Plenković obećao ukrajinskom kolegi pomoć u pridruživanju Ukrajine EU
Foto: FAH
HRVATSKA želi pomoći izradi pravno prihvatljivog rješenja koje bi omogućilo stupanje na snagu Sporazuma o pridruživanju Ukrajine Europskoj uniji, rekao je premijer Andrej Plenković u Kijevu na kraju posjeta usmjerenog na jačanje suradnje, na transfer znanja u pristupanju EU i na prenošenje iskustva mirne reintegracije.
Plenković je danasrazgovarao s premijerom Vladimirom Grojsmanom, predsjednikom Ukrajine Petrom Porošenkom, predsjednikom Vrhovne rade Andrejem Parubijem i potpredsjednicom Vrhovne rade Irinom Geraščenko, te cijelim nizom predstavnika svih političkih skupina u Vrhovnoj radi.
U četvrtak se održava summit EU i Ukrajine i Plenković je u Kijevu rekao kolegi Grojsmanu da će učiniti sve kako bi sporazum o pridruživanju zaživio unatoč nizozemskom referendumu.
Hrvatska potpora Sporazumu o pridruživanju Ukrajine EU
Hrvatska želi pomoći objema državama da se pronađe "pravno prihvatljivo rješenje koje bi omogućilo stupanje na snagu Sporazuma o pridruživanju, a istodobno bilo svojevrsno jamstvo Nizozemskoj", rekao je Plenković novinarima.
Nakon negativnog referenduma o Nizozemskoj 6. travnja nastao je problem kako da na snagu stupi Sporazum o pridruživanju između Ukrajine i EU. Nizozemci su odbacili Sporazum o pridruživanju Ukrajine i EU na na tom referendumu, a nizozemski je premijer Mark Rutte izjavio da vlada kani poštivati rezultat iako je bio savjetodavan.
Sporazum je "kolateralna žrtva", jer u referendumskoj kampanji niz problematičnih pitanja nisu potegnuli ni vlada ni oporba, već politički akteri koji su protiv europskog projekta u cjelini.
Drugi aspekt podrške Ukrajini na summitu je jasan stav Hrvatske za ukidanje viza ukrajinskim državljanima na putu U EU za što je Europski parlament već dao zeleno svjetlo, a odluku treba potvrditi i Vijeće.
Plenkovićev posjet Ukrajini bio je prvi službeni posjet toj zemlji otkako je preuzeo kormilo hrvatske vlade, no kao šef parlamentarnog odbora (EU) za pridruživanje u protekle dvije i po godine razvio je odnos s ukrajinskim kolegama.
"To može sigurno pomoći kvalitetnim odnosima dviju zemalja, gospodarskim odnosima i jednoj korektnoj podršci Hrvatske Ukrajini u njezinim europskim nastojanjima i kroz Europsko vijeće i kroz Europski parlament ", rekao je.
Iskustvo mirne reintegracije
Na Kijevo-Mogiljanskoj akademiji, najstarijem i najuglednijem sveučilištu u Kijevu Plenković je održao predavanje o odnosima dviju zemalja i hrvatskom putu prema EU i NATO-u te iskustvima koje je Hrvatska prošla u procesu mirne reintegracije.
Hrvatsko "iskustvo u procesu mirne reintegracije " može Ukrajini "biti vrlo korisno s obzirom na još uvijek okupirana područja oblasti Luhanska i Donecka te ilegalno anektiranog Krima", kako bi se u okviru međunarodnih napora ta područja vratila pod ustavno-pravni poredak Ukrajine, rekao je.
Hrvatski premijer, kojega je ukrajinski šef države nazvao "osobnim prijateljem i prijateljem Ukrajine", radostan je što se ostvarila mogućnost da posjet Ukrajini padne na treću godišnjicu početka Revolucije dostojanstva, tzv. Euromajdana.
Na treću godišnjicu početka ta simbolika posjeta pokazuje solidarnost koju Hrvatska pruža Ukrajini, rekao je Plenković koji je ujutro s Grojsmanom i Porošenkom odao počast u ime cijelog hrvatskog izaslanstva žrtvama koje su pale za europsku slobodu Ukrajine i demokraciju.
Podsjetio je da će se početkom prosinca obilježiti činjenicu da je Ukrajina prva članica UN-a koja je priznala Hrvatsku, osam dana prije Njemačke.
Neovisnost Hrvatske priznala je 11. prosinca 1991., a u zahvalu Zagreb je jednu ulicu nazvao Ukrajinskom gdje se nalazi spomenik pjesniku Tarasu Ševčenku.
Gospodarski forum i jačanje suradnje
Plenković i Grojsman obratili su se sudionicima Hrvatskog-ukrajinskog gospodarskog foruma, a Plenković je govorio na ukrajinskom jeziku što je izazvalo oduševljenje prisutnih.
Održan je vrlo kvalitetan "Hrvatsko-ukrajinski gospodarski forum s preko 250 sudionika" koji bi trebao potaknuti poslovne ljude na kvalitetnu međusobnu suradnju kako bi se razmjena podignula na višu razinu, rekao je Plenković u izjavi novinarima.
Tijekom posjeta hrvatskog premijera Kijevu dvije su strane potpisale nekoliko sporazuma, o suradnji u području sprječavanja katastrofa i uklanjanja njihovih posljedica, protokolu o izmjenama i dopunama ugovora o međusobnoj pomoći u carinskim pitanjima te dodatnom protokolu ugovora o poticanju i zaštiti ulaganja.