Sredstva za dezinfekciju "uče" bakterije kako da postanu otporne na antibiotike
Tekst: S.C.H.
Foto: Ilustracija
SREDSTVA za dezinfekciju mogu potaknuti neke vrste bakterija da postanu otporne na antibiotike čak i ako im te bakterije nisu direktno izložene, tvrdi istraživački tim mikrobiologa irskog National University.
Istražujući ponašanje bakterija izloženih dezinficijensima, irski mikrobiolozi su otkrili kako su velike količine sredstava za dezinfekciju, koje su dodavali laboratorijski uzgojenim kulturama bakterija tipa "pseudomonas aeruginosa", potaknule te bakterije da nauče kako postati otporne ne samo na taj dezinficijens, već i na antibiotik ciprofloxacin, iako ovom potonjem nisu bile direktno izložene, prenosi BBC.
Bakterije su "naučile" kako iz dezinficijensa ili antibiotika iscrpsti i uništiti antimikrobne agense, a vrlo su brzo razvile i mutaciju koja im je omogućila da postanu otporne na većinu sastojaka u antibiotiku, tvrdi voditelj projekta dr Gerard Fleming .
Bakterija "pseudomonas aeruginosa" najčešće napada organizme sa smanjenim imunitetom i vrlo je česta kod osoba koje već pate od nekih drugih bolesti, pa se tako često nalazi kod osoba sa HIV infekcijama, te kod oboljelih od raznih oblika raka, dijabetesa, cistične fibroze ili pacijenata sa teškim opeklinama. Bolničko osoblje upotrebom sredstava za dezinfekciju nastoji smanjiti količine tih bakterija prisutnih u bolničkim prostorijama, no rezultati istraživanja sugeriraju kako otpornost koju bakterija razvije može predstavljati ozbiljnu opasnost za pacijente na koje, u slučaju infekcija, antibiotik neće djelovati dovoljno snažno.
Ovo je istraživanje samo jedno u nizu sličnih u svijetu koji već nekoliko godina upozoravaju na opasnost korištenja velikih količina dezinficijensa i antiseptika, koji stvaraju nove sojeve mutiranih bakterija otpornih na sredstva za dezinfekciju, ali i većinu poznatih i najčešće korištenih antibiotika.