Bez ekrana i aplikacija: Igračke koje bude kreativnost kod djece

DJEČJA mašta nema granica, ali da bi zaista došla do izražaja, djeci trebaju prostori i igračke koje neće odmah nuditi gotova rješenja. Umjesto onih koje "rade sve same", najbolji su odabir one koje ostavljaju prostor za zamišljanje, izmišljanje i stvaranje vlastitih priča.
Takve igračke nazivamo otvorenima za igru jer ne dolaze s pravilima ili uputama - dijete ih koristi onako kako samo poželi. Upravo kroz takvu igru razvijaju se kreativnost, samopouzdanje i sposobnost rješavanja problema. Donosimo nekoliko ideja koje možete uvesti kod kuće i potaknuti slobodnu igru bez ekrana.
1. Kocke i građevni setovi
Drvene, plastične ili magnetske - kocke svih vrsta pružaju beskrajne mogućnosti za maštovitu igru. Djeca s njima mogu graditi kuće, brodove, robote, svemirske baze ili što god im padne na pamet - bez pravila i ograničenja. Upravo zato kocke potiču kreativnost, ali i logičko razmišljanje, koordinaciju i upornost.
Dok slažu, ruše i ponovno grade, djeca zapravo vježbaju strpljenje i uče rješavati probleme. Kocke su igračka koja raste s djetetom - mlađi uče osnovne oblike i ravnotežu, a stariji razvijaju složenije konstrukcije i scenarije igre. Mogu se koristiti samostalno ili u društvu, što dodatno potiče suradnju i komunikaciju.
2. Figurice i plišanci
Bez obzira na to predstavljaju li princeze, dinosaure, životinje ili omiljene likove iz crtića - figurice i plišanci odličan su alat za stvaranje vlastitih priča. Djeca ih često koriste za igru uloga, stvarajući dijaloge, avanture i odnose među likovima, čime razvijaju maštu, jezik i emocionalnu inteligenciju.
Kroz igru s figuricama dijete ne samo da zabavlja sebe već nesvjesno obrađuje emocije i svakodnevne situacije. Može ponavljati ono što je vidjelo ili doživjelo, ali i osmisliti sasvim novi svijet u kojem ima kontrolu. Ova vrsta igre pomaže djeci da razumiju međuljudske odnose, razvijaju empatiju i izražavaju svoje misli na siguran način.
3. Kutija kostima i dodataka
Stara kapa, torbica, šal, sunčane naočale ili dječji kostim superjunaka - sve to u dječjim rukama postaje ulaz u svijet mašte. Igra pretvaranja, u kojoj djeca glume različite uloge i stvaraju nove identitete, ne samo da je zabavna već snažno potiče razvoj emocionalne inteligencije, empatije i socijalnih vještina.
Biti liječnik, princeza, kuhar, čudovište ili izumitelj - sve su to načini na koje dijete istražuje kako je biti netko drugi. Kroz tu igru uče prepoznati i razumjeti tuđe osjećaje, uvježbavaju komunikaciju i grade sigurnost u izražavanju vlastitih ideja. Osim toga, ovo je odlična prilika za fizičku aktivnost, improvizaciju i spontanu suradnju s drugom djecom ili odraslima.
Kutija s nekoliko osnovnih komada odjeće i dodataka ne mora biti skupa, a pruža sate kreativne zabave. Dovoljno je malo prostora, mašte i otvorenost da dijete bude što god poželi.
4. Glina, plastelin i kinetički pijesak
Oblikovanje rukama djeci daje snažan osjećaj kontrole i slobodu izražavanja kroz dodir. Bez unaprijed zadanih oblika ili pravila mogu stvarati sve - od životinja i omiljenih likova do apstraktnih kreacija koje razumiju samo oni. Ovakva senzorna igra razvija finu motoriku, koncentraciju i strpljenje, a istovremeno ima i umirujući učinak.
Bez obzira na to koriste li plastelin, glinu ili kinetički pijesak, djeca uče kroz iskustvo - što se događa kad nešto pritisnu, zarolaju ili spoje. I što je najljepše, rezultat nije važan, važan je proces stvaranja.
5. Boje, papiri, škarice i kolaž
Likovni materijali svih vrsta - tempera, flomasteri, ljepila, kolaž papir - otvaraju vrata kreativnosti. Kad djetetu date prazne papire i slobodu da eksperimentira, otvara se prostor u kojem nastaju neponovljivi crteži, kolaži, izumi i ideje.
Ne mora biti "uredno" ni "lijepo", dapače, baš u toj slobodi leži ljepota. Djeca istražuju oblike, boje i teksture, razvijaju koordinaciju ruka-oko, ali i uče kako izraziti ono što osjećaju ili doživljavaju kroz vizualni jezik.
6. Kartonske kutije i kućni predmeti
Ponekad su najbolji rekviziti za igru upravo oni koji nisu kupljeni u trgovini. Obična kartonska kutija može postati kuća, brod, raketa, automobil ili trgovina - sve što dijete u tom trenutku zamisli.
Dodajte nekoliko lonaca, plastičnih čaša, starih žlica ili čepova i pretvorili ste dnevni boravak u znanstveni laboratorij ili restoran. Djeca vole oživjeti svakodnevne predmete jer im to daje osjećaj postignuća i kontrole nad svijetom oko sebe.
Slobodna igra nije "gubljenje vremena" - to je način na koji djeca istražuju svijet, sebe i druge. Kad im damo alat koji ne govori što da rade, nego ih poziva da sami smisle kako, otvaramo vrata mašti. A to je najbolji dar koji im možemo dati.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati