Dvije uobičajene stvari koje mogu uništiti brak, prema psihologu

LEKTORIRANI tekst: Na početku braka sve se može činiti laganim - partneri se trude, žele impresionirati i usrećiti jedno drugo. No s vremenom se mogu pojaviti skrivena očekivanja koja, iako nenametljiva, postupno narušavaju povjerenje i bliskost. Ta očekivanja rijetko su očita, često su oblikovana dobrim namjerama ili društvenim normama, ali s vremenom mogu dovesti do osjećaja iscrpljenosti, udaljenosti i nerazumijevanja. Prepoznavanje ovih nevidljivih tereta može pomoći u zaštiti braka od pucanja, tvrdi psiholog Mark Travers.
Očekivanje savršenstva u svakom trenutku
Očekivanje da partner uvijek postupa savršeno može u početku izgledati kao težnja za skladom, no u stvarnosti postaje teret.
"Kada se od partnera očekuje da bude emocionalno nepogrešiv, da uvijek zna što osjećamo i reagira savršeno, stvaramo nemoguće standarde. Takva očekivanja često dovode do razočaranja i zamjeranja jer nitko ne može u svakom trenutku savršeno prepoznati tuđe potrebe ili emocije", objašnjava Travers za Psychology Today.
Dodaje da upravo taj oblik negativnog perfekcionizma dovodi do smanjenog povjerenja, neslaganja i osjećaja da je partneru nemoguće udovoljiti. Umjesto da se razlike i pogreške prihvate, oni koji teže savršenstvu postaju netolerantni i prestaju biti podrška. "To smanjuje samopouzdanje njihovih partnera i stvara napetost. Prvi korak prema promjeni je uviđanje da savršenstvo nije realno te da je za zdrav odnos potrebno prihvaćanje, razgovor i otvorenost za nesavršenosti", ističe psiholog.
Zanemarivanje "nevidljivog tereta"
Nevidljivi teret odnosi se na mentalne, emocionalne i organizacijske odgovornosti koje često nerazmjerno padaju na jednog partnera, a istovremeno ostaju neprimijećene. "Čak i kada su kućanski poslovi podijeljeni, jedan partner često pamti sve obveze, vodi računa o planiranju i brine o emocionalnim potrebama obitelji. Taj teret nije fizički vidljiv, ali zahtijeva velik mentalni napor", navodi Travers.
Kada drugi partner ne primjećuje ni ne priznaje taj teret, osoba koja ga nosi može se osjećati neviđenom, neshvaćenom i usamljenom u vezi.
"Dugoročno, to narušava njihovu emocionalnu i fizičku dobrobit, a time i odnos. Ključno je da se taj nevidljivi teret počne prepoznavati, da partneri preuzmu odgovornost i zajedno ravnopravno dijele sve što veza nosi - ne samo ono što se vidi, već i ono što se osjeća i planira", zaključuje psiholog.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati