Kako pomoći plašljivoj mački

MAČKE su poznate po svojoj neovisnosti, ali i osjetljivosti na promjene u okolini. Neke mačke prirodno su plašljivije, dok se druge mogu privremeno uplašiti zbog selidbe, dolaska novih ljudi, buke, drugih životinja ili promjene rutine. Ako imate mačku koja pokazuje znakove straha, važno je znati kako joj pomoći da se osjeća sigurno i opušteno.
Osigurajte joj sigurno mjesto
Prestrašene mačke instinktivno traže skrovišta. Omogućite joj pristup mirnom prostoru gdje se može sakriti, primjerice kartonskoj kutiji, transporteru s dekicom ili mirnom kutku sobe. Ne izvlačite je na silu iz skrovišta - pustite da sama odluči kad će izaći.
Održavajte rutinu
Mačke vole rutinu i predvidljivost. Hranite je u isto vrijeme, koristite iste riječi za poziv i izbjegavajte nagle promjene u dnevnom ritmu. To joj daje osjećaj kontrole nad okolinom.
Govorite tiho i mirno
Glasni zvukovi, vikanje ili brzi pokreti mogu dodatno uplašiti mačku. Koristite nježan ton glasa, polagane pokrete i izbjegavajte kontakt očima ako je jako uplašena. Sjednite u njezinu blizinu i dopustite joj da vam sama priđe.
Osigurajte dovoljno interakcije i igre
Kad je mačka spremna, igra pomaže oslobađanju stresa i poticanju povjerenja. Koristite igračke poput perja na štapiću ili lagane loptice koje će joj omogućiti igru na distanci, bez osjećaja pritiska. Važno je da ona sama inicira interakciju kad se osjeti spremnom.
Izbjegavajte kazne
Nikada nemojte vikati na mačku, tjerati je iz skrovišta ili je fizički prisiljavati na kontakt. Takvo ponašanje povećava strah i može dovesti do gubitka povjerenja.
Razmotrite stručnu pomoć
Ako vaša mačka dulje vrijeme pokazuje znakove straha, poput skrivanja, siktanja, mokrenja izvan posude, odbijanja hrane ili agresivnosti, svakako se konzultirajte s veterinarom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati