Bihevioristica otkrila koje pasmine pasa trebaju najduže šetnje i puno tjelovježbe

KAD RAZMIŠLJAMO o tome kojeg psa udomiti, mnogi prvo gledaju na privlačan izgled ili popularnost pasmine. Ipak, jedan od ključnih čimbenika koje bi svaki budući vlasnik trebao uzeti u obzir jest koliko je vremena i energije potrebno uložiti u svakodnevnu fizičku aktivnost.
Neki psi sretni su s kratkom šetnjom po susjedstvu i malo igre, dok postoje pasmine koje trebaju višesatne šetnje, aktivno trčanje i konstantnu mentalnu stimulaciju. Riječ je uglavnom o tzv. radnim pasminama, snažnim i izdržljivim psima koji su kroz povijest uzgajani za čuvanje, vuču, potrage i razne druge zahtjevne zadatke.
Radne pasmine: više od kućnog ljubimca
Dr. Emma Scales-Theobald, bihevioristica za pse i suradnica u kompaniji Canine Cottages, za Daily Express je izjavila da su radni psi posebno aktivni i zahtijevaju puno više kretanja nego druge skupine pasmina. Ovi psi poznati su po svojoj snazi, izdržljivosti i visokoj razini energije, a zbog svoje inteligencije trebaju i mentalnu stimulaciju. Ako ne dobiju dovoljno aktivnosti, mogu razviti nepoželjna ponašanja, biti destruktivni ili postati frustrirani.
Pasmine poput sibirskog haskija, bernskog planinskog psa i rotvajlera odličan su primjer radnih pasa. Dok sibirski haski voli trčanje na duge staze i vuču, bernski planinski pas poznat je kao odličan radni pas u planinskim područjima. Rotvajleri i dobermani stoljećima su korišteni za čuvanje i zaštitu.
Osim njih, tu su i mastifi, poput napuljskog i bullmastifa, koji kombiniraju snagu sa zaštitničkim instinktom. Pasmina Newfoundland često se smatra nježnim divom, ali i ona zahtijeva puno aktivnosti i plivanja.
Koliko aktivnosti im je dovoljno?
Većina pasa je sretna s barem pola sata do sat vremena dnevne aktivnosti, ali radnim psima to često nije dovoljno. Za njih su idealne duge šetnje, igre koje uključuju traženje i donošenje stvari, treninzi poslušnosti i druge aktivnosti koje ih mentalno i fizički iscrpljuju.
Dr. Scales-Theobald ističe i važnost prilagodbe aktivnosti prema dobi i zdravlju psa. Štenci, primjerice, ne bi smjeli pretjerivati u aktivnostima zbog razvoja zglobova i kostiju. Kod starijih pasa važno je održavati redovitu, ali umjerenu aktivnost kako bi ostali aktivni i spriječili ukočenost zglobova.
Tijekom vrućih dana savjetuje se izbjegavanje aktivnosti u najtoplijim satima i planiranje šetnji rano ujutro ili navečer, kad je temperatura niža.
Popis pasmina koje traže najviše kretanja
Ako razmišljate o radnom psu, Scales-Theobald navodi da su ovo neke od pasmina koje se ističu po svojim visokim potrebama za aktivnošću:
- Aljaški malamut
- Grenlandski pas
- Bernski planinski pas
- Hovawart
- Flandrijski stočarski pas (Bouvier des Flandres)
- Leonberger
- Bokser
- Engleski mastif
- Bullmastif
- Napuljski mastif
- Kanadski eskimski pas
- Newfoundland
- Doberman
- Portugalski vodeni pas
- Bordoška doga (Dogue de Bordeaux)
- Pirenejski mastif
- Entlebuški planinski pas
- Rotvajler
- Njemački pinč
- Crni ruski terijer
- Divovski šnaucer
- Sibirski haski
- Njemačka doga
- Bernardinac
- Veliki švicarski planinski pas
- Tibetanski mastif
Ako ste aktivna osoba koja uživa u dugim šetnjama, trčanju ili planinarenju, radni pas mogao bi biti idealan izbor za vas. No, ako više volite mirne dane kod kuće i kraće šetnje, možda je bolje razmisliti o pasminama koje su manje zahtjevne kada je riječ o kretanju.
Na kraju, najvažnije je odabrati psa koji se uklapa u vaš način života i kojem možete pružiti ono što mu je najpotrebnije – puno kretanja, mentalnih izazova i, naravno, ljubavi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati