Hrvatskoj prijeti demografski potop, stručnjaci: Država mora osigurati uvjete da bude više beba
Foto: Shutterstock
HRVATSKOJ prijeti potpuni demografski potop, govori statistika za ovu godinu. Uz rekordno mali broj rođene djece u prvih devet mjeseci, dramatično je pao i broj sklopljenih brakova, a istovremeno porastao je broj razvoda, analizirano je u "Mreži Prvoga" Hrvatskoga radija. Demografi upozoravaju na ozbiljnost situacije.
Demograf Anđelko Akrap napomenuo je da ovo stanje nije ništa novo i da se takva situacija gomila još od 1960. godine.
"Iz godine u godinu se povećava prirodno smanjenje. Veliki dio hrvatskog prostora je prazan", istaknuo je. Problem vidi u tome što nijedna vlast nije vodila računa o opstanku, pa se tako gomila stanovništvo starije od 60 godina.
"Hrvatska treba oblikovati dugoročnu politiku koja se ne mijenja s promjenom vlasti, a svaka vlast počinje program na kraju svog mandata, poslije se promijeni i sve staje", rekao je.
"Moramo otvoriti granice jer migracije nisu štetne"
Napomenuo je kako je to svjetski problem, no da se primjerice Francuska suočila s jakom depopulacijom i dugo se borila protiv toga. Tako već od 1920. godine provode populacijsku politiku koja je pokazala rezultate.
"Mi slijedimo manje razvijeni dio Europe koji gubi svoje naraštaje. I granice se trebaju otvoriti jer migracije nisu štetne, ali trebamo dugoročnu i dobru politiku", kaže Akrap.
Sociolog Zoran Malenica također smatra da Hrvatska ne ide u dobrom smjeru.
"Hrvatska država ne razvija demografsku politiku, situacija je teška, imamo visoku stopu nezaposlenosti. Naš je problem je tu i detektiran od strane sociologa i demografa, ali najbitnije je što ne aktiviramo radnu snagu koju imamo", rekao je i dodao da je za dobru demografsku politiku potrebno i mnogo novaca.
Kao drugi objektivni problem vidi to što je Hrvatska u fazi dužničkog ropstva.
"Za kamate i glavnicu kredita morat ćemo vraćati oko 7 milijardi kuna. U ovoj situaciji novaca za drugo nema", objasnio je.
Teolog Labaš: Nije novac najveći problem, nego moral
Teolog Danijel Labaš ne slaže se da je novac najveći problem. Novac je neophodan, ali ne možemo se usredotočiti samo na materijalne vrijednosti, trebamo ljudima dizati moral. Mediji bi trebali to više propagirati, upoznavati ljude s tim mjerama i popraviti situaciju, smatra Labaš.
"Ne možemo se usredotočiti samo na novac - to nije jedino mjerilo. Trebamo isticati vrijednosti braka i obitelji. Djeca će sutra brinuti o tom društvu i jedini pravi temelj društva je obitelj koja je stabilna", rekao je.
Gosti su se složili da se položaj žena u društvu treba popraviti jer i to na neki način doprinosi za razvoj tog problema. Žene su sve zaposlenije, sve opterećenije i imaju sve manje vremena za druge aktivnosti, a teško se mogu usmjeravati na probleme u svojim obiteljima.
"Brakovi postaju sve nestabilniji, a kada je brak u krizi, trebaju se poduzeti mjere i prihvatiti se posla", zaključili su gosti.