Pronađena mumija kraljice Hatshepsut
ZAHI HAWASS, generalni tajnik egipatskog Vrhovnog vijeća za starine je na tiskovnoj konferenciji objavio kako su istraživači pronašli predmet koji se dugo vremena smatrao Svetim Gralom egiptologije - mumiju za koju je izvjesno da pripada kraljici Hatšepsut.
Mumija je zapravo otkrivena već 1903. godine u grobnici KV 60 u znamenitoj Dolini Kraljeva, ali je tek nedavna forenzička analiza potvrdila da je riječ o najpoznatijoj ženi-vladaru u povijesti stare egipatske civilizacije.
Hatšepsut je pripadala znamenitoj XVIII. dinastiji Drevnog Egipta i živjela u prvoj polovici 15. stoljeća pr.n.e. Kao kći faraona Tutmozisa I se nakon njegove smrti, u skladu s tadašnjim egipatskim običajima, udala za vlastitog brata Tutmozisa II.
Nakon smrti boležljivog Tutmozisa II se proglasila faraonom i uzurpirala prijestolje od svog pastorka i zakonitog nasljednika Tutmozisa III. Njena je vladavina ostala upamćena po nizu veličanstvenih hramova, kao i razvoju trgovine koji je Egipat učinio jednom od najbogatijih zemalja tadašnjeg svijeta.
Međutim, nakon što je Hatšepsut umrla, Tutmozis III je organizirao uklanjanje njenog imena i lika s javnih spomenika, te je to budućim egiptolozima prilično otežalo potragu za njenom mumijom.
Hawass tvrdi da mumiji - otkrivenoj 1903. godine, a iz grobnice u muzej premještenoj 1990. godine - nedostaje jedan zub, a da šupljina odgovara zubu koji je kraljica vjerojatno izgubila za života te poslije dala ukrasiti svojim imenom.
Hawass je također najavio da će se mumija podvrgnuti DNK analizi kako bi se ustanovilo srodstvo s drugim identificiranim mumijama članova XVIII. dinastije.
Kao jedna od rijetkih žena-vladara u egipatskoj povijesti, Hatšepsut je u 20. stoljeću postala svojevrsnom feminističkom ikonom, a pacifistički nastrojeni povjesničari su slavili njenu miroljubivu politiku - suštu suprotnost njenom ratobornom pastorku, koji je među egiptolozima stekao nadimak "egipatskog Napoleona".
D.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati