Kako biste živjeli dulje, radite ovih pet stvari svaki dan, kaže neurolog

IAKO su određeni čimbenici izvan naše kontrole, postoje neke stvari koje možemo učiniti kako bismo produljili svoj život. Dr. Gary Small podijelio je za Fox News pet najvažnijih ponašanja koje trebamo usvojiti kako bismo živjeli duže i zdravije.
Prvo, kaže da postoje znanstveni dokazi da nam pozitivan stav može pomoći da živimo dulje i zdravije.
"Optimisti imaju manje fizičkih i emocionalnih poteškoća, doživljavaju manje boli, uživaju u višim razinama energije i općenito su sretniji i smireniji. Dokazano je da optimizam jača imunološki sustav tijela kako bismo se mogli bolje boriti protiv infekcija", rekao je.
Izražavanje osjećaja zahvalnosti može povećati razinu optimizma. Osim toga, brojna istraživanja povezala su redovitu tjelesnu aktivnost s dužim životnim vijekom.
"Kardiovaskularne vježbe poboljšavaju cirkulaciju, podižu razinu endorfina i jačaju zdravlje srca. Mnogima je teško započeti s vježbanjem, ali kada to učine, imaju više energije, bolje spavaju i bolje su raspoloženi. Te prednosti ih motiviraju da nastave sa svojom rutinom", tvrdi dr. Small.
Stručnjaci preporučuju kombinaciju vježbi snage (dizanje utega) i aerobnih vježbi. Početnicima se savjetuje da krenu polako, postave skromne ciljeve i postupno grade izdržljivost.
Klonite se stresa
I zdrava prehrana može imati veliki utjecaj na životni vijek, smanjujući rizik od bolesti srca, raka i drugih bolesti povezanih sa starenjem.
"Jedite ribu i orašaste plodove bogate omega-3 masnim kiselinama te voće i povrće koje sadrži antioksidanse. Smanjite konzumaciju prerađene hrane i rafiniranih šećera kako bi se smanjio rizik od razvoja dijabetesa, koji se povezuje s većim izgledima za demenciju", napominje liječnik.
Budući da kronični stres povećava rizik od demencije i srčanih problema, dr. Small preporučuje uključivanje programa za smanjenje stresa u dnevnu rutinu.
"Vježbe meditacije i opuštanja podupiru zdravu dugovječnost. Samo deset minuta dnevne meditacije ne samo da poboljšava raspoloženje, već i jača kognitivne sposobnosti", istaknuo je.
Ne zanemarujte preventivne preglede
Na kraju, redoviti zdravstveni pregledi također mogu biti od velike pomoći. Neke od najčešćih preporuka uključuju mamografiju za rak dojke, kolonoskopiju za rak debelog crijeva, preglede madeža u sklopu prevencije raka kože, praćenje zdravlja spavanja, preglede koji isključuju rak grlića maternice, preglede očiju te preglede prostate za muškarce.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati