Sindikat: Radnici riječkog MID-a nemaju za prijevoz i posuđuju novac da bi prehranili djecu
Foto: Hina
SINDIKAT Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD) u srijedu je ponovno upozorio na stanje u Tvornici motora i dizalica 3. maj (MID), u kojoj radnicima nisu isplaćene plaće za prosinac prošle kao i za ovu godinu, te na još neriješenu sudbinu te tvrtke.
Predsjednik Sindikata Bruno Bulić rekao je da je jučer održan skup radnika MID-a, na kojemu je Uprava zatražila da se strpe do petka kada bi, kako su rekli predstavnici Uprave, u Zagrebu trebalo biti definirano konačno rješenje za tu tvornicu.
> Bulić: Bahati, politički postavljeni direktori uništili TIBO, radnici bez plaća od studenoga
Bulić je naglasio da Vlada ne ispunjava obveze koje je preuzela, da Tvornici mora osigurati plaće do završetka predstečajne nagodbe, odnosno do početka privatizacije.
Radnici više nemaju novca za autobus za dolazak na posao, rekao je ističući da "ako u ponedjeljak ne bude definitivno rješeno kada će dobiti plaću, a to bi trebalo biti najkasnije u ponedjeljak ili utorak, onda smatra da je priča s MID-om i strpljenjem završena."
Bulić je kazao da MID ima kupca, proizvod, tržište i razvoj te da, ako to Vlada ne prepozna, više nitko neće moći pomoći.
Sindikat, kaže, ne zanimaju interesi Uljanika i Vlade, koji se, smatra, prepucavaju preko radnika, koji nemaju za goli život.
Otužan skup
Bulić je naveo da je na skupu radnika bilo tužno slušati radnike, od kojih su neki molili da ih se, ako nisu neophodni, ne zove na posao ili da im se, pak, plati ili osigura prijevoz, jer nemaju za autobusnu kartu i posuđuju novac da bi prehranili djecu.
Izrazio je nadu da će se stanje u MID-u razriješiti i da će ta tvornica postati dio Grupe Uljanik, naglasivši da "osobno smatra da je MID opremljeniji od Strojogradnje u Uljaniku i da će to biti dobar potez i za Grupu Uljanik.“
Jedan od radnika MID-a Marino Mohorić rekao je da je radnicima teško dolaziti na posao bez plaće i pod prijetnjama ovrha te da je svima je u interesu da tvornica opstane. Smatra da je za nastalu situaciju kriva država, jer se obvezala da će do privatizacije ispuniti određene uvjete i isplatiti plaće.
Štrajk ostaje opcija
SIKD je jedan od tri sindikata koji djeluju u MID-u, a većinski je Sindikat metalaca Hrvatske – Industrijski sindikat.
Na upit o kordinaciji među sindikatima, Bulić je rekao da opcija štrajka i dalje opstaje i da će sindikati, ako dođe do toga, sigurno biti solidarni te da u tome nema razmimoilaženja.
Predstečajna nagodba za MID, čija su ukupna dugovanja veća od 154 milijuna kuna, sklopljena je 7. travnja na Trgovačkom sudu u Rijeci. Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) je potkraj ožujka objavio da je na poziv za kupnju dionica riječkog MID-a prispjela jedna obvezujuća ponuda, koju je predao pulski Uljanik te da će tu ponudu detaljno analizirati stručne službe Centra.
Riječki MID, s oko 200 radnika, izdvojen je iz sustava Brodograđevne industrije 3. maj, i nije, kao Brodogradilište 3. maj, ušao u sastav Uljanika, nego je ostao u državnom vlasništvu.