TDR i kiosci prodani za pola milijarde eura
Foto: Adris
PREDSJEDNIK Uprave TDR-a, ujedno i član Uprave Adris grupe, Mato Zadro i predstavnici kompanije British American Tobacco potpisali su u subotu, 30. svibnja 2015., u Londonu kupoprodajni ugovor kojim ova ugledna svjetska duhanska kompanija postaje vlasnik TDR-a i tvrtki u sastavu Adrisove duhanske strateške poslovne jedinice – Istragrafike, Hrvatskih duhana te maloprodajnih lanaca iNovina i Oprese. Transakcija, nakon odbitka obveza TDR-a, iznosi 505 milijuna eura, priopćili su iz Adrisa.
Prema ugovoru, novi se vlasnik obvezuje zadržati proizvodnju u Kanfanaru najmanje pet godina od trenutka preuzimanja, te osigurati dodatnih 50 milijuna eura u slučaju prijevremenog zatvaranja tvornice.
"Zadovoljni smo postignutim omjerom vrednovanja TDR-a i zaštite naših radnika. No, smatram iznimno važnom činjenicu da je ugledna kompanija prepoznala dodatnu vrijednost u našem integriranom poslovnom modelu koji uključuje otkup i preradu duhana, proizvodnju cigareta, ambalaže, distribuciju i maloprodaju. Za sve nas, važno je da će proizvodnja u Kanfanaru biti nastavljena i da će radna mjesta biti sačuvana“, izjavio je Mato Zadro, predsjednik uprave TDR-a.
U skladu sa zaključcima Glavne skupštine Adris grupe, održane 20. siječnja 2015., dioničari - kojima Nadzorni odbor i Uprava Adris grupe preporučuju prihvaćanje ovog ugovora - na sjednici 14. srpnja 2015. donijet će konačnu odluku o ovoj transakciji.
Na računima Adrisa 6,3 milijarde kuna gotovine
Adris Grupa već godinama odmicala se od duhanskog biznisa šireći svoje poslovanje u druge sektore.
Njihova turistička kompanija Maistra do sada je uložila tri milijarde kuna u hotelske kapacitete, s time da se planiraju dodatna ulaganja od 1,4 milijarde kuna, kako bi do 2017. postigli da im 95 posto kapaciteta bude na razini četiri ili pet zvjeznica.
Osim turizma, bave se i uzgojem ribe kroz svoju tvrtku Cromaris koja je ušla među 10 najvećih proizvođača u svijetu.
Adris je prošle godine kupio udio u Croatia osiguranju, te su na taj način ušli u financijski sektor.
Krajem prvog kvartala Adris je na računima imao čak 2,5 milijardi kuna gotovine, a s ovom prodajom njihova gotovinska pozicija penje se na čak 6,3 milijarde kuna, tako da se mogu očekivati nove akvizicije.
Povlaštena dionica Adrisa porasla je za 9,55%, te je zadnja cijena 395,01 kunu, s tim da se trgovala i po 410 kn, te je dionica pri tome ostvarila promet od 7,9 milijuna kuna. Redovna dionica Adrisa porasla je 5,47%, zadnja cijena iznosila je 500 kn, a trgovala se i po 510 kn, uz promet od gotovo sedam milijuna kuna.
Grčiću bi bilo draže da je TDR ostao u Hrvatskim rukama
"To je novi doprinos izravnim stranim ulaganjima. S te strane me to veseli, ali ne bi mi bilo žao ni da je TDR ostao u hrvatskim rukama", izjavio je potpredsjednik Vlade Branko Grčić komentirajući prodaju TDR-a britanskoj multinacionalnoj firmi.
Ovu opasku Grčić je objasnio tvrdnjom da se TDR ne bavi isključivo duhanskim proizvodima, već novac koji na tome zarađuje ulaže i u druge gospodarske grane poput turizma i uzgoja riba.
"To je ono što Hrvatskoj treba. Ako već postoji tako dobra i profitabilna industrija, jako jetdobro da to ostane u hrvatskim rukama i da se dobrobit iz tih kompanija preseli u druge sektore. Oni su kupili i Croatia osiguranje, sve to pokazuje da je to jedan koncept kojeg bi ja osobno više podržao nego da se dvornica da u ruke strancima", izjavio je Grčić.
Ipak, pohvalio je Adris grupu, kazavši da njihova dosadašnja ulaganja pokazuju da imaju viziju.
"Svaki financijski potencijal koji bi proizlazio iz njihove osnovne djelatnosti, a kojom su se tako dugo bavili, zapravo se samo može na pozitivan način preliti u hrvatsko gospodarstvo", izjavio je Grčić.
Majetić: Dobra vijest za sve
Za Davora Majetića, glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca, nema nikakve dvojbe da je preuzimanje TDR-a od strane BAT-a dobra vijest. Ne samo za TDR i za Adris grupu, već i za Hrvatsku, tvrdi Majetić.
"Ne znam detalje ugovora, ali poznavajući upravu Adrisa i njihove namjere u prodaji TDR-a, uvjeren sam da je ovo novi korak u razvoju TDR-a, tako da će to biti dobro i za radnike u Hrvatskoj, i za razvoj same industrije, i za naše proizvođače duhana", rekao je Majetić.
Nenad Bakić: Ovo je odlična vijest!
Investitor Nenad Bakić na svojoj internetskoj stranici Eclectica naveo je četiri razloga zbog kojih smatra da je ova transakcija odlična vijesti:
"A. Dotok svježeg novca i živost na Zagrebačkoj burzi. Mnogi investitori (i fondovi) prodat će svoje dionice Adrisa, a ući neki drugi sa strane (novca je sa strane jako puno). Pa će mnogi od njih tu likvidnost zadržati na tržištu, kupnjom drugih dionica, itd. Naravno, osokoljeni vjerom u nove pobjede.
B. Adris će pak novce koje dobije vjerojatno barem dijelom usmjeriti u nove akvizicije, recimo bilo bi dobro da nastavi s konsolidacijom u osiguravajućem sektoru u regiji.
C. Strani investitori će zamijneiti veću likvidnost na burzi kao i ovu pokaznu transakciju, koja će općenito pripomoći M&A sceni (trenutno kao da smo malo okuženi).
D. Ovo je 500 mil. eura koji su strana direktna ulaganja, pa se popravlja cijela državna bilanca.", navodi Bakić.
Društvene mreže: Vlahoviću treba čestitati, zna prodati muda pod bubrege
Brojne su i reakcije na društvenim mrežama na ovu akviziciju.
"Vlahoviću valjda čestitati. Nema pojma o alokaciji kapitala, ulaganja su mu blago rečeno dvojbena, upravljanje ispodprosječno ali što je, je - zna prodat muda pod bubrege. Uvalit TDR, kojem se dobit iz godine u godinu dramatično topi, za ove novce je umjetnost", napisao je jedan korisnik Facebooka.
"Adris se usmjerava u turizam. Treba cash da povečavaju kapacitet u Hrvatskoj. Njihov core business više nije cigarette i to je segment koji polatgano pada. U takvom segmentu BAT može više izvući nego Adris. A Adris moze usmjeriti kapital gde bolje zarađuje."
Neki su vrlo nezadovoljni prodajom, te smatraju da je javnost unaprijed trebala biti obaviještena o ovom potezu.
"Ja ne znam što se tu ima za lajkat?!?!? Prodali su čistu lovu!!! Na kioske dolazi čista lova!! I TDR, zašto javnost nije bila obavještena o ovim namjerama?!?! Jadna li nam majka u ovakvoj državi! Postat cemo robovi stranom kapitalu i stranim vlasnicima,koji ce od nasih radnika napravit kineze koji ce sljakat cijeli dan za 25kn...sramota!", piše korisnik Facebooka.