FOTO , VIDEO Nissan ima vozilo Sudnjeg dana, koje vozi i daje struju
NISSAN predstavlja revolucionarni koncept električnog vozila sposoban u izvanrednim situacijama osigurati mobilnu isporuku električne energije.
Nissan RE-LEAF je koncept potpuno električnog vozila za odgovor na izvanredne situacije osmišljen kao mobilni izvor električne energije u slučaju katastrofe ili ekstremnih vremenskih pojava. Kao što samo ime govori, temelji se na modelu Leaf, ali uz brojne preinake.
Osim što sada može voziti terenom, ima utičnice postavljene na vanjskoj strani vozila, i to za 230V mrežu. A to mu pak omogućava Li-ion baterija velikog kapaciteta. Time može pokretati medicinske ili komunikacijske uređaje ili rasvjetu i ostalu opremu za održavanje i spašavanje života.
Ideja zvuči opravdano, posebno ako se uzme u obzir statistika. Prema Izvješću Svjetske banke za 2019., prirodne nepogode i klimatske promjene bile su uzrok 37% slučajeva nestanka struje u Europi između 2000. i 2017. godine te 44% slučajeva nestanka struje u SAD-u u istom razdoblju.
Nissanova ideja je da ovakvi automobili nude privremen izvor energije, na 24 do 48 sati, koliko je obično potrebno za ponovnu uspostavu opskrbe električnom energijom.
"Električna vozila nameću se kao jedno od tehnoloških rješenja koja mogu unaprijediti otpornost elektroenergetskog sektora. Uz nekoliko tisuća električnih vozila koja se nalaze u stanju mirovanja kao vozila za pružanje podrške u slučaju katastrofe ili kao vozila priključena na mrežu preko sustava Vehicle-to-Grid (V2G), riječ je o rješenju s jedinstvenom sposobnošću obavljanja praktičnih funkcija elektrane u svrhu održavanja opskrbe električnom energijom u slučaju nestanka struje", objašnjava Helen Perry, voditeljica Nissanovog europskog Odjela za razvoj i infrastrukturu električnih vozila.
Posljednja generacija Nissan LEAF e+ može funkcionirati kao prijenosna elektrana jer njezina potpuno napunjena baterija kapaciteta 62 kWh može osigurati napajanje električnom energijom koja je prosječnom kućanstvu dovoljna za šest dana. Primjerice, respirator za intenzivnu njegu u 24 sata potroši 3 kWh, lonac za juhu od 10 litara 9,6 kWh, a električni pneumatski čekić čak 36 kWh. Konačno, ta baterija u Leafu daje doseg od 385 km.
Stražnja su sjedala uklonjena, a podnica izravnana kako bi se dobilo više prostora za skladištenje nužne opreme. Prilagođena pregrada također razdvaja prednja sjedala od teretnog prostora.Nakon što RE-LEAF stigne u zonu pogođenu katastrofom, iz prtljažnika se izvlači sklopivi stol po mjeri s 32-inčnim LED zaslonom i vlastitim napajanjem električnom energijom koji funkcionira kao operativno čvorište za rukovođenje komunikacijama i upravljanje operacijama spašavanja.
Vratimo se mi ovom konceptu i recimo kako će se ovo itekako modificirano vozilo kroz nepovoljan teren probijati zahvaljujući većoj visini podnice (225 mm), povećanom tragu kotača, ali i terenskim gumama.