Pet znakova koji otkrivaju da bi vaše dijete moglo biti nasilnik
SVI ŽELIMO da naša djeca odrastu u ljubazne, suosjećajne i empatične osobe, ali stvarnost je takva da je vršnjačko nasilje rastući problem. Evo nekoliko znakova upozorenja koji bi mogli ukazivati na to da je vaše dijete krenulo krivim putem.
Agresivno ponašanje
Agresija često prethodi nasilničkom ponašanju. Ako je vaše dijete agresivno, što znači da udara druge, gura ih ili vrijeđa, bitno je da se odmah pozabavite ovim ponašanjem. Pripazite na obrasce neprijateljstva prema braći i sestrama, vršnjacima ili čak životinjama. Potaknite dijete da izrazi svoje osjećaje i frustracije na zdraviji način. Poučite ih tehnikama za upravljanje ljutnjom, poput dubokog disanja ili udaljavanja od situacije.
Nedostatak empatije
Značajna karakteristika nasilnika je nedostatak empatije. Ako vam se čini da je vaše dijete ravnodušno prema osjećajima drugih ili rijetko pokazuje brigu ili razumijevanje kada je netko povrijeđen ili uzrujan, to je razlog za zabrinutost. To se može manifestirati kao nedostatak kajanja kada nekoga povrijede ili zanemarivanje emocionalnog utjecaja svojih postupaka na druge. Uključite dijete u razgovore o emocijama i važnosti razumijevanja kako se drugi osjećaju. Podijelite priče ili situacije koje im mogu pomoći da se povežu s iskustvima drugih.
Pretjerano zadirkivanje ili ruganje
Iako je zadirkivanje čest aspekt djetinjstva, postoji granica između bezazlene zafrkancije i štetnog ruganja. Ako se vaše dijete stalno upušta u zadirkivanje koje je okrutno ili bolno, to može ukazivati na sklonost maltretiranju. Potaknite empatiju i upitajte svoje dijete kako bi se osjećalo da je na meti takvog zadirkivanja.
Isključivanje i grupiranje
Nasilnici često formiraju grupe i isključuju druge. Ako vaše dijete stalno izostavlja određene vršnjake iz aktivnosti, širi glasine ili izolira druge, to je znak da se odmah pozabavite njegovim ponašanjem. Potaknite inkluzivnost raspravom o vrijednosti raznolike grupe prijatelja i važnosti da se svi osjećaju dobrodošlo.
Averzija prema autoritetu
Djeca koja su sklona maltretiranju često se opiru autoritetima i pravilima. Ako vaše dijete pokazuje neposlušnost, prkos ili stalno nepoštivanje pravila i posljedica, ključno je pozabaviti se tim ponašanjem. Naučite dijete važnosti poštivanja autoriteta, kako kod kuće tako i u školi. Objasnite ulogu pravila u stvaranju sigurnog i poštenog okruženja za sve.