Febrilne konvulzije kod djece: Kako ih prepoznati i što napraviti ako do njih dođe?
FEBRILNE konvulzije su napadaji koji se mogu dogoditi kada dijete ima temperaturu. Kako donosi NHS, najčešće se javljaju u dobi od šest mjeseci do tri godine. Može biti zastrašujuće i uznemirujuće vidjeti da vaše dijete ima napadaj, osobito ako mu je to prvi.
Međutim, pedijatri naglašavaju kako su ti napadaji obično bezopasni i gotovo se sva djeca nakon toga u potpunosti oporave. Kao mjeru opreza najbolje je dijete odvesti u najbližu bolnicu kako bi se napravile sve potrebne pretrage, naročito ako je to prvi put da se konvulzija pojavila.
Znakovi febrilnih konvulzija
Febrilne konvulzije obično traju manje od pet minuta, a tijekom napadaja djeca izgube svijest, ukoče se, a ruke i noge mogu im se početi trzati. Kod nekih se pojavljuje i pjena na ustima. Nakon napadaja vaše dijete može biti pospano do sat vremena, a izravni febrilni napadaj poput ovog najčešće se dogodi samo jednom.
U nešto rjeđim slučajevima febrilne konvulzije mogu trajati duže od 15 minuta, a simptomi mogu zahvatiti samo jedan dio tijela djeteta. Takvi napadaji poznati su kao složeni febrilni napadaji.
Što učiniti za vrijeme febrilnih konvulzija?
Ako vaše dijete ima febrilni napadaj, potrebno ga je postaviti na bok. Ostanite sa svojim djetetom i pokušajte zabilježiti koliko dugo napadaj traje. Liječnici upozoravaju kako ni slučajno ne smijete stavljati ništa u njegova usta.
Odvedite svoje dijete u najbližu bolnicu ako:
- prvi put ima napadaj
- napadaj traje duže od 5 minuta i ne pokazuje znakove prestanka
- sumnjate na to da je napadaj uzrokovan drugom ozbiljnom bolešću, naprimjer meningitisom
- ima poteškoća s disanjem
Iako je malo vjerojatno da nešto ozbiljno nije u redu, važno je odvesti dijete na pregled, donosi NHS. Ako je dijete već imalo febrilne napadaje ili napadaj traje manje od 5 minuta, nazovite pedijatra za savjet. Također biste ga trebali kontaktirati ako mislite da dijete pokazuje znakove dehidracije.