Hrvatski ovčari su hit u svijetu. Uzgajivač: Ima ih i u Japanu, tu su podcijenjeni
HRVATSKI ovčar autohtona je pasmina koja se ističe inteligencijom, okretnošću i radnim sposobnostima. Ante Žeravica, vlasnik uzgajivačnice hrvatskih ovčara Đakovačka te autor knjige Hrvatski ovčar, za Index je objasnio sve o ovoj posebnoj pasmini.
"Hrvatski ovčar je pas velike osobnosti", govori nam Žeravica na početku razgovora.
Hrvatski ovčar prema standardu pripada srednje velikim pasminama, njegova visina je između 43 i 50 centimetara, uz dozvoljenu toleranciju od plus/minus 3 centimetra.
"Hrvatski ovčar je pas velike inteligencije, žustar, pažljiv, radišan, sa snažnom potrebom za ljudskim društvom i stalnom interakcijom s ljudima. On je pas živahna temperamenta i uravnotežene naravi, s dobro razvijenim smislom za rad, a zbog svoje teritorijalnosti i oštrine izvrstan je i kao pas čuvar", kaže Žeravica.
U proljeće je linjanje intenzivnije pa je psa potrebno češće četkati i kupati
Također ističe da je jedina priznata boja hrvatskog ovčara crna, a dozvoljena je mala bjelina koju može imati na prsima, i to promjera do 5 centimetara. Žeravica kaže da je dlaka hrvatskog ovčara duga te može biti kovrčava ili valovita. Dužina dlake je 6 do 14 centimetara, s tim da kratku dlaku od jednog do 1.7 centimetara imaju na glavi, prednjem dijelu prednjih nogu i na zadnjim nogama do skočnog zgloba.
"Još jedna značajka pasmine hrvatski ovčar je da se šteni sa svim veličinama repa, pa tako može biti potpuno bezrep, kratkorep ili imati cijeli rep i sve su dužine repa dozvoljene. Po standardu pasmine može imati stršeće uši ili polustršeće, s tim da su tri petine stršeće, a dvije petine savijene prema naprijed", objasnio nam je Žeravica.
Hrvatski ovčar ima gustu dlaku i poddlaku te ne zahtijeva veliku brigu. Dlaka mu je meka i podatna i lako se čisti. Žeravica dodaje da dlaku mijenjaju dva puta godišnje, u proljeće i ranu jesen.
"U proljeće je linjanje intenzivnije jer se životinje tako rješavaju poddlake koja ih je zimi štitila od hladnoće. Tad je psa potrebno češće četkati i kupati da bi mu se pomoglo da se što prije izlinja, dok je na jesen linjanje neznatno i obično završi za desetak dana. Između toga dovoljno ga je počešljati jednom do dva puta tjedno, samo da bi mu se skinula stara dlaka", kaže naš sugovornik.
Prema Žeravici, hrvatski ovčar je vokalna pasmina te je za njih tipično karakteristično lajanje, bilo da je to za vrijeme rada sa stokom, u sportskim disciplinama ili tek toliko da pokaže da je sretan kad vidi svog vlasnika.
"To je pas koji samostalno razmišlja"
Hrvatski ovčar vrlo je inteligentan te posjeduje puno dobrih karakteristika. Žeravica napominje da su izuzetno bistri, energični, srčani, okretni, promišljeni u radu i imaju snažnu želju za učenjem, odnosno vrlo brzo uče i usvajaju te naučeno znaju primijeniti. "To je pas koji samostalno razmišlja i zna čak i nadograditi radnju ako misli da je tako bolje", objašnjava.
"Zbog manjka ekstenzivnog uzgoja stoke sve manje se koristi kao 'čobanski pas', ali je pronašao svoju primjenu u raznim sportsko-radnim disciplinama (agility, frisbee, BHVT) u kojima postiže iznimne rezultate, a sve češće ga možemo vidjeti i kao psa tragača za nestalim osobama", priča Žeravica.
Naš sugovornik kaže da hrvatskom ovčaru nije potrebna klasična, "stroga" dresura jer ona "ubija njegovu prirodnu inteligenciju i može razviti nepovjerenje i strah".
"Hrvatski ovčar je prirodno oprezan, a prema nepoznatim osobama je nepovjerljiv i neće im odmah prići. Sve pobrojane osobine pasmine govore o tome da je izuzetno prilagodljiv i lako se prilagođava svim uvjetima, ali kao radna pasmina preporučuje se aktivnijim obiteljima koje više vremena provode vani. Iako se vrlo brzo može prilagoditi životu u stanu, poželjno je da bude u kući s dvorištem, gdje može istrošiti svoju neiscrpnu energiju i gdje će mu biti sasvim dobro jer, zbog gustoće dlake, otporan je na sve vremenske uvjete", objašnjava uzgajivač.
Također tvrdi da je hrvatski ovčar u stanu miran i nenametljiv i uvijek će gledati da bude blizu vlasnika. No, on je radna pasmina i potrebno mu je više istrčavanja ili dužih šetnji, pa ga se većinom preporučuje aktivnim obiteljima jer ga je potrebno psihofizički stimulirati. Stoga ih se preporučuje upisati u neku od psećih škola, gdje će do izražaja doći njihova agilnost i inteligencija u rješavanju raznih zadataka.
Sa starijom djecom je vrlo razigran i u stanju se s njima igrati satima
Kao obiteljski pas vrlo je dobar, nenametljiv, tolerantan i zaštitnički nastrojen. No, unatoč svemu, Žeravica dodaje da nijednu pasminu, pa tako ni hrvatskog ovčara, ne bismo trebali ostavljati s djecom bez nadzora.
"Kad se u obitelji rodi dijete, vrlo ga brzo prihvaćaju kao novog člana kućanstva. S malenom djecom je vrlo pažljiv i obziran. Pazi na njih i vrlo često, ako dijete radi nešto što on smatra lošim, zna zalajati da bi upozorio starije osobe u kućanstvu na nepodopštinu. Sa starijom djecom je vrlo razigran i u stanju se s njima igrati satima, donoseći im lopticu, štap ili natežući se užetom, gdje zna nekada biti i grublji u igri. Tolerantan je i trpjet će njihovo zadirkivanje, čupkanje, povlačenje, ali isto tako, kad mu to dosadi, vrlo brzo će nastojati pobjeći od njih", rekao nam je Žeravica.
"Hrvatski ovčar je pas koji daje toliko puno, a traži jako malo", ističe Žeravica te dodaje da je to, nažalost, u Hrvatskoj podcijenjena pasmina. Međutim, "u svijetu sve više prepoznaju njegove kvalitete te ga vrlo često traže, tako da hrvatskih ovčara ima čak i u dalekom Japanu".
"Najviše me fasciniraju privrženost, inteligencija i živahnost hrvatskog ovčara. Teško je izdvojiti samo jednu osobinu jer ga smatram savršenim psom. Tko upozna hrvatskog ovčara, zauvijek se zaljubi i druge pasmine više ne postoje", zaključio je u razgovoru za Index.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati