Ovo su simptomi koje žene najčešće ignoriraju, a ne bi smjele
NERIJETKO je svaka žena sklona zanemariti signale koje joj šalje njezino tijelo. Nadutost, dugotrajni kašalj, umor ili neredovite mjesečnice samo su neki od mnogo simptoma koje žene često ignoriraju, a mogu biti znak da nešto nije u redu. Upravo je zato važno znati koji su sve to simptomi alarmantni i zbog kojih biste se odmah trebali javiti liječniku.
1. Promjene na grudima
Bilo kakve promjene na grudima definitivno su simptom koji nijedna žena ne bi smjela ignorirati. Naime, vrlo je važno brinuti se o njima i pratiti sve eventualne promjene koje primijetite. Jedino tako ćete uvijek biti sigurni da ste reagirali na vrijeme. Bez obzira na to radi li se o bolnim bradavicama, kvržici ili madežu koji se iznenada pojavio, potrebno je reagirati na vrijeme i zatražiti pomoć liječnika. Uz redoviti samopregled dojki, obavezno podsjetite ginekologa da i on napravi pregled vaših grudi kada odete na redovnu godišnju kontrolu.
2. Nadutost
Velik broj žena ima probleme s nadutošću kad pojedu ili popiju previše, a nerijetko se ta neugodna pojava zna pojaviti i za vrijeme menstruacije. Ipak, ako u bilo kojem trenutku primijetite da se nadutost javlja sve češće ili po vašem mišljenju traje predugo, obavezno posjetite liječnika.
3. Česti umor
Za umor najčešće krivimo nedostatak sna, ali ako on ne nestane barem malo nakon jedne ili dvije normalno prospavane noći, možda ne bi bilo toliko loše da posjetite liječnika. Osim što česti umor može ometati vašu sposobnost sudjelovanja u svakodnevnom životu i obavljanju obaveza, može biti i znak mnogih bolesti.
4. Osjećaj nelagode u prsima i/ili kašalj
Rak pluća može uzrokovati bolove u prsima, ramenima ili leđima, kao i tvrdoglav kašalj koji uporno ne prestaje. Ako primijetite bilo koju vrstu boli u prsima, bez obzira na to je li oštra, tupa ili tek povremena, ili možda imate kašalj koji traje dosta dugo, obavezno se javite liječniku.
5. Problemi s gutanjem ili osjećaj knedle u grlu
Otežano gutanje još je jedan od simptoma koje većina žena ignorira. Takvi problemi mogu se s vremenom pogoršati i rezultirati promjenom prehrambenih navika a da to uopće ne primijetite. Povremene poteškoće s gutanjem, naprimjer ako se brzo jede ili se hrana ne sažvače dovoljno dobro, obično nisu razlog za zabrinutost. Ipak, trajni problemi mogu biti ozbiljno zdravstveno stanje koje zahtijeva liječenje.
6. Madež koji mijenja oblik, boju ili izgleda drukčije
Madeži su uobičajene izrasline na tijelu koje su najčešće bezopasne, a do njih dolazi zbog pretjeranog razmnožavanja stanica melanocita. Većina madeža nastaje tijekom djetinjstva i u pubertetu, ali se mogu pojaviti i u odrasloj dobi. Zato je važno redovito provjeravati madeže, pogotovo ako vam se pojavi neki novi ili stari počne mijenjati boju, oblik ili vam jednostavno izgleda drukčije nego prije.
7. Nepravilno ili abnormalno krvarenje
Iako se može raditi samo o bezopasnom menstrualnom poremećaju uzrokovanom umorom, stresom ili nekim drugim vanjskim čimbenikom, nepravilno ili abnormalno krvarenje uvijek je znak za dodatni oprez. Potražite pomoć ginekologa ako imate problema s ovim simptomima jer, iako rijetko, oni mogu biti znak karcinoma.
8. Gubitak težine
Ako ste naglo počeli gubiti na težini, a usput niste primijetili da jedete manje niti ste prije toga bili bolesni, možda biste trebali potražiti pomoć liječnika. Neobjašnjiv gubitak tjelesne težine mogao bi biti uzrokovan različitim stanjima kao što su hipertireoza ili ubrzani rad štitnjače, dijabetes, depresija, bolesti jetre, rak ili poremećaji koji ometaju apsorpciju hranjivih tvari u organizmu. Definitivno stanje na koje treba reagirati.