Cijene nafte blizu 62 dolara

CIJENE nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima blizu razine od 62 dolara, balansirajući između odluke vodećih proizvođača o pojačanoj opskrbi i najavljenih američko-kineskih razgovora o trgovini koji bi mogli otkloniti rizike za gospodarstvo i potražnju za energentima.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 17 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 61,98 dolara. U istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 58,93 dolara.
OPEC povećava opskrbu
Trgovinu je na početku tjedna obilježila odluka skupine članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika o povećanju opskrbe u lipnju za 411 tisuća barela dnevno. Odnos ponude i potražnje po njihovoj je ocjeni "zdrav", sudeći po niskoj razini zaliha, kako su naglasili u obrazloženju odluke.
Grupa je već ubrzala tempo isporuka za svibanj, s prvotno planiranih 138 tisuća barela dnevno.
U utorak cijene su porasle zbog naznaka pojačane potražnje u Kini nakon završetka prvomajskih praznika.
Azijski je div najveći uvoznik nafte u svijetu, a kupci su vjerojatno požurili s nabavom budući da su cijene trenutačno niske, objasnila je Priyanka Sachdeva iz Phillip Nove.
Snažniju potražnju signalizira i oštar pad zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 4,5 milijuna barela, prema navodima izvora koji se pozivaju na izvješće udruge proizvođača API.
Ministarstvo energetike objavit će službene podatke tijekom dana.
Kinesko-američki trgovinski razgovori
U srijedu pozornost trgovaca preusmjerila se na najavu kinesko-američkih razgovora o trgovini.
Američki ministar financija Scott Bessent i glavni trgovinski pregovarač Jamieson Greer sastat će se u subotu s potpredsjednikom kineske vlade Heom Lifengom u Ženevi kako bi razgovarali o trgovini, objavio je Washington u utorak navečer, a informaciju je potvrdilo i kinesko ministarstvo trgovine.
Aktualna je situacija de facto trgovinskog embarga neodrživa, napomenuo je Bessent, i u interesu je obje strane da se to riješi.
"Ne želimo se razdvajati, želimo poštenu trgovinu", naglasio je američki ministar, uz napomenu da će odluka o temama razgovora biti donesena na licu mjesta.
Kinesko ministarstvo naglasilo je pak da su "nakon temeljitog razmatranja globalnih očekivanja, kineskih interesa i apela američke industrije i američkih potrošača" odlučili "ponovno uspostaviti komunikaciju sa SAD-om".
"Nema sumnje da su razgovori o trgovini ulili trgovcima nadu", rekao je Bjarne Schieldrop iz SEB-a.
No, pregovori bi mogli potrajati, upozoravaju neki analitičari.
Tržišta očekuju i kraj dvodnevne sjednice američke središnje banke.
Procjenjuje se da će Fed zadržati kamatne stope na važećoj razini i da ih neće vjerojatno mijenjati ni u lipnju, s obzirom na solidan tempo zapošljavanja u travnju.
OPEC je odvojeno objavio da je u utorak barel košarice nafte njegovih članica poskupio za 1,95 dolara, na 61,81 dolar.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati