Prepoznajte ih na vrijeme: Ovo su znakovi da pijete previše vode
IAKO često možemo čuti kako se preporučuje konzumirati što veće količine vode, istraživanja su pokazala da je ipak moguće pretjerati u tome, a posljedice i nisu toliko bezazlene. Kako piše Healthy, liječnici upozoravaju kako bi prekomjerna konzumacija vode mogla biti vrlo štetna.
''Ispijanje previše vode najčešće ne rezultira ničim ozbiljnijim od češćeg posjeta toaletu, ali pod određenim okolnostima može uzrokovati ozbiljna stanja pa čak i smrt. Hiponatrijemija ili takozvano trovanje vodom uzrokuje abnormalno niske razine natrija i drugih elektrolita u vašem krvotoku, što zatim može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema'', upozorava urolog Austin DeRosa te dodaje kako je dobra vijest da postoje znakovi zahvaljujući kojima možete prepoznati pijete li previše vode.
Nikad ne izlazite iz kuće bez boce vode i stalno je imate u ruci
Ako cijeli dan nosite bocu s vodom i odmah je napunite kada se potroši, moglo bi biti da pijete previše vode. Konstantno dodavanje vode u tijelo može rezultirati niskim razinama natrija u krvi te može uzrokovati oticanje stanica vašeg tijela.
''To može postati osobito opasno kada vam mozak počne oticati. Naime, ljudski mozak može nabubriti oko osam do 10 posto prije nego što stigne do lubanje i dođe do ozbiljnog oštećenja'', upozorava Tamara Hew-Butler, profesorica znanosti o vježbanju na Sveučilištu Oakland u Rochesteru.
Često imate pulsirajuću glavobolju
Jednako kao što glavobolja može biti znak dehidracije, može biti i pokazatelj da u svoj organizam unosite i prevelike količine tekućine. Stručnjaci objašnjavaju da, kada pijete previše vode, dolazi do smanjenja koncentracije soli u vašoj krvi koja zatim dovodi do oticanja stanica u tijelu. Opet, to može utjecati na mozak.
Kada je koncentracija soli niska, stanice rastu pa kada pijete previše vode, vaš mozak zapravo raste i pritišće lubanju. Taj dodatni pritisak može uzrokovati pulsirajuću glavobolju, ali i ozbiljnije zdravstvene probleme kao što su oštećenje mozga ili veliki problemi s disanjem.
Pijete vodu čak i kad niste žedni
''Najbolji način da saznate treba li vašem tijelu doista više vode nego što trenutno unosite jest da budete svjesni osjećate li osjećaj žeđi. Naime, naša su tijela programirana tako da se bore protiv dehidracije jer smo uvijek živjeli u strahu od oskudice ili nedostatka, tako da imamo sve te ugrađene mehanizme koji nas štite od toga. Žeđ je individualni monitor svakog tijela koji mu daje do znanja treba li još tekućine kako bi opstalo'', objašnjava Hew-Butler.
Vaš urin je svijetle boje
Ako pijete onoliko vode koliko vam je potrebno, točnije ni previše ni premalo, boja vašeg urina trebala bi biti prozirno žuta. Mit je da je prozirni urin najzdraviji znak hidratacije dok zapravo, naglašava liječnica Jennifer Caudle, bezbojni urin jedan je od glavnih znakova koji ukazuju na to da pijete previše vode. Staro pravilo je piti od osam do deset čaša vode dnevno, ali stručnjaci upozoravaju da koliko vode trebate isključivo ovisi o vašoj visini, težini, dobi, aktivnosti, zdravstvenom stanju i vremenu.
Često mokrite, uključujući i noću
''U prosjeku, osoba će mokriti između šest i deset puta dnevno, pa ako mokrite više od 10 puta dnevno, možda pijete više vode nego što je vašem tijelu potrebno'', objašnjava DeRosa i dodaje da bi buđenje više od jednom tijekom noći radi mokrenja mogao biti još jedan znak upozorenja na pretjerivanje s konzumiranjem vode tijekom dana.