ZKP "pao" na Ustavnom sudu, ali nema posljedica za kaznene postupke koji su u tijeku
Foto: Ilustracija
ZAKON o kaznenom postupku, na kojeg je bilo brojnih primjedbi, danas se našao pred Ustavnim sudom kojem je podnesen zahtjev za ocjenu ustavnosti. Ustavni sud ukinuo je, djelomično ili u cjelosti, odredbe iz 43 od 150 spornih članka Zakona o kaznenom postupku, koji sveukupno ima 569 članaka.
Odluka neće imati nikakve posljedice na postupke koji su u tijeku, a koji su pokrenuti od srpnja 2009. kada je novi ZKP stupio na snagu. Neće se obustaviti ili ponoviti postupci u korupcijskim slučajevima koji se vode po ovom zakonu, pa tako ni Fimi Medija i drugi postupci protiv bivšeg premijera Ive Sanadera. Nalogom Ustavnog suda trebala bi zapravo biti uspostavljena puno veća sudska kontrola prilikom pokretanja kaznenog progona. Odluka stupa na snagu 15. prosinca 2013. kako bi se zakonodavcu dalo na vremenu da prilagodi Zakon ovoj odluci Ustavnog suda.
Otkako je 2009. novi ZKP stupio na snagu, zagrebačke odvjetnice Jasna Novak i Višnja Drenški Lasan podnijele su dva prijedloga u kojem zaključuju da Zakon u više desetaka odredbi krši prava okrivljenika zajamčena Ustavom i konvencijama o ljudskim pravima, u čemu ih je podržala i Odvjetnička komora.
"Ima više tih odredbi. Odredbe o tajnosti postupka, odredbe o državno-odvjetničkoj, a ne stranačkoj istrazi, odredbe koje se odnose na moment kada sam kazneni postupak počinje, preciziranje rokova. Puno, puno stvari ima koje su obuhvaćene tim prijedlogom za ocjenu ustavnosti", kaže odvjetnica Višnja Drenški Lasan.
Neke od najčešće osporavanih odredbi su nemogućnost žalbe na pokretanje istrage i zabrana braniteljima da prisustvuju ispitivanju svjedoka. Iako se u medijima nagađalo da bi, ako Ustavni sud odredbe ZKP-a proglasi neustavnim, to značilo i propast mnogih velikih antikorupcijskih procesa koji se trenutno vode, Drenški Lasan to demantira.