Sedmi kontinent i Festival o pravima djece u MSU-u
Foto: Festival o pravima djece
OSMU godinu zaredom Festival o pravima djece slavi stvaralaštvo, filmsku umjetnost, pisanu riječ, dječja prava – ponajviše pravo na izražavanje, sudjelovanje, dostupnost svih kulturnih sadržaja svima, zajedništvo i jednakost. Najviše od svega osluškujemo, nastojimo čuti glas djeteta i onoga koji govori o djetetu i njegovim pravima, trudimo se prenijeti, razumjeti, naučiti i zabaviti se. Zajedno. I pritom mislimo i na sve kojima je, nažalost, još uvijek velika većina audiovizualnih sadržaja nedostupna. Na djecu s teškoćama u razvoju, na osobe s invaliditetom. Na slijepe i slabovidne te gluhe i nagluhe.
Iz godine u godinu, programskih aktivnosti je sve više; u Muzeju suvremene umjetnosti, u suradnji s udrugom Djeca susreću umjetnost, dana 19.listopada s početkom u 9:30 sati na program je prava filmska inkluzija za 7. i 8. razrede. Učenici OŠ Gornje Vrapče,OŠ Petra Preradovića, OŠ Josipa Račića, OŠ Cvjetno naselje će zajedno s učenicima iz Centra Suvag i Vinka Beka uživati u projekciji francuskog igranog filma “Uvijek svoja” iz filmskog programa ‘Sedmi kontinent’. Ovaj igrani film o talentiranoj, ali tvrdoglavoj tinejdžerici snimljen je prema najprodavanijem francuskom romanu za djecu i mlade “Aurorini dnevnici” pa će njegov skorašnji pohod na tamošnja kina, ali i naš Sedmi kontinent zasigurno završiti zasluženim trijumfom. Film “Uvijek svoja” je ranije ove godine dobio posebno priznanje u sekciji za mlade Generation (Crystal Bear, Special mention) na Berlinaleu te Nagradu mlade publike (Youth Audience Award) koju organizira Europska filmska akademija.
Filmsko obrazovni program “Sedmi kontinent” za vrtiće i osnovne škole želi potaknuti djecu i mlade na aktivno i angažirano promišljanje filmske umjetnosti i sadržaja tematiziranih u filmu, kroz razgovor s filmskim umjetnicima, animatorima, učiteljima razredne nastave i profesorima Hrvatskoga jezika.
Trosatni inkluzivni program se sastoji od uvodnika, projekcije, susreta s vrsnim mladim glazbenikom i umjetnikom Matejom Meštrovićem koji priprema i jedno glazbeno iznenađenje te razgovor o filmu i analizu u okviru kojih učenici s medijskim stručnjacima Sedmog kontinenta analiziraju odgledani film. Susret s Matejom Meštrovićem nije slučajan, klasičnog obrazovanja, spreman improvizirati i riskirati usprkos svojoj disleksiji podijelit će s učenicima svoja iskustva u radu s filmskom glazbom.