Izbacivanje četiri namirnice s jelovnika može ublažiti bolove kod endometrioze

NOVO istraživanje Sveučilišta u Edinburghu donosi nadu ženama koje se bore s endometriozom, bolnim stanjem koje pogađa milijune žena reproduktivne dobi. Prema rezultatima, gotovo polovica ispitanica koje su iz prehrane izbacile gluten, mliječne proizvode, alkohol ili kofein osjetila je ublažavanje simptoma.
Istraživanje je uključilo 2599 žena koje su pokušale različite promjene u prehrani. Rezultati su pokazali da je 45% žena koje su izbacile gluten imalo je manje bolove, 45% onih koje su izbacile mliječne proizvode također je osjetilo poboljšanje, 53% onih koje su smanjile ili izbacile alkohol osjetilo je manje boli, a 43% žena koje su prestale piti kavu ili napitke s kofeinom osjetilo je poboljšanje.
Uz to, 40% žena koje su prestale jesti prerađenu hranu primijetilo je smanjenje boli, a trećina onih koje su izbacile češnjak i luk imala je manje bolove i nadutost.
Znanstvenici vjeruju da ove promjene djeluju tako da poboljšavaju zdravlje crijeva i smanjuju upalne procese u tijelu, koji su često povezani s jačim bolovima kod endometrioze. Alkohol, primjerice, može pogoršati simptome jer oponaša djelovanje estrogena, hormona koji potiče rast stanica endometrioze.
Profesorica Philippa Saunders, voditeljica istraživanja, za The Guardian je izjavila: "Čini se da smo na pragu važnog otkrića o tome kako prehrana utječe na simptome endometrioze. Za žene koje osjećaju da same mogu učiniti nešto protiv boli, to pruža veliku snagu i utjehu."
Simptomi variraju, a do dijagnoze se često dolazi prekasno
Endometrioza je stanje u kojem stanice slične onima iz sluznice maternice rastu izvan maternice, primjerice na jajnicima, crijevima ili čak plućima. Simptomi variraju, ali često uključuju jake menstrualne bolove koji ometaju svakodnevne aktivnosti, obilna krvarenja tijekom menstruacije, bolove tijekom mokrenja ili pražnjenja crijeva, bolove u donjem dijelu trbuha i leđa, bol tijekom ili nakon spolnog odnosa, umor, tjeskobu, a u nekim slučajevima i poteškoće s plodnošću. Ponekad se pojavljuju i rjeđi simptomi, poput krvarenja iz pluća uz kašalj i otežano disanje.
Nažalost, do dijagnoze se često dolazi prekasno. U prosjeku prođe gotovo devet godina od prvog posjeta liječniku do službene dijagnoze, navodi udruga Endometriosis UK.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati