Plaćene ubojice u redovima policije, lica bez kože u zastrašujućoj istrazi o nestanku meksičkih studenata
Foto: Hina
MJESEC DANA nakon što se izgubio svaki trag meksičkim studentima koje je policija uhitila nakon prosvjeda u Iguali stižu zastrašujuće vijesti o užasima na koje istražitelji nailaze u svojoj istrazi.
Umjesto 43 nestalih, za koje se pretpostavlja da su mrtvi, potraga je otkrila niz masovnih grobnica, korumpirane policajce u službi narko-kartela i vladine dužnosnike na čelu tamnog podzemlja.
Istraga je tako razotkrila, ili radije, nanovo potvrdila brutalnost i bezakonje koji vladaju u pojedinim dijelovima Meksika.
Nestali studenti
Studenti, od kojih su mnogi bili tek tinejdžeri ili su zakoračili u svoje rane dvadesete godine, posljednji put su viđeni na prosvjedu održanom 26. rujna u gradu Iguali na jugu Meksika gdje ih je dočekala naoružana policija. Do kraja dana ubijeno je šest ljudi, a tijelo jednog studenta je kasnije pronađeno bez kože na licu i s iskopanim očima, što je, prema pisanju New Yorkera, uobičajeni "potpis" meksičkih kriminalnih organizacija.
Dio studenata je uspio pobjeći iz Iguale, dok je njih 43 nestalo tijekom noći. Preživjeli su posvjedočili da je policija odvela njihove kolege, no vlada je zanijekala da su oni u pritvoru.
Gradonačelnik i njegova supruga kontroliraju lokalni narko-kartel
Prema prvim rezultatima službene istrage pokrenute nakon prosvjeda obitelji i stanovnika, gradonačelnik Iguale Luis Abarca Velázquez je od policije zatražio da prosvjed studenata "zaustavi pod svaku cijenu".
Velázquez i njegova supruga María de los Ángeles Pineda, najvjerojatniji su krivci za zločin i trenutačno su u bijegu, rekao je meksički državni odvjetnik i dodao da je par bio u sprezi, ili rukovodio lokalnim narko-kartelom Guerreros Unidos.
Nakon uhićenja, vođa kartela je istražiteljima rekao da je Pineda, kćer i sestra pripadnika kartela, bila "glavni operativac" kriminalne mreže u Iguali. Kad je prosvjed studenata zaprijetio njezinoj kandidaturi za mjesto gradonačelnice, Pineda je naredila da ih se "nauči lekcija", piše the Daily Beast.
Iako je meksička vlada izrazila šok i nevjericu zbog događaja u Iguali, lokalno stanovništvo tvrdi da su svi bili upoznati s njihovim djelovanjem i kriminalnim vezama. "Svi su znali za njihove veze s podzemljem i organiziranim kriminalom, ali nitko nije poduzeo ništa, niti federalna vlada, niti lokalna uprava, niti stranačko vodstvo," rekao je Alejandro Encinas, senator iz Partije za demokratsku revoluciju agenciji AP.
Policijske plaćene ubojice
Istražitelji su nadalje utvrdili da je policija 43 nestala studenta predala članovima kartela Guerreros Unidos, rekavši im da su oni pripadnici konkurente kriminalne skupine.
Plaćene ubojice iz Guerreros Unidos su priznale ubojstva nekolicine studenata čija su tijela bačena u jamu, iako još uvijek nema službene potvrde njihova identiteta.
Član kartela koji se nalazi u pritvoru je imenovao najmanje 30 lokalnih policijskih službenika za koje tvrdi da direktno rade za kartel. "Ja te policajce ne bih nazvao 'policajcima', ja bih ih nazvao plaćenim ubojicama," izjavio je novinarima nakon otkrića federalni državni odvjetnik Jesús Murillo Karam.
U potrazi za studentima, istražitelji su u okolici Iguale za sada pronašli najmanje 12 masovnih grobnica u kojima su desetci neidentificiranih tijela, no među njima još uvijek nema ostataka koji bi odgovarali nestalim studentima.