Kolona od najmanje 1.500 izbjeglica pješači iz Subotice prema Mađarskoj
Foto: Hina
NAJMANJE 1.500 izbjeglica s Bliskog istoka prošlo je tijekom noći na utorak vojvođanskom Suboticom i zaputilo se prema Mađarskoj.
Prvi je to dio velikoga vala Sirijaca, Afganistanaca i Iračana koji je poslije zadržavanja na grčko-makedonskoj granici nastavio put zapadne Europe, gdje bježeći od rata i siromaštva u svojim zemljama traže bolji život.
Ova skupina za prelazak u Mađarsku iskoristila je prugu koja spaja vojvođansko mjesto Horgoš i mađarsko Roszke.
No nisu išli vlakom. Pješice, s prtljagom na leđima i u rukama, hodali su tijekom noći i rano izjutra kilometrima do granične crte.
Dočekivali su ih novinari i mađarska policija koja ih je mirno, bez zaustavljanja, pored svježe postavljene bodljikave ograde propuštala u zemlju.
Među tim putnicima bio je i Omar iz Mosula u Iraku, koji kaže da je put naporan.
Profesori i inženjeri
"Jako je teško. Putujemo 25 dana. Spavamo na ulici, po parkovima. Što mislite, kako nam je – pa jako loše. Zašto smo napustili domove? Pa naravno zbog Islamske države. Još sam mlad. Želim se zaposliti, raditi, živjeti običnim normalnim životom, biti u dobrim uvjetima", kaže Omar, profesor engleskog jezika.
Putuje s kolegom, inženjerom 3G tehnologije, također iz Mosula.
On se ne želi predstaviti iz straha za svoju obitelj koju je ostavio u Iraku.
Navodi da se jedva živ izvukao iz zemlje, i da ide put Europe, gdje su otišli i prijatelji koji javljaju da je ovaj dio svijeta tolerantan i pruža bolje uvjete za život.
Među izbjeglicama je puno djece, žena, mladih i studenata.
Očito iznemogli od puta oni su duž pruge ostavljali odijela, osobne stvari pa čak i hranu koje više nisu mogli nositi.
Preko Subotice u Mađarsku
Njihova polazna točka prije prelaska u Mađarsku bio je subotički autobusni kolodvor, gdje je u 20 autobusa stiglo oko 1.000 izbjeglica iz Beograda.
Gradsko poduzeće „Suboticatrans“ odmah je organizirao njihov prijevoz dalje, do mjesta Kanjiža, koje je najbliže granici.
Pomoćnik direktora „Suboticatrans“ Milan Vasović kaže da su uveli izvanredne polaske autobusa zbog velikoga priljeva migranata.
Dok čekaju prijevoz, koji uredno plaćaju, jedan Sirijac i Somalac nam na lošem engleskom govore kakvo je stanje u njihovoj zemlji.
„Situacija u Siriji je jako loša. Vodi se rat, ima ubojstava, sve je to jako tužno“, navodi sredovečni Sirijac.
A Somalac navodi da želi u Njemačku „zbog boljeg života“.
U Subotici bez incidenta od početka kolovoza
Dolazak i dalji put izbjeglica na autobusnom kolodvoru pratio je član gradskog vijeća Subotice Milimir Vujadinović. Kaže da grad sve čini da im osigura sigurno i pristojno proputovanje kroz Suboticu.
„I pored priljeva velikoga broja izbjeglica sigurnost građana u Subotici nije ugrožena. Naš cilj je očuvati mir, ustaljeni način života i komunalni red. I to nam polazi za rukom“, navodi Vujadonović.
Od početka kolovoza, kada su migranti počeli pristizati vlakovima i autobusima, na subotičkom kolodvoru, ni u središtu grada nije zabilježen niti jedan ozbiljniji incident, dodaju u gradskoj upravi.
Dolazak izbjeglica u većem broju očekuje se na sjeveru Vojvodine i tijekom sutrašnjega dana.
Srbijanska vlast procjenjuje da je kroz zemlju proputovalo od početka godine oko 90.000 izbjeglica.