Anketa pokazala: Većina Amerikanaca vjeruje kako vjera nije primarni uzrok terorizma
Foto: FAH
AMERIČKI birači podijeljeni su oko toga na koji bi se način idući američki predsjednik trebao odnositi prema islamu, s obzirom na to da je bojazan od terorizma ponovno skrenula pozornost na nasilni ekstremizam, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati objavljeni u srijedu.
Oko 65 posto republikanaca smatra da bi idući američki predsjednik o islamu u cjelini trebao govoriti otvoreno pa čak i kritički, pokazala je anketa Pew Research Centrea.
Nasuprot tome, 70 posto demokrata misli da bi idući predsjednik trebao paziti da ne kritizira islam u cjelini.
Među republikanskim biračima koji se zalažu za otvorenost predsjednika prema islamu, većina smatra da bi Donald Trump i Ted Cruz bili dobri budući predsjednici.
Trump pozvao da se svim muslimanima zabrani ulazak u Sjedinjene Države
Među republikancima koji smatraju da bi idući predsjednik trebao paziti da ne kritizira islam u cjelini, 40 posto ih misli da bi Trump bio loš predsjednik, a 38 posto da bi Cruz bio dobar predsjednik. Trump je nakon nedavnih napada u Parizu i u Kaliforniji pozvao da se svim muslimanima zabrani ulazak u Sjedinjene Države.
Anketa je pokazala i da većina Amerikanaca vjeruje kako vjera nije primarni uzrok terorizma.
Na pitanje o nasilju u ime vjere, većina Amerikanaca je odgovorila kako vjeruje da je najveći problem u tome što ekstremisti koriste vjeru da bi opravdali nasilje. Tek svaki peti Amerikanac smatra da vjera uči nasilju.
Svaki 10. ispitanik misli da su skoro svi muslimani u SAD-u raspoloženi protuamerički
Velik broj konzervativaca slaže se da ekstremisti izvrću učenje vjere, no veći postotak, oko 39 posto vjeruje da neke vjere potiču na nasilje.
Četrdeset posto američkih državljana smatra da su samo rijetki muslimani koji žive u Sjedinjenim Državama protuamerički raspoloženi, a isti broj ih vjeruje da je polovina muslimana koji žive u SAD-u raspoložena protuamerički. Tek svaki deseti sudionik ankete misli da su gotovo svi muslimani u SAD-u raspoloženi protuamerički.
Istraživanje je provedeno na 2000 osoba starijih od 18 godina.