On je "stroj za proizvodnju bijesa". Kako je Dominick McGee postao to što jest

U DIGITALNOM krajoliku prepunom prolaznih zvijezda, priča o Dominicku McGeeju izranja kao ogledni primjer jedne od najmoćnijih i najopasnijih sila našeg vremena - ekonomije bijesa.
Njegov put od potpune anonimnosti do pozivnice u Bijelu kuću nije samo priča o američkom snu u 21. stoljeću, već i duboko uznemirujuća studija slučaja o tome kako se online utjecaj stvara, monetizira i kakve razorne posljedice ostavlja na društvo, a Stuart A. Thompson za New York Times o njemu je napisao odličan članak.
Samo tri godine prije nego što je u travnju kao "novomedijski" djelatnik kročio u srce američke moći, 31-godišnji McGee bio je, po vlastitim riječima, "nitko i ništa". Iz svog stana, naoružan samo internetskom vezom, strpljivo je gradio svoju online personu na platformi X, objavljujući desničarski sadržaj i teorije zavjere.
Ključni trenutak, katalizator njegovog uspona, bila je Trumpova kampanja "Stop the Steal" nakon izbora 2020. McGee je vješto zajahao val optužbi o izbornoj prijevari i osnovao jednu od najvećih Facebook grupa posvećenih toj temi, koja je narasla na preko 60 tisuća članova prije nego što je ugašena.
No, pravi procvat doživio je na X-u, osobito nakon što je platformu preuzeo Elon Musk. Do siječnja 2023., McGee je s 1.5 milijuna pratitelja bio rangiran kao treći najutjecajniji korisnik na svijetu, odmah iza samog Muska i kontroverznog Andrewa Tatea.
Njegov narativ o uspjehu, o čovjeku koji se "iz ničega" probio do vrha, postao je dio njegovog brenda i dao mu legitimitet dok je istovremeno prikrivao problematičnu suštinu njegovog sadržaja, koji je uključivao antisemitizam i dezinformacije.
Anatomija "majstora bijesa"
McGeejev uspjeh nije slučajan, on je rezultat proračunate i nemilosrdne strategije koju sam naziva "uzgajanjem bijesa" (rage-farming). To je cinična taktika namjernog izazivanja gnjeva kako bi se "nabrijao algoritam" i maksimizirao angažman – lajkovi, komentari i dijeljenja – koji platforme poput X-a izravno monetiziraju. Njegova dnevna rutina, koja traje od 9 do 20 sati, posvećena je upravo tome.
Savršen primjer je incident s WNBA zvijezdom Brittney Griner. McGee je priznao da je svjesno iskoristio njen viralni video, formulirajući objavu tako da potakne lavinu komentara u kojima je se pogrešno rodno oslovljava. Samo ta objava donijela mu je 11 milijuna pregleda.
"Znam sigurno da će Brittney Griner postati viralna," izjavio je, pravdajući se da je "prvi cilj biti viđen", a negativna reakcija "ključ za postajanje relevantnim".
Osim navedenog, njegov arsenal uključuje i obmanjujuće političke napade na demokrate, širenje teorija zavjere i koketiranje s antisemitizmom. Vrhunac kontroverze dosegnuo je kada je objavio zamućenu sliku seksualnog zlostavljanja djeteta (CSAM) iz novinskog članka, što je dovelo do privremene zabrane na X-u. Brzo je vraćen, navodno nakon intervencije samog Muska.
Nedavno je svoju strategiju unaprijedio u ono što naziva "bait and switch". Svjesno objavljuje "besmislen" sadržaj o slavnima i pop kulturi kako bi privukao širu, mainstream publiku, a zatim ih postupno izložio svojim radikalnim desničarskim stavovima. To je mikro-lijevak radikalizacije, mehanizam preživljavanja u okrutnoj online areni, kako sam kaže: "Radim to da bih preživio."
Sve je laž pa tako i njegov uspjeh
Iako na internetu projicira sliku bogatstva – hvaleći se dizajnerskom odjećom i ulaganjima – financijska stvarnost Dominicka McGeeja daleko je od glamurozne.
Njegova zarada od X-a, unatoč milijardama pregleda, u prosjeku iznosi oko 55.000 dolara godišnje. Za radni dan od 11 sati, to je manje od minimalne plaće u nekim dijelovima SAD-a. Ukupno je od 2023. zaradio oko 157.000 dolara, no isplate su bile nepredvidive, padajući sa 67.000 dolara u prvoj godini na samo 12.000 u drugoj, nakon privremenog izbacivanja iz programa monetizacije.
Nedavno je, kako se izvještava, imao 7 dolara na tekućem računu i dug na kreditnoj kartici, dok mu se ušteđevina topila.
"Kada je riječ o kreatorima, ja sam zapravo prilično siromašan", iskreno je priznao. Ova financijska nesigurnost, pogoršana potpunom netransparentnošću X-ovog sustava plaćanja, stvara ogroman pritisak. Upravo taj pritisak tjera kreatore poput njega na sve ekstremnije taktike jer bijes se prodaje, a kontroverza donosi klikove.
Bijes i "manosfera"
McGeejev slučaj ne može se razumjeti bez analize platforme koja ga je stvorila.
X pod Elonom Muskom postao je ekosustav visokog rizika i visoke nagrade. Njegov model dijeljenja prihoda od oglasa neizbježno nagrađuje sadržaj koji izaziva bijes jer on generira najviše angažmana.
Istovremeno, popuštanje pravila o moderiranju sadržaja i vraćanje prethodno zabranjenih ekstremističkih računa stvorili su okruženje u kojem ličnosti poput McGeeja ne samo da preživljavaju, već i cvjetaju. Algoritam, ta "crna kutija", dodatno pojačava sadržaj koji izaziva jake emocije, stvarajući začarani krug.
Posljedice se prelijevaju izvan digitalnog svijeta. Utjecaj vođen bijesom aktivno potiče političku polarizaciju i neprijateljstvo te spušta raspravu na one najniže razine. Stvara klimu u kojoj je zajednički identitet važniji od činjenica, a politički protivnici postaju karikature i neprijatelji.
Štoviše, McGeejev put ilustrira i opasne veze s "manosferom" – mrežom online zajednica prožetih mizoginijom i otporom feminizmu. Njegova najava da će zaroniti "još dublje" u taj svemir, druženje s tom ekipom nije samo strateški poslovni potez usmjeren na visoko angažiranu nišu, već i korak na putu radikalizacije, kako za njega, tako i za njegovu publiku.
Gorespomenuta taktika i ovdje služi kao ulazna točka, postupno normalizirajući ekstremne stavove kod korisnika koji ih inače ne bi tražili. Priča o Dominicku McGeeju stoga nije samo priča o jednom čovjeku. To je priča o sustavu u kojem se isprepliću individualni stavovi, arhitektura platforme i duboke socio-političke struje.
Ekonomija svijeta kreatora, u kombinaciji s algoritamskim poticajima koji nagrađuju bijes, stvaraju samoodrživi stroj za proizvodnju polarizacije.
Njegov uspon je lekcija o tome kako online utjecaj nije meritokracija gdje najbolji sadržaj pobjeđuje, već složena igra u kojoj strateška manipulacija ljudskom psihologijom i mogućnostima platforme često donosi nagradu, ostavljajući iza sebe duboko podijeljeno društvo.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati