Bivši zatvorenik Alcatraza opisao život u njemu: "Trump ga ne želi stvarno otvoriti"

CHARLIE Hopkins, koji je proveo tri godine u jednom od najpoznatijih američkih zatvora, najviše se sjeća "mrtvačke tišine" u njemu, piše BBC. Godine 1955. Hopkins je poslan u Alcatraz, poznati zatvor na izoliranom otoku pokraj obale San Francisca, nakon što je stvarao probleme u drugim zatvorima, kako bi odslužio 17-godišnju kaznu za otmicu i pljačku.
Kad bi noću pokušavao zaspati u svojoj ćeliji na udaljenom otoku, jedini zvuk koji je čuo bio je zvižduk s prolazećih brodova. "To je usamljeni zvuk", rekao je Hopkins. "Podsjeća na onu pjesmu Hanka Williamsa: I'm so lonesome I could cry." Hopkins, danas 93-godišnjak koji živi na Floridi, rekao je da ga je Nacionalni arhiv u San Franciscu obavijestio da je vjerojatno posljednji živući bivši zatvorenik Alcatraza. BBC nije uspio potvrditi tu informaciju.
"Nisi imao što raditi"
U intervjuu za BBC ovoga tjedna Hopkins je opisao život u Alcatrazu, mjestu radnje filma The Rock iz 1996., gdje se sprijateljio s gangsterima i jednom pomogao planirati bijeg, koji je bio neuspješan.
Iako je zatvoren desetljećima, američki predsjednik Donald Trump nedavno je izjavio da želi ponovno otvoriti Alcatraz kao savezni zatvor. Kad je Hopkins 1955. prebačen u zatvor visoke sigurnosti iz objekta u Atlanti, sjeća se da je Alcatraz bio čist, ali sumoran. Malo toga moglo je ispuniti vrijeme, tada nije bilo radija, a knjiga je bilo jako malo.
"Nisi imao što raditi", rekao je Hopkins. "Mogao si šetati po ćeliji ili raditi sklekove." Hopkins je dio vremena provodio čisteći zatvor, meo je i polirao podove "sve dok nisu zasjali", kazao je. U zatvor je poslan 1952. godine u Jacksonvilleu na Floridi zbog sudjelovanja u nizu pljački i otmica. Bio je dio skupine koja je uzimala taoce kako bi prošli kroz blokade na cesti i ukrali automobile.
Dom mnogim opasnim kriminalcima
U Alcatrazu je imao zloglasne susjede. Objekt je tijekom 30 godina rada bio dom mnogim opasnim kriminalcima, Alu Caponeu, Robertu Stroudu, ubojici poznatom kao "Ptičar iz Alcatraza" te vođi kriminalne bande Jamesu "Whiteyju" Bulgeru, što ga je učinilo popularnom temom filmova i serija.
Ovaj otok površine devet hektara, oko dva kilometra udaljen od San Francisca i okružen hladnim vodama jakih struja, prvotno je bio tvrđava za obranu. Početkom 20. stoljeća pretvoren je u vojni zatvor. Ministarstvo pravosuđa SAD-a preuzelo ga je 1930-ih i pretvorilo u savezni zatvor zbog suzbijanja tada raširenog organiziranog kriminala.
Čak i u zatvoru visoke sigurnosti, Hopkins je i dalje stvarao probleme i proveo je brojne dane u tzv. Bloku D, samici gdje su zatvorenici rijetko izlazili iz ćelija.
Pokušaji bijega
Njegov najduži boravak tamo, šest mjeseci, dogodio se nakon što je pokušao pomoći drugim zatvorenicima, uključujući zloglasnog pljačkaša banaka Forresta Tuckera, da pobjegnu iz Alcatraza. Pomogao je ukrasti oštrice pile iz zatvorske radionice kako bi presjekli rešetke u podrumu kuhinje.
Plan nije uspio, zatvorski čuvari pronašli su oštrice pile u ćelijama drugih zatvorenika. "Nekoliko dana nakon što su njih zatvorili, zatvorili su i mene", rekao je Hopkins. No to nije zaustavilo jednog od zatvorenika.
Godine 1956., kad je Tucker odveden u bolnicu zbog operacije bubrega, zatvorenik si je zabio olovku u gležanj kako bi mu čuvari morali ukloniti lance s nogu, rekao je Tucker za New Yorker. Zatim je, tijekom odlaska na rendgen, svladao bolničare i pobjegao. Uhićen je nekoliko sati kasnije u bolničkoj haljini u obližnjem polju kukuruza.
Kako su tijekom godina zatvorenici pokušavali bježati, vlasti su pooštravale sigurnosne mjere, rekao je Hopkins. "Kad sam otišao 1958., sigurnost je bila toliko jaka da nisi mogao ni disati", kazao je. Sveukupno je, prema podacima američke Službe za nacionalne parkove, bilo 14 pokušaja bijega u kojima je sudjelovalo 36 zatvorenika.
Pobjegli kroz ventilacijske otvore, nikada nisu pronađeni
Jedan od najpoznatijih bjegova bio je onaj Franka Morrisa te braće Clarencea i Johna Anglina u lipnju 1962., kad su u krevetima ostavili lutke od kaširanog papira te pobjegli kroz ventilacijske otvore. Nikada nisu pronađeni, ali FBI je zaključio da su se utopili u hladnim vodama oko otoka.
Godinu dana kasnije zatvor je zatvoren, nakon što je vlada zaključila da je jeftinije graditi nove zatvore nego održavati objekt na izoliranom otoku. Danas je Alcatraz muzej koji godišnje posjeti milijuni turista, a ostvaruje prihode od oko 60 milijuna dolara na godinu.
Glavna zatvorska zgrada danas gotovo neupotrebljiva
Zgrada je danas derutna, boja se ljušti, cijevi su zahrđale, a toaleti u skučenim ćelijama raspadaju se. Glavna zatvorska zgrada sagrađena je 1907., a izloženost vremenu učinila ju je gotovo neupotrebljivom.
Trump je ipak ovaj tjedan izjavio da želi ponovno otvoriti i proširiti zatvor na otoku za "najokrutnije i najopasnije kriminalce". "Alcatraz predstavlja nešto jako, nešto moćno, red i zakon", rekao je Trump. No stručnjaci i povjesničari smatraju Trumpov prijedlog nerealnim jer bi obnova koštala milijarde dolara.
Hopkins se slaže. "Bilo bi preskupo", rekao je. "Tada je kanalizacija išla izravno u more", dodao je. "Morali bi smisliti drugačije rješenje za to." Hopkins je napustio Alcatraz pet godina prije njegova zatvaranja. Prebačen je u zatvor u Springfieldu, u Missouriju, gdje mu je psihijatrijska terapija pomogla riješiti probleme s ponašanjem.
"Ne želi Trump stvarno otvoriti to mjesto"
Iako je Trumpov pristaša, ne vjeruje da je predsjednikov prijedlog ozbiljan. "Ne želi on stvarno otvoriti to mjesto", rekao je Hopkins i dodao da Trump time želi istaknuti javnosti potrebu za kažnjavanjem kriminalaca i ilegalnih useljenika.
Hopkins je pušten na slobodu 1963., radio je na benzinskoj crpki, a zatim i druge poslove. Danas živi na Floridi, ima kćer i unuka.
Nakon desetljeća razmišljanja o zločinima i životu u Alcatrazu napisao je memoare od 1000 stranica te gotovo polovicu posvetio problemima koje je stvarao. "Ne biste vjerovali koliko sam problema tamo izazvao", zaključio je Hopkins. "Sad vidim da sam tada imao problema."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati