Ostojić naredio istragu: Policija će provjeriti jesu li po Grbićevom nalogu praćeni novinari i Bajić
Foto: Arhiva
Iz Ravnateljstva policije stiglo je priopćenje za javnost u kojem se demantira da je policija pratila glavnog državnog odvjetnika Bajića. No, praćenje novinara o kojem piše Novi list u priopćenju se uopće ne spominje.
Iz policije tvrde da je tijekom 2011. godine provedeno više kriminalističkih istraživanja vezano za curenje tajnih informacija u medije. "Ukupnost mjera i radnji koje je policija provela, u sklopu kriminalističkih istraživanja, je uvjetovana zaprimljenim zahtjevima državnih odvjetništava za određenim krim istraživanjem, ali i temeljem ovlasti iz Zakona o policijskim poslovima i ovlastima", poručuju iz Ravnateljstva policije.
"Sukladno pozitivnopravnim propisima, u svim situacijama gdje su utvrđene osnove sumnje u postojanje kaznenog djela koje se goni po službenoj dužnosti, obaviješteno je mjerodavno državno odvjetništvo. Ravnateljstvo policije u potpunosti negira da bi na temelju zakonskih ovlasti bila izdavana bilo kakva vrsta naloga za poduzimanje policijskih radnji ili ovlasti prema Glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću ili njegovim suradnicima", stoji u priopćenju koje potpisuje Jelena Bikić.
Tomislav Karamarko slučaj je komentirao u razgovoru s novinarima u Bruxellesu. Rekao je da su policijski izvidi pokrenuti na zahtjev Državnog odvjetništva, te da se istraživalo curenje informacija u slučaju Fimi-media.
"Policija je došla do nekih rezultata i o tome izvijestila DORH. No, nije bilo mjera praćenja. Koliko se sjećam, bili su izlisti i analize. Policija je koristila zakonom utemeljene mjere. Nije u pitanju atak na novinare. Novinari nikad ne smiju biti meta, ali slabe točke u sustavu to jesu. Policija je napravila ono što je DORH tražio", kaže Karamarko.
Karamarko dodaje kako ga je Ravnateljstvo policije povremeno izvještavalo o poduzetim akcijama, ali dodaje da operativno nije bio uključen u rad. Tvrdi da su napisi o sastanku na kojem se pričalo o hapšenju novinara "znanstvena fantastika".
Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova, u četvrtak ujutro je rekao da ne raspolaže informacijama o nadzoru koji je provođen nad Bajićem i novinarima dnevnih tiskovina. Novinarima koji su pratili otvaranje četvrte konferencije Hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa kratko je poručio da o tome trenutno ne može ništa kazati.
Nadzor nad radom policije zatražio je i Miroslav Tuđman, predsjednik saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost i unutarnju politiku.
Vijest o navodnom praćenju glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića i osam hrvatskih novinara, dočekala je premijera Zorana Milanovića u Bruxellesu.
"Ja neću nikoga unaprijed optužiti, a vidjet ćemo što će reći unutarnja istraga i unutarnja kontrola u MUP-u. Onda će neki ljudi morati dati pokoje objašnjenje", poručuje Milanović iz Bruxellesa.
Iako je riječ o aferi iz mandata bivše Vlade, Milanović poručuje da ne želi cipelariti svoje političke protivnike.
Na pitanje je li normalno da policija u demokratskoj državi prati one koji istražuju korupciju, Milanović odgovara: "Vi me pitate je li normalno, nije uobičajeno, neobično je, ali kažem, treba pričekati barem dan dva, da vidimo o čemu se radi i tu ću stati".
Kosor: Da sam znala za uhođenje, reagirala bih
Bivša premijerka Jadranka Kosor u Saboru je izjavila kako ni ona ništa ne zna o tajnom nadzoru. O tome bi, kaže Kosor, trebalo pitati Tomislava Karamarka, koji se danas nalazi u Bruxellesu.
"Ja sam bila premijerka, nisam bila na čelu tog sustava. Ne mogu komentirati napise u medijima dok nemam punu informaciju je li to točno. Ali vjerujem da će institucije pravne države pokrenuti postupke i da ćemo saznati istinu", rekla je Kosor.
"Da sam imala saznanja da se uhode novinari ili glavni državni odvjetnik, naravno da bih reagirala. To su vrlo ozbiljne optužbe. Moramo doznati pravu istinu", kaže Kosor.
Slučaj navodnog praćenja Mladena Bajića i osmero novinara treba istražiti i utvrditi radi li se o zlouporabi, kaže Ivo Josipović.
"Otvaraju se sve one dileme koje imamo. U ovom konkretnom slučaju, moramo se zapitati je li sve bilo zakonito i opravdano ili se radi o zlouporabi. Druga dilema je imamo li propise koji će spriječiti da se zloupotrebljavaju mjere koje moraju postojati, jer inače ne bi mogli otkriti mnoga nedjela. Ovo je poticaj da razmislimo o tim prevažnim pitanjima", kaže Josipović.
"Ako je istina da je to radio Oliver Grbić, mene to ne čudi. Taj čovjek je to bio spreman napraviti", kaže Igor Dragovan, potpredsjednik saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost i unutarnju politiku.
"Mi smo na to i upozoravali, na Odboru smo imali raspravu po predstavki Slavka Linića da Grbić falsificira kaznene prijave. Tako da me od njega to ne čudi. Jako je opasno da smo se vratili praksi za koju sam mislio da je davno završena, a to je nadziranje novinara", kaže Dragovan, te dodaje kako pretpostavlja da je Karamarko morao znati što Grbić radi.
HND traži građanski nadzor nad policijom i tajnim službama
Zbog afere se oglasilo i Hrvatsko novinarsko društvo koje zahtijeva od svih odgovornih institucija temeljitu istragu o tajnom praćenju novinara u vrijeme predizborne kampanje u jesen 2011. godine i primjerno kažnjavanje svih krivaca ako se pokaže da su kršili zakon.
"Očito je riječ o političkoj instrumentalizaciji policije u predizbornoj kampanji prošle godine a novinari su tu stradali kao žrtve. Sve to podsjeća na devedesete godine kada je represivni aparat prisluškivao, pratio i vodio policijske dosjee za više od 100 hrvatskih novinara. Ako Hrvatska želi biti demokratska zemlja – oni koji je vode ne smiju dopustiti da se prate i prisluškuju novinari zbog toga što profesionalno obavljaju novinarski posao. Represivna politika uvijek ima iste alate da održava vlastiti interes, a protiv interesa javnosti. Zato treba pojačati građanski nadzor nad policijom i obavještajnim službama", poručuje predsjednik HND-a Zdenko Duka.