BiH podijeljena nakon glasanja o Srebrenici: Rusi kao neprijatelji i kao saveznici
Screenshot: Youtube
VETO Rusije, kojim je ta zemlja spriječila da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u srijedu usvoji rezoluciju kojom bi odala počast Bošnjacima ubijenim u genocidu u Srebrenici 1995. godine u samoj Bosni i Hrecegovini izazvao je, kao i obično u takvim slučajevima, oprečne reakcije.
Bošnjačke udruge i političari ogorčeni su takvim postupkom ruske diplomacije, dok su političari iz Republike Srpske požurili iskazati duboku zahvalnost Moskvi.
"Dvadeset godina Rusija smatra da su (Radovan) Karadžić i (Ratko) Mladić narodni heroji. Neka ih bude sram i stid", bila je ogorčena Munira Subašić, predsjednica udruge "Majke enklava Srebrenice i Žepe".
Ona je za agenciju Fena kazala kako se Rusija već dva desetljeća na neprimjeren način miješa u unutarnje stvari u BiH i širi neistine o onome što se zbivalo tijekom rata od 1992. do 1995. godine.
"Žao mi je što rezolucija nije usvojena radi istine, radi pravde, povjerenja, jer naša djeca moraju živjeti na ovim prostorima, a kako će živjeti bez istine", kazala je Subašić.
Rusi "nisu mislili na žrtve ni na genocid"
Načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković odbijanje rezolucije koju je predložila Velika Britanija ocijenio je porazom pravde u cijelosti, tim prije što se ovim činom niječu presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), utemeljenih odlukama Ujedinjenih naroda.
"Vjerujem da Rusi nisu pomislili ni jedne sekunde ni na žrtve ni na genocid, jednostavno su to dogovorili sa Srbijom", kazao je Duraković.
Predsjednica vlade RS Željka Cvijanović je pak, u posebnoj izjavi medijima u Banjoj Luci nakon što su objavljeni rezultati glasovanja u Vijeću sigurnosti, iskazala zahvalnost Rusiji, ali i Kini te Srbiji.
"Rezolucijom bi se ozbiljno poremetila nastojanja da se postigne minumum suglasnosti oko brojnih pitanja od interesa za građane dva entiteta", ustvrdila je Cvijanović.
U ime vlade RS ponudila je općinskim vlastima Srebrenice zajednički rad "na unaprjeđenju međunacionalnih odnosa i poboljšanju ukupnog političkog i gospodarskog ambijenta".