje od 5 kilometara, bilo Indijcima ili strancima. Sentinelci su jedno od posljednjih poznatih plemena koja žive potpuno izolirano, bez kontakta s modernim svijetom.
Poljakov je navodno već ranije dva puta pokušavao doći do otoka. U listopadu prošle godine hotel ga je zaustavio dok je pokušavao pristupiti otoku pomoću kajaka. Ovaj tjedan napokon je uhvaćen i izveden pred lokalni sud, koji mu je odredio trodnevni istražni pritvor zbog uznemiravanja plemena.
"Potpuno neodgovorno i opasno ponašanje"
Prema snimkama s njegove GoPro kamere, Poljakov je oko sat vremena zviždao s obale kako bi privukao pažnju članova plemena, a zatim se iskrcao na otok na oko pet minuta. U tom je vremenu ostavio darove, uzeo uzorke s otoka i snimao video.
Za BBC je glasnogovornik Survival Internationala Jonathan Mazower izjavio da ovakvi pokušaji ne ugrožavaju samo živote znatiželjnika poput Poljakova već i živote pripadnika plemena.
"Sentinelci su godinama jasno pokazivali da ne žele kontakt s vanjskim svijetom. Njihov imunološki sustav nije spreman za bolesti koje bismo im mogli nenamjerno prenijeti. Jedna prehlada može za njih biti smrtonosna", rekao je Mazower.
Influenceri kao nova prijetnja
Survival International upozorava da društvene mreže dodatno pogoršavaju situaciju jer sve više influencera pokušava doći do "ekskluzivnog" sadržaja zbog pregleda i lajkova.
"Osim već poznatih prijetnji kao što su krčenje šuma i rudarenje u Amazoni, sada imamo i sve više influencera koji žele zbog popularnosti napraviti ovakve stvari. To postaje svojevrsna opsesija na društvenim mrežama", rekao je Mazower.
Domoroci 2018. ubili američkog misionara
Prema dostupnim podacima, Sentinelci su lovci-sakupljači, žive u malim zajednicama i fizički su u izvrsnom stanju. Smatraju se najizoliranijim domorodačkim narodom na svijetu, a procjenjuje se da ih je oko 200 iako točan broj nije poznat.
Ovo nije prvi put da je netko pokušao stupiti u kontakt sa Sentinelcima. U studenom 2018. godine američki misionar John Allen Chau ubijen je strijelama čim je stigao na otok. Tadašnje istrage pokazale su da je platio lokalnim ribarima da ga ilegalno prevezu do otoka.
Američko veleposlanstvo priopćilo je da je upoznato s incidentom i da prati situaciju. Indija ima državni program za zaštitu plemenskih zajednica, ali je posljednjih godina bila kritizirana zbog slabe provedbe zaštitnih mjera i prisilnih iseljavanja domorodačkih skupina.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati