Veliko znanstveno otkriće moglo bi omogućiti ranije prepoznavanje artritisa
TAJVANSKI znanstvenici otkrili su dva gena povezana s artritisom i osteoporozom, što bi moglo ubrzati dijagnostiku ovih bolesti i poboljšati tretmane. Ovo otkriće daje novu nadu u ranije prepoznavanje artritisa, bolesti koja pogađa čak 17 milijuna ljudi širom svijeta.
Reumatoidni artritis, autoimuna bolest u kojoj imunosne stanice napadaju zglobove, izaziva bolne upale i uništavanje hrskavice i kostiju. Oštećenja uzrokovana artritisom često vode do osteoporoze, pogotovo kada se uzmu u obzir učinci određenih lijekova.
Istraživači su identificirali gene ATXN2L i MMP14 kao "ključne" čimbenike povezane s razvojem obje bolesti. Ovi geni su izravno povezani s procesom apoptoze - programiranim uništavanjem stanica koje imunosni sustav koristi za uklanjanje oštećenih ili nepotrebnih stanica. Kod osoba s reumatoidnim artritisom, prekomjerna apoptoza koštanih stanica može uzrokovati uništenje zglobova i upale, a kod osteoporoze vodi do slabljenja kostiju.
Voditelj istraživanja, dr. Hao-Ju Lo iz Opće bolnice Da-Chien, istaknuo je važnost ovih gena u razumijevanju bolesti: "U reumatoidnom artritisu prekomjerna apoptoza stanica koje formiraju kosti pridonosi destrukciji zglobova i upali. Isti proces vodi do slabljenja kostiju kod osteoporoze, što naglašava potrebu za simultanim upravljanjem objema bolestima."
Upotreba umjetne inteligencije u personaliziranim terapijama
Koristeći računalne metode i umjetnu inteligenciju, istraživači su analizirali genome pacijenata kako bi pronašli gene usko povezane s apoptozom i razvojem bolesti. Dr. Lo naglašava da bi daljnja istraživanja mogla dovesti do personaliziranih terapija koje bi identificirale pacijente s najvećim rizikom od osteoporoze i razvijale tretmane ciljanjem ovih gena.
Njihovi rezultati, objavljeni u časopisu APL Bioengineering, predstavljaju značajan korak prema ranijem prepoznavanju bolesti i inovativnijim tretmanima za oboljele.